A tanfelügyelőségek döntenek majd a vizsgák helyszíneiről. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Az ebben a tanévben véglegesítő vizsgákra készülő pedagógusoknak elismerik az utolsó tanfelügyelői óralátogatáson kapott jegyét, a tanárok két teljesített óralátogatással és egy írásbeli vizsgával nyerhetik el a második fokozatot. A végleges állásokért szervezett vizsgán a gyakorlati rész elmarad, a tanároknak csak írásbelizniük kell.
2020. május 18., 18:322020. május 18., 18:32
A múlt héten elfogadott kormányrendelet értelmében a pedagógusok vizsgája is egyszerűsödik, így nemcsak az érettségizők, de a tanárok esetében is elmarad a szóbeli vizsga. A szaktárca egyelőre csak egy rendelettervezetet tett közzé a vizsgák menetével kapcsolatban, amely még módosulhat.
A járványügyi helyzetre való tekintettel a július 15-re tervezett, végleges pedagógusi állások elnyerésére kiírt írásbeli vizsgák helyszíne változhat a jelentkezők számának függvényében, ugyanis megfelelő méretű tantermekben kell megtartani az írásbeliket a társadalmi távolságtartás érdekében. A tanegységeket a tanfelügyelőségek választják ki az oktatási minisztérium által kidolgozott módszertan és vizsganaptár szerint.
Az eredeti vizsgarend értelmében május 8-án már nyilvánosságra kellett volna kerüljenek a megüresedett tanügyi állások, illetve május 11–15. között már a vizsgára iratkozott pedagógusok jelentkezésének is le kellett volna zárulnia, ám a szükségállapot ezt is felülírta.
Az elmúlt napokban közzétett rendelettervezet szerint
július 15-én lenne a vizsga írásbeli része, előtte pedig a tanfelügyelői óralátogatásokon kapott jegyek fellebbezésével kezdődne el a pedagógusi állásokért folyó versengés május 25-én.
Május 28-a és június 3-a között lehet leadni a megyei tanfelügyelőségeken az áthelyezésre és a gyakorlati vizsga kielemzésére vonatkozó kérelmeket.
A június 18–29. közötti időszakban iktatják be a tanfelügyelőségek a pedagógusok országos vizsgájára jelentkezők dossziéit.
Július 15-én szervezik meg az írásbeli vizsgát, amelyen legkevesebb hetest kell elérniük a pedagógusoknak ahhoz, hogy végleges állásra pályázhassanak.
Az eredményeket július 21-én teszik közzé, majd a fellebbezések megoldása után július 28-án a végleges jegyeket is közlik.
Az állások elfoglalására az augusztus 3–4. között szervezett értekezleten kerül sor.
A tervezetben foglaltak szerint a pedagógusokkal augusztus 31-éig közlik az elfoglalt állással járó megbízási határozatot.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
szóljon hozzá!