Fotó: Veres Nándor
Hatalmas űr keletkezett az udvarhelyszéki RMDSZ élén Verestóy Attila volt elnök halála miatt, ezért Bíró Barna Botond ügyvezető elnök úgy érzi, hogy csapatmunkára lesz szükség a szervezet megerősítéséhez. Újra fogja alakítani az udvarhelyi érdekképviseletet is, mert azt szeretné, hogy önkormányzati képviselőik nyitottabban kezeljék a közösségi kérdéseket. Emellett szerinte fontos, hogy kezdeményező, tényeken alapuló politizálást folytassanak.
2018. február 23., 10:472018. február 23., 10:47
2018. február 23., 10:482018. február 23., 10:48
– Melyek a legsürgősebb tennivalók az RMDSZ széki, illetve udvarhelyi szervezetében?
– Egy olyan helyzet állt elő az udvarhelyszéki RMDSZ-nél, amire még nem volt példa országos szinten egyik területi szervezetnél sem, hiszen elhunyt az elnök, Verestóy Attila. Kelemen Hunor szövetségi elnök éppen pénteken látogat Udvarhelyre, hogy tárgyaljon a térség vezetőivel, és ennek alapján megbízzon egy ideiglenes széki elnököt. Az ő feladata lesz a területi szervezet hivatalos tisztújításának megszervezése is. Mi úgy látjuk, minél hamarabb és minél operatívabban le kellene járnia a tisztújításnak, hogy legitimen tudjuk folytatni a munkát.
Tavaly októberben engem bízott meg a területi küldöttgyűlés, hogy építsem újra az udvarhelyi szervezetet. Úgy vélem, az újraalakításnak egy-két hónapon belül meg kellene történnie, különben akadályokba ütközhet a területi szervezet tisztújítója, hiszen a városi RMDSZ-nek is képviselve kell lennie a küldöttgyűlésen. Ebben már számos egyeztetés történt december óta.
– Milyen elvek mentén alakítaná újjá az érdekképviselet udvarhelyi szervezetét?
– Én egy teljesen új irányvonalat képzeltem el, hiszen tenni akaró új embereket kell bevonni a szervezet tevékenységébe, akik elhivatottak és elkötelezettek a közösség ügyei iránt.
Így megfelelőképpen szavazhatnak az önkormányzati üléseken is. Emellett jöjjenek konkrét ügyekkel, amelyek mellett kiállnak és amelyekért mozgósítani is tudnak. Erre a legjobb példa, hogy tavaly a képviselők egy kezdeményező hozzáállással kezelték a vízszolgáltatóval történő szerződésbontás problémáját. Konkrét tényeken, illetve számadatokon alapuló érveket fogalmaztak meg, amelyekkel sikerült meggyőzni az MPP–EMNP-koalíciót a Harvíz Rt.-hez való csatlakozás fontosságáról. Ehhez hasonló, szintén RMDSZ-es kezdeményezés egy új inkubátorház megépítése a kisiparosok számára. Több egyeztetés után úgy látom, hogy ez egy felvállalható elképzelés, és nem a politikai sárdobálásról szól.
– Konszenzusos megoldásokra kell törekedni Udvarhelyen, vagy inkább a ki kell állni a saját elképzelések mellett?
– Mi kezdeményezőkként szeretnénk fellépni minden olyan ügyben, amely bizonyítottan a közösség javát szolgálja. Persze nem lehet kizárni, hogy konfliktusokat vállaljunk, hiszen ez előbb-utóbb elkerülhetetlen a politikában. Elsősorban a tényszerű, érveken alapuló, másokat is bevonó kezdeményezés és politizálás lenne a cél. Az ilyen esetekben
Ezt a helyzetet ki kell használni, és a lehető legtovább fenn kell tartani. Ettől függetlenül több példa van arra is, hogy az RMDSZ támogatja a más pártoktól érkező, hasznos és jól kidolgozott projekteket.
– Milyen viszonyt ápol – akár területi szinten is – az RMDSZ a többi párttal?
– Vannak olyan esetek, amikor együtt kell működni. Ilyen például a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés, amit – még ha csak nyilatkozatok szintjén is – a kisebb pártok is támogatnak. Kell lenniük olyan mindenki által elfogadott minimumoknak, amelyek mentén meg lehet szervezni az együttműködést. Ezt csak a közösségi ügyek jelenthetik. Udvarhelyen több ügyben is jól együtt tudtunk működni.
Fotó: Veres Nándor
– Milyen kapcsolatot sikerült kialakítani Gálfi Árpád polgármesterrel?
– Elég gyakran egyeztetek a polgármesterrel, és segítek is, amiben kér. Főként a megyei tanács alelnökeként. Úgy érzem, van köztünk egy egészséges együttműködés, aminek az eredményei is meg kell mutatkozzanak.
– Vannak-e olyan személyek, akikre politikai ellenfélként tekintenek Udvarhelyszéken?
– Jó kérdés, hogy kik a politikai ellenfelek, vagy mikor és meddig ellenfelek, hiszen helyi szinten nagyon elvakult, szűk látókörű kell legyen az a politikus, aki le akarja bontani a testületet különböző kategóriákba.
Persze vannak olyan, többnyire a kampányokban keletkezett sérelmek, amelyeken nem tudnak túllépni az emberek. Ebből következően vannak, akik nem megoldani szeretnének egy-egy közösségi problémát, hanem politikai tőkét akarnak kovácsolni egy adott helyzetből. Ők inkább felnagyítják a gondokat, mert nem tudják megoldani, és a helyi vezetés ellen fordítják a közösséget. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy a választások között az együttműködésről kellene szóljon a munka.
