Feljelentés áll annak a vizsgálatnak a hátterében, amelyet a prefektúra indított decemberben a nyárádszeredai önkormányzatnál. A jelentés hiányosságokról és tévedésekről számol be, míg az érintettek úgy érzik, hogy bizonyos személyek és az intézmény lejáratása a cél.
2011. február 07., 17:492011. február 07., 17:49
2011. február 07., 18:092011. február 07., 18:09
Tavaly feljelentés érkezett a nyárádszeredai önkormányzat titkára ellen a prefektúrára, amelyben Nagy Zsigmond munkáját kifogásolja egy bizonyos Şorega Ramona. Ennek következtében a prefektusi hivatal ellenőrző bizottsága vizsgálni kezdte a kisváros polgármesteri hivatalában a panaszban jelzetteket. A vizsgálat eredményeit jelentésben rögzítették, amelyet a helyi tanács és a polgármester tudomására hoztak, hogy azok intézkedjenek a továbbiakban.
Több kérdésben is hiányosságot tapasztaltak
Az egyik ügy, amivel szemben kifogást emeltek, az volt, hogy tavalyelőtt az alpolgármester javaslatára a tanács jóváhagyta egy állás megszüntetését és egy másik állás jóváhagyását. Azt rótták fel, hogy a megszüntetett és létrehozott állások szinte ugyanazok. Közben az elbocsátott személy beperelte az önkormányzatot és pert nyert, majd megegyezés után a városháza kifizetett az illetőnek 11 288 lejt visszamenőleges bér és perköltség címén. Itt a titkárnak azt róják fel, hogy ellenjegyezte a munkaszerződés felbontásáról szóló polgármesteri rendeletet, amely révén az alkalmazott érdekei és a helyi költségvetés is károsult. Egy másik kérdés a hivatal szolgálati autójának kicserélése volt. A közúti balesetben megrongálódott autót eladták, és a biztosítótól befolyt összeggel kiegészítve tavaly újat vásároltak, miközben egy kormányrendelet megtiltotta a közintézményeknek az autók vásárlását. Itt a titkárt azzal hibáztatják, hogy ellenjegyezte a tanácshatározatot és nem hivatkozott az illető jogszabályra. Ugyancsak neki azt is felrótták, hogy közel két éve nincs napirenden vezetve a hivatal irattárának iktatója.
Jogtalanul vettek fel pénzt a tanácsosok?
Az egyik legvitatottabb kérdés a tanácsosok juttatásainak jogossága volt. A dokumentumok szerint 2009-ben és 2010-ben négy-négy hónapban volt rendkívüli tanácsülés, amire a tanácsosok pénzt kaptak, miközben a törvény szerint csak a soros ülések és a szakbizottsági ülések után jár pénzbeli juttatás a városatyáknak. Továbbá azt is jelzik, hogy olyan tanácsos is kapott pénzt, aki teljesen vagy részben hiányzott egy-egy ülésről. Megállapították, hogy egy időszakban az intézmény jogtanácsosa, Szentgyörgyi Ildikó vezette a tanácsosok jelenléti nyilvántartását, bár ez nem tartozik feladatakörébe és nem kapott rá írásos megbizatást. Csíki Béla könyvelőt pedig azért vonták kérdőre, amiért kiállította a tanácsosi fizetési íveket.
A helyi tanács is tudomásul vette
A vizsgálat végén kelt jelentés ismerteti a tapasztaltakat a polgármesterrel és a helyi tanáccsal, hogy azok megtehessék a kellő lépéseket az illető személyek felelősségre vonása érdekében, illetve elemezzék annak szükségszerűségét, hogy értesítsék a fegyelmi bizottságot Nagy Zsigmond titkár ügyében. Ugyanakkor a megyei pénzügyi igazgatóságnak isjelezték a jogtalannak vélt kifizetéseket.
Január 19-iki ülésén a helyi tanács tudomásul vette a jelentés tartalmát és annak javaslatait. Mivel egyik tanácsosnak sincs jogi végzettsége, és nem tudják eldönteni, hogy mi az igazság a jelzett kérdésekben, a grémium 9:5 arányban úgy szavazott, hogy a polgármester tegye meg a szükséges lépéseket, és az illetékes szervek vizsgálják meg, hogy hibázott-e a titkár – tudtuk meg Tóth Sándor alpolgármestertől.
