Fotó: Gálna Zoltán
Hatodik alkalommal szerveztek Mikházán római fesztivált, ami az idén a szerényebb költségvetés miatt a Régészet Napja nevet viselte. Noha az előző évekhez képest jóval kevesebb pénz jutott az egész napos rendezvényre, sok érdekesség várta azokat, akik kilátogattak a felső-nyárádmenti faluba.
2018. augusztus 12., 12:232018. augusztus 12., 12:23
2018. augusztus 12., 12:252018. augusztus 12., 12:25
A Csűrszínházban, annak udvarán és kertjében kapott helyet a római kultúra bemutatása, illetve a falu szélén,
A ferences kolostor kertjében rendezték be a reneszánsz udvart, ahol a gyertyaöntés, papírmerítés középkori módszereivel ismertették meg az érdeklődőket, a templomban régizenekoncertet tartottak, az egykori mikházi ferencesek könyvtáráról beszéltek, de volt idegenvezetés, kriptalátogatás is.
Mikháza területére nagy valószínűség szerint Líbiából hozták a római katonákat, akiket el kellett látni, hiszen kovácsokra, vízhordókra, kőművesekre, fakitermelőkre, kőfaragókra volt szükségük. A szolgáltatásokat végző emberek, illetve a katonák családjai nem a castrumban laktak, hanem az annak falain kívüli településen. Az itt felhúzott épületeket, kaszárnyát, lakóházakat, fürdőt, a mindezt körülvevő falakat pedig nem kellett védeni, hiszen a harcok nem itt folytak – ismertette Kénesi János régészhallgató a mikházi régészeti park látogatóinak.
Kénesi János régészhallgató
Fotó: Gálna Zoltán
Az ásatások helyszínén magyar, illetve román nyelven magyarázták, hogy milyen volt az élet ott kétezer évvel ezelőtt, milyen körülmények között laktak a katonák, és miket találtak a régészek. Például két szoba alapjaival ismerkedhettek meg az érdeklődők: jól látszottak a földben a falmaradványok, egy korábbi alapozás, egy megégett faoszlop helye, amely valószínűleg amikor kigyulladt, eldőlt, és a nyomai ma is jól kivehetők.
A rablógödörről Götsmann Annabella egyetemi hallgató beszélt, elmondta, hogy az egy olyan gödör, amibe a már nem használatos tárgyakat dobták a rómaiak, nyílhegyeket például – amiből nagyon sokat találtak –, illetve páncéltörő nyílhegyeket, amelyeket úgy készítettek, hogy az erős páncélokat is át tudják szakítani.
Régészeti lelőhely Mikházán
Fotó: Gálna Zoltán
Érdeklődésünkre, hogy mi történhetett az egykori épületegyüttesekkel, Kénesi János elmondta, a természet rendje szerint, amelynek egyik alapelve, hogy minél kevesebb energiaráfordítással új dolgokat hozzon létre, az évszázadok során építőanyagnak használták a castrum köveit. A rómaiak létesítményeiből épült meg nemcsak Mikháza, de Deményháza is, a templomok is – és ez így volt természetes annak idején, a középkorban.
Noha a korábbi években bemutatott látványos gladiátorharcok és játékok idén elmaradtak, egy római katonákból álló csapat mégis bemutatót tartott a Csűrszínház kertjében. Pánczél Szilamér régész, a római kor kutatója ismertette a csapat viseletét, amely az egykor Sóváradon állomásozó katonák jellegzetes öltözékét viselte, de volt közöttük egy katona, amely – viselete alapján – a mikházi castrumból „érkezett”. Megtudtuk, hogy
A nyelvtudásra a 20–25 éves katonai szolgálat során tettek szert, ahogy a polgárjogot is ezzel a két, két és fél évtizedes hadi tevékenységgel nyerték el.
Bemutató a római katonák életéről
Fotó: Gálna Zoltán
A római polgár a kor esztétikai követelményeinek megfelelően öltözködött. A polgárjoggal rendelkezők számára elengedhetetlen ruhadarab a tunika, amelynek hosszúsága általában térdig érő. Rövid ujjú, ujjatlan, vagy hosszú ujjú tunikát hordtak az időjárásnak megfelelően, illetve afölött tógát, amelynek felöltését szigorú előírások szabályozták.
Az előkelő rómaiak fehér tunikában jártak, míg az alacsonyabb társadalmi rétegek tagjai, illetve a rabszolgák sötét színűben. Ezeket többnyire gyapjúból készítették, amely a legegyszerűbb és legolcsóbb alapanyagnak számított. De használtak még gyapotot, amely Indiából származott, és rendkívül drága volt, vagy selymet, amelyet Kínából importáltak.
Mozaikkészítés az ókori Rómában
Fotó: Gálna Zoltán
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!