– Vannak-e hatalmi harcok a széki szervezeten belül Verestóy Attila elhalálozása után?
– Nagyon sokat veszített az udvarhelyszéki szervezet Verestóy Attila halálával, hiszen eddig sokszor nem is láttuk, hogy a volt szenátor mennyi veszélyt el tudott hárítani, ami a helyi közösségeket fenyegette. Rengeteg problémás ügyet meg tudott oldani, amire helyi szinten nem volt lehetőség. Nagyon jó tárgyalóképességgel rendelkezett, és jó kapcsolati hálója volt. Az őt ért bírálatok ellenére nem volt haragtartó, sőt politikai ellenfelein is segített, amikor felkeresték egy-egy problémával. Tudta, hogy ezáltal egy közösségnek segít. Éppen azért, mert erős ember volt, megosztó is. Ő nem a populista kommunikációra fektette a hangsúlyt, hanem a konkrét, pragmatikus megoldásokat kereste.
A megüresedett elnöki tisztséget mindenképpen be kell tölteni, de aki most funkcióban gondolkodik, az nagyon rosszul teszi. Jelenleg nehéz lenne megnevezni egy olyan embert, aki Verestóyhoz hasonló eredményességgel tudná ellátni a feladatot. Éppen ezért teljesen más szervezet vezetési és szervezetépítési mechanizmust kell alkalmazni. Én úgy látom, hogy itt a csapatmunkára kell a hangsúlyt fektetni. Ehhez pedig megvannak a megfelelő emberek, amit az udvarhelyszéki polgármesterek is bizonyítottak a néhai szenátor megbetegedésekor. Összetartással, higgadt gondolkodással, határozott kiállással lehet tovább építeni a szervezetet. Olyan emberekre van szükség, akik felül tudnak emelkedni korábbi vélt vagy valós sérelmeiken. Az udvarhelyszéki szervezet legfontosabb tartópillérei a helyi szervezetek, a polgármesterek voltak. Büszkén mondhatom, hogy mindig nagy szerepet vállaltak munkánkban, amit most még hangsúlyosabban megtesznek. Ez reménykeltő, hiszen az összefogásban rejlik a szervezet ereje.
Fotó: Veres Nándor
– Veszített-e politikai súlyából a széki szervezet?
– Egyértelműen igen. Idő kell, amíg sikerül visszaállítanunk korábbi politikai súlyunkat.
– Milyen támogatottsága van a széki szervezetnek a felsőbb vezetés részéről? Kikre számítanak az egyes projektek megvalósítása érdekében?
– Nagyon sokat segített nekünk az utóbbi fél évben Kelemen Hunor, amikor a néhai szenátor már nem tudott annyira hangsúlyosan jelen lenni a munkában. Erre a továbbiakban is számítunk.
A szenátori tisztséget Antal Lóránt veszi át. Régóta dolgozunk együtt politikai szinten is. Egy tájékozott, jó kapcsolatokkal rendelkező és nagy munkabírású ember, aki szervezetünk támogatásával hatékony munkát tud végezni.
– Milyen nagyobb közösségi problémákra kell megoldást találnia az elkövetkezőkben az udvarhelyszéki RMDSZ-nek?
– Most az a feladat vár ránk, hogy egy közösségi, gazdasági és turisztikai alapokon nyugvó közép- és hosszú távú stratégiát dolgozzunk ki, amely mentén mindenkinek meglesz a feladata. Tudnunk kell, mit szeretnénk 10–15 év múlva, ehhez pedig pontokba kell szedni, hogy mit kell még most megtennünk céljaink elérése érdekében. Nagyon sok jó kezdeményezés van, amelyek megvalósításához stratégiákra van szükség, ehhez kell hozzárendelni mindazon erőforrásainkat, melyeknek részei az önkormányzatok és a parlamenti képviseletünk is. Csak pontszerű tervekkel, kitartó munkával és hosszú távú gondolkodással lehet megerősíteni a térséget.
Kérést kell letenniük néhány kézdivásárhelyi utca lakóinak, hogy csatlakozzanak az új szennyvízcsatornára.
Maros megye az első négy megye között volt két évvel ezelőtt, ahol bevezette a rendőrség az elektronikus megfigyelőrendszert. A köznapi fogalommal lábbilincsként emlegetett rendszerrel októberben 278 személyt figyeltek az országos hatóságok.
Méltósággal viselt, súlyos betegség után elhunyt Székely Árpád, az a székelyudvarhelyi földrajztanár és fotográfus, akinek felépüléséért számos jóakaratú ember fogott össze az elmúlt hónapokban.
Lejárt a korábbi engedély, így ismét kérnie kell a dokumentumot az államtól Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának a szejkefürdői mofettagázok és ásványvizek kitermelése érdekében – derült ki a hétfői tanácsülésen.
Kelemen Hunor és az RMDSZ választási programja a családok megsegítésére, a vállalkozások támogatására összpontosít, a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt – értékelte Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere Marosvásárhelyen.
Iskolabusz és személyautó ütközött hétfőn reggel a Maros megyei Csobotány térségében, két gyerek könnyebb sérüléseket szenvedett. A Maros megyei tűzoltóság képeket is közölt az esetről.
Sok érdekes programot tartogatnak a marosvásárhelyi könyvtári napok november 18-22. között.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, többek között egy medve feltételezett megölése miatt.
Javítási munkálatok miatt több helyen is áramszünet várható a hét második napján Székelyudvarhelyen – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.
A csíkszeredai Fodor Sándor park felújítására pályázik a városi önkormányzat, kedden nyújtják be a dokumentációt – ehhez módosították a beruházás korábban becsült költségvetését a hétfői rendkívüli tanácsülésen.
1 hozzászólás