Parászka Miklós. Archív
Fotó: Veres Nándor
Tizenegy bemutató, több mint 51 ezer néző, 213 előadás. Parászka Miklóssal, a Csíki Játékszín igazgatójával beszélgettünk az elmúlt színházi évadról, valamint arról, hogy miért marad távol a társulat a kisvárdai fesztiválról és mikorra várható igazgatóváltás a csíki teátrumnál.
2017. június 16., 20:252017. június 16., 20:25
A csíki színház előadásainak nézettsége kiemelkedően jó, vidéken is többen járnak színházba, mint az elmúlt évadokban – értékelte Parászka Miklós.
Nőtt a vidéki bérletesek száma is: a tavalyi 7857-ről 8217-re. A tavalyi évadban 194 előadást játszottak, a most véget érő színházi szezonban pedig 213-at.
Ezt az évadunkat is a műfaji sokszínűség jellemezte. A bemutatók száma is imponáló, mert az öt nagyszínpadi előadásunk mellett voltak más jellegű produkcióink is, összesen tizenegy premierje volt a színháznak.”
A Csíki Játékszín épülete. Mozgalmas évadot zárnak
Fotó: Veres Nándor
A közönség Szép Ernő Vőlegény című darabját (rendező Parászka Miklós), Vadnai László – Békefi István – Márkus Alfréd szerzőhármas Tisztelt ház című zenés vígjátékát (r. Lendvai Zoltán), Egressy Zoltán Portugál című drámáját (r. Victor Ioan Frunza), Alexandr Nyikolajevics Osztrovszkij Az erdő című művét (r. Porogi Dorka), Yashmina Reza Az öldökés istene című kamaraelőadást (r. Barabás Árpád) láthatta. A gyerekbérletben Pallai Mara Hanyistók, avagy a grófkisasszony és a lápi szörny történetét ismerhették meg a gyerekek, valamint felújították Bajor Andor A csodálatos esernyő című mesejátékát is. Mindkettőt Budaházi Attila rendezte. Ugyanakkor a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színháztól vásároltak még egy előadást a gyerekbérletes nézők számára, a Csicsert.
A Csíki Játékszín társulata a vasárnapi gálaműsort követően Budapesten zárja az évadot: június 22-én a Városmajori Színházi Szemlén lépnek fel a Tisztelt ház című előadással. Kérdésre, hogy miért nem lépnek fel a Magyar Színházak XXIX. Kisvárdai Fesztiválján, az igazgató elmondta, egy szatmári értekezleten az erdélyi magyar színházak igazgatói egyöntetűen kifejtették, hogy az a fesztiválforma, amelyet Kisvárda nyújt, korszerűtlen és a társulatok számára nem teszi lehetővé a teljes értékű megmutatkozást. „Ezért egyöntetűnek mondható vélemény alakult ki, hogy a fesztiválon való részvétel nem kívánatos. Ennek az üzenetnek a gyakorlatba való fordítása nyúlt nagyon hosszúra. Ez egy több tényezős folyamat volt, amelyet nem tisztem elbírálni, hogy ki mennyire sáros abban, hogy végül így alakult ez a dolog és megbomlott az egység. A kisvárdai Várszínház gyorsan megpróbálta felfrissíteni a fesztiválját, és olyan üzeneteket küldött a színházaknak, amelyekkel próbálta leszerelni ezt a távolmaradási szándékot. Végül négy erdélyi színház marad távol: a kolozsvári, a marosvásárhelyi, a szatmárnémeti és a csíkszeredai. Ugyanakkor, mi Budapesten játszottuk két előadásunkat a tavasszal, és a Tisztelt ház című produkciónkat megnézte a Városmajori Színházi Szemle három válogatója és beválogatták a fesztivál előadásai közé. Ennek az időpontja egybeesik a kisvárdai rendezvénnyel, úgyhogy ez véglegesen eldöntötte az álláspontunkat” – magyarázta a direktor.
Parászka Miklós a színpadon. Végigviszi az évadot
Fotó: Veres Nándor
A következő évadról szólva kiemelte, nem lesz változás a társulat összetételében. A műsorpolitikában folytatják a már jól bevált gyakorlatot, kiegyensúlyozottan adnak esélyt tapasztaltabb rendezőknek és fiatalabbaknak is. Ugyanakkor bővíteni fogják a kamaraszínházi kínálatot, és megtartják a gyerekszínházi vonalat is. A következő színházi szezon repertoárja vasárnap, a gálaműsor után lesz nyilvános.
Újdonság viszont – avatott be az igazgató –, hogy megszerveznek egy befogadó színházi évadot négy román vendégelőadásra, hogy a román anyanyelvű nézőket is megszólítsák.
A marosvásárhelyi nemzeti színház két előadását választottuk ki, a bákói Bacovia színháznak egy előadását és a sepsiszentgyörgyi Andrei Muresanu színház egy előadását. Szeretném, ha ezek az előadások felkeltenék a magyar nézők érdeklődését is. Mert fontos a kulturális közeledés, az, hogy mennyire vesszük észre egymást, hogy egymás mellett élünk.”
Parászka Miklós arról is beszámolt, hogy az igazgatói mandátuma 2018 december végén jár le, viszont a nyugdíjkorhatárt már januárban eléri. Rámutatott, a stafétaátadás felelősségteljes és bonyolult folyamat, de amennyiben tudja, segíti ezt a tapasztalataival, tudásával és tanácsaival, de nem szeretné tolakodó formában, erőszakosan befolyásolni. Úgy véli, a színházi munka szempontjából az lenne a legjobb, ha a 2018/19-es évadot már egy új igazgató kezdené, mert az évad közben történő pályáztatás bonyolítaná a helyzetet.
Azt tartom optimális variációnak, hogy egy új évad egy új igazgatóval kezdődjön, és ne évad közben legyen igazgatóváltás, mert az intézménynek nem tesz jót. Minden elszalasztott óra, nap, minden kihasználatlan pillanat az évad lebonyolításának a terhére megy. Itt nem lehet felelőtlenül bánni az idővel, egyik fogaskerék kapaszkodik a másikba” – fogalmazott az igazgató.
Évadzáró gálaműsor
A Csíki Játékszín társulata és közönsége június 18-án 19 órától búcsúztatja a színházi szezont. Az est során kihirdetik a közönségszavazatok eredményeit, kiderül, hogy melyik előadás és mely színészeket kedvelte legjobban a közönség a 2016/2017-es évadban. Átadják ugyanakkor a társulat belső díjait is, a Hunyadi László-díjat és a Kulissza-gyűrűt. Egy jegy 25 lejbe kerül, helyfoglalás a 0266-314 472-es vagy a 0751-039 026-os telefonszámokon lehetséges.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!