Vissza a pénzt!
A kérdés további tisztázása végett megkerestük Dászkel László polgármestert, aki elmondta: tudomásul vették a jelentés tartalmát és javaslatait, és ennek értelmében rendeletet adott ki, amely Nagy Zsigmond titkárt és Csíki Béla könyvelőt arra kötelezi, hogy egyenlő arányban osztva fizessenek vissza 6395 lejt, amit a tanácsosok jogtalanul vettek fel. Ennek ellenére a polgármester úgy látja, hogy mindenik tanácsos kivette a részét a munkából és egyikük sem „ajándékba” kapott fizetést. Ugyanis voltak olyan hónapok, amikor többször is kellett szakbizottsági és rendkívüli tanácsüléseket is tartani. Az összegeket ugyan az érintett két munkatárs kell visszafizesse, de az elöljáró reméli, hogy a tanácsosok belátják a hibát és visszaszolgáltatják az illetményeket.
„Kiigazítjuk a hibákat”
Dászkel László elmondta, hogy a könyvelő ellen tehet lépéseket a törvény értelmében, de a titkár nem neki tartozik felelősséggel, az ő esetét más szerveknek kell kivizsgálniuk. Az elöljáró elismeri, hogy hiányosságokat fedeztek fel a vizsgálat során, de úgy véli, hogy bizonyos esetekben egyes kérdéseket rugalmasan kell kezelni, a döntéseket nem lehet sablonosan meghozni, ha azt akarják, hogy a munkafolyamatban ne legyenek fennakadások. „A hibákat mi követtük el, mi is javítjuk ki” – fogalmazott a polgármester, aki elismerte, hogy rengeteg feladatot kell megoldania az apparátusnak, ezért fennáll a tévedések lehetősége. A titkárnak csupán annyit ró fel, hogy jobban figyelnie kellett volna a törvények előírásaira.
Dászkel László nem rejtette véka alá a véleményét, miszerint rosszindulatú feljelentés miatt indult a vizsgálat, és tulajdonképpen nem csupán egy-két személy elleni feljelentésről van szó, hanem az egész intézmény becsületét szeretnék valakik lejáratni.
„Meg fogom védeni a magam igazát!”
Nagy Zsigmond titkár kérdésünkre egyértelműen leszögezte: rosszindulatú feljelentés és előre megfontolt lépések állnak a vizsgálat mögött.
Nagy Zsigmond úgy érzi, nem hibázott
Azt sem zárja ki, hogy az egésznek politikai háttere is van, és az eset tulajdonképpen már a jövő évi választások előszelének tudható be. Ezért nem lepődött meg a prefektúrai vizsgálat miatt, hiszen már augusztus óta alaptalan vádak miatt állandóan górcső alatt tartják munkáját. Hogy fegyelmi bizottság elé kell állnia? Abban az esetben, ha a polgármester is úgy látja, hogy ez szükséges – mondta el portálunknak a titkár. Szerinte a jogszabályok sokszor többféleképpen értelmezhetőek, ezért a felhozott vádakban nem érzi magát felelősnek. Ugyanis sem döntéshozói, sem pénzügyi kifizetési joggal nem rendelkezik, a tanácsülések jegyzőkönyveit becsületesen vezeti, míg az irattári nyilvántartás vezetése nem az ő feladata, csak a határozatok és a polgármesteri rendeletek vezetése. „Úgy érzem, hogy tisztességesen végzem a munkám, már tíz éve a közigazgatásban vagyok, és egyetlen megróvást sem kaptam eddig. Meg fogom védeni az igazamat, ha kell, bírósági úton is, mert úgy érzem, hogy nem tettem olyant, amiért felelőssé tehetnek. Nem tudom és nem fogom vállalni a felelősséget a jegyzőkönyvben foglalt állítások miatt” – mondta határozottan Nagy Zsigmond titkár, aki szerint a feljelentőnek arról sincs fogalma, hogy kinek mi a feladatköre a városházán.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
szóljon hozzá!