Fotó: Bodor Tünde
Úgy tűnik, hogy a világjárvány a temetkezések tekintetében is vízválasztónak bizonyult, megtörte a hagyományokat, vagy legalábbis erős repedéseket eredményezett a közösségi szokások falán, és nő a távolság a hátramaradottak és az elhunyt hozzátartozó között is.
2023. október 31., 11:022023. október 31., 11:02
2023. október 31., 11:212023. október 31., 11:21
Székelyföld mindhárom megyéjében arról érdeklődtünk, változtak-e a temetéshez kapcsolódó trendek, szokások az utóbbi években. Ismételten elhangzott, hogy
Számukra – mint azt Domahidi Zalán, a csíkszeredai Alcsík temetkezési vállalkozás tulajdonosa elmondta – ez azért előnyös, mert átlátható módon, a temetkezés sok más szereplőjével való egyeztetést megspórolva lehet lebonyolítani a szertartást.
Ennek a trendnek kedvez, hogy ez év elejétől az állami temetkezési segély – amely a nyugdíjkorhatárt megért elhunytak esetében folyósítható – 6789 lej, ez pedig bőven fedezi egy átlagos igényekkel megszervezett temetés költségeit.
Bár arányában most sem nagy, a megkérdezett vállalkozások mindegyikének akad 4-5 olyan esete, amikor a család hamvasztást kér, vagy mert az elhunyt ateista volt, vagy mert ez volt az ő utolsó kívánsága.
Ha valakit külföldön ér a halál, de korábban rendelkezett arról, hogy szülőföldjén, családi sírhelyén szeretne nyugodni, akkor
Legtöbb esetben a megkérdezettek a Kolozs megyei bágyoni humánkrematórium szolgáltatását igénylik, ez van legközelebb és sokkal korrektebb együttműködés lehetséges velük, mint a bukaresti hasonló vállalkozással – hallhattuk több megkérdezettől is. Volt arra is példa – tudtuk meg Domahidi Zalántól – hogy külföldön (Magyarországon, Németországban, Csehországban) dolgozó elhunyt személyek hazaszállítását is meg kellett oldaniuk.
A csíkszeredai vállalkozó jelezte, hogy idén – számukra is zavarbaejtő módon –
Igaz, hogy a temetési szertartásnak nincsenek kőbevésett szabályai, azt a felekezetek szabják meg. Volt rá példa, hogy a kollégájuk mondott el egy imát az elhunytért, hogy megtörje a sír mellett a nyomasztó csendet.
A marosvásárhelyi Alkony temetkezési vállalat vezetője, Csíki László is a Covid-járványt jelölte meg egyfajta fordulópontnak, amely megtörte az addigi hagyományokat. A hamvasztás mellett szól, hogy – bár nem olcsó, 2600-3500 lej között váltakozott az ára a megkérdezetteknél –
Az urna továbbá eltemethető olyan sírba is, amelybe személy elhantolását már nem engedélyezik.
Hamvasztást – összesen is csak alig párszor egy évben – inkább magyar hozzátartozók kérnek, mert a román pap nem temeti el a hamvakat.
Tudjuk azt is, hogy a világjárvány idején sajnálatos módon sokaknak úgy kellett eltemetniük szeretteiket, hogy nem is látták a holttestet, és a temetőkbe sem lehetett kikísérni az elhunytat az ismerősöknek. Azután pedig
– osztotta meg az általa tapasztaltakat a marosvásárhelyi vállalkozó.
Ez a tapasztalata a sepsiszentgyörgyi Dávid temetkezési vállalkozás tulajdonosának, Dávid Évának is. Szerinte főleg az idősek temetései zajlanak le kisebb létszámmal. Dávidék is teljeskörű szolgáltatást kínálnak:
Az elhunyt hamvait is akkor temették el, amikor a család nagyobb részének megfelelő volt az időpont a végtisztesség megadására.
Tekintettel arra, hogy a szakmában óriási és folyamatosan növekvő a konkurencia, a temetkezési vállalkozók árakról nem szívesen nyilatkoztak. Annyit azért megtudtunk, hogy
Ritkán, de van igény az amerikai importból származó, csak a felső felén felnyitható tetővel rendelkező koporsókra is, amelyek ára elérheti a 7000, sőt a 10-11 ezer lejt is. Manapság már létezik hűtővel rendelkező üvegfedél is koporsókra, de ebbe Dávid Éva szerint már nem éri meg befektetni, hiszen
Ma már szinte kizárólag a hatszögű koporsókat kérik az ügyfelek – állítja Deszpa Sándor, a sepsiszentgyörgyi Könnycsepp temetkezési vállalkozás tulajdonosa; négyszögletűeket csak azok, akik kevesebbet tudnak, illetve akarnak költeni a temetésre.
Viszont van olyan is, aki még a legdrágább szolgáltatásokra is rálicitálna, még különlegesebb temetést szeretne, ez főleg a nagyon gazdag roma származásúak esetében igaz – tudtuk meg.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!