Fotó: Boda L. Gergely
Szeptemberig látogatható a marosvásárhelyi Teleki Téka földszintjén, az ideiglenes kiállítóteremben a Femina semper című tárlat, amelynek kurátora Márton Krisztina a nőknek a történelem folyamán betöltött szerepeit mutatja be a könyvtárban őrzött könyvek segítségével.
2017. június 30., 14:552017. június 30., 14:55
Az ötlet már régóta foglalkoztatja Márton Krisztina könyvrestaurátort, a Teleki–Bolyai Könyvtár munkatársát, aki most valósította meg a tervét kollégái segítségével. A kiállítóterem tárlóiban korabeli – a 16. századtól kezdve a 19. századig nyomtatott – könyvek és kiadványok láthatók, amelyek különböző módon kapcsolódnak a nőkhöz. Vagy úgy, hogy nők gyűjtötték azokat, vagy mert nőkről, illetve nőknek szólnak, mert nők írták, fordították, vagy valamilyen módon hozzájárultak azok létrejöttéhez. Például a könyvtáralapító Teleki Sámuel felesége, iktári Bethlen Zsuzsanna is szenvedélyes könyvgyűjtő volt, saját gyűjteménye mellett még két gyűjteményt is örökölt, a nagyanyjáét, Rédhey Zsuzsannáét és az anyai nagynénjéét, Wesselényi Katáét.
A kiállítás Ádám és Éva történetével kezdődik, és a nőnek a társadalomban betöltött számos szerepét mutatja be az évszázadokon keresztül, kezdve a családon belülivel, a tudományban, a művészetben elfoglalt helyével. Mitológiai könyvek láthatók az első tárlóban, a nő bibliai megjelenítése, majd a családon belüli eseményeket megörökítők, a nevelésről, iskoláztatásról szóló kiadványok, életeseményekről, mint például születésről és elhalálozásról, esküvőről, évfordulókról, névnapokról. Az egyik tárlóban a Teleki-gyerekeknek az édesanyjukhoz címzett névnapi köszöntőik is helyet kaptak.
Fotó: Boda L. Gergely
Az üvegtárlókba kihelyezett nyomtatványokat, könyveket kiegészítik azok a színes pannók, amelyek jeles női személyiségeket ábrázolnak, nemcsak magyarokat, de a nyugati világból is, olyanokat, akik kiemelkedőt alkottak. Mert
– magyarázza Márton Krisztina, – hanem orvosnak, ápolónak, pszichológusnak, tanítónak is lennie kellett. A nemesasszonyok közül nagyon sokan tudománnyal, művészetekkel is foglalkoztak. Ez elsősorban úgy volt lehetséges, ha a családban egy fivér tanult, aki segítette a nővérét, illetve nem utolsósorban a szülők hozzáállása is befolyásolta a nő előmenetelét. Ott, ahol az apa és az anya felvilágosult, nyitott volt, támogatta lánya taníttatását. Az orvostudományban, a kémia, a fizika, a csillagászat, a jogtudomány terén alkottak kimagaslót, akárcsak a művészetekben is.
A kiállítás vendégkönyvébe a látogatók beírhatják annak vagy azoknak a nőknek a nevét és élettörténetét, akik életükben meghatározó szerepet töltöttek be, lehet az édesanya, nagyanya, testvér vagy barátnő.
Szeptemberig látogatható a tárlat a Teleki Téka ideiglenes kiállítótermében hétköznapokon hétfő kivételével 10 és 18 óra között, szombaton és vasárnap 10 és 13 óra között.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!