A mennyiség a minőség rovására menne a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen

Míg a magyar tagozat karain megközelítőleg ketten pályáztak egy helyre, addig a román tagozaton több mint négyen •  Fotó: Boda L. Gergely

Míg a magyar tagozat karain megközelítőleg ketten pályáztak egy helyre, addig a román tagozaton több mint négyen

Fotó: Boda L. Gergely

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar vezetői úgy vélik, a jelenlegi diáklétszám megfelelő az elvárt minőség biztosításához és az igények kielégítéséhez, ennél több hallgatóval valószínűleg „hígulna” a képzés.

Gáspár Botond

2017. augusztus 17., 15:502017. augusztus 17., 15:50

A MOGYE nyári felvételijét július 26-án tartották, alapképzésen magyar nyelven az Általános Orvosi Kar orvosképzésén 135, az általános egészségügyi asszisztensi képzésen pedig 15, a Fogorvosi Kar fogorvosképzési szakán 35, valamint a Gyógyszerészeti Kar gyógyszerészeti képzésén 40 térítésmentes helyet kínáltak.

A fizetős helyeket a felvételi eredmény függvényében lehetett betölteni, ahova „összesítették” a román és a magyar nyelven vizsgázó diákokat. Ez utóbbi helyek kapcsán évek óta visszatérő gondolat, hogy

a fizetős helyeket majdnem egytől egyig román anyanyelvű diákok „viszik el”.

Ennek adott hangot a közösségi térben az RMDSZ volt ügyvezető elnöke, a marosvásárhelyi származású Kovács Péter is, akinek mindkét szülője orvos.

„Évente visszatérő történet, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem vezérei értelmezésében a román és a magyar helyek fele-fele elosztása csak az államilag támogatott helyekre vonatkozik, a fizetésesekre nem. Mára már »hagyomány«, hogy a nyílt versenyben egyetlen magyar diák sem jut be fizetéses helyre. Aztán kezdődik az RMDSZ mandzsettájának huzigálása, hogy tegyen még néhány apró lépést, és intézze el az oktatási minisztériumban a magyar helyek kiegészítését. És eddig mindig el is intézték, vagy ahogy Székelyföldön mondják, elintéződött. Kinek a mandzsettáját kellene huzigálni azért, hogy a felvételin fiataljainkat kenterbe verik a román fiatalok?” – adott hangot véleményének a volt politikus.

Némely hozzászóló úgy vélte, „egyik legfőbb probléma az, hogy csak magukban versenyeztetik fiataljainkat. Mikor élesbe megy, akkor már nem versenyképesek”, mások szerint az érettségin – amit beszámítanak a felvételi átlagba – „a magyaroknak eggyel több tantárgyuk van, a román meg sokaknak rontja a médiáját”, megint más pedig úgy vélte: „Számtalan példa van arra, hogy alacsony jeggyel bejutó diák kiemelkedő szinten teljesít, és fordítva. A tendencia az, ami probléma. Sokkal riasztóbb, hogy a meghirdetett magyar tannyelvű helyekre nincs legalább kétszer-háromszor annyi jelentkező. Ha csak éppenhogy sikerül betölteni az államilag támogatott magyar tannyelvű helyeket, miért keressük a versenyképes magyar diákokat a fizetéses helyeken?”

A beszélgetéshez hozzászólt az oktatási minisztérium volt RMDSZ-es államtitkára, Király András is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy

az Általános Orvosi Kar román tagozatán az utolsó államilag finanszírozott helyre 7,52-es felvételi átlaggal, míg a magyar tagozaton az utolsó térítésmentes helyre 5,61-gyel lehetett bejutni.

Ezt egészítette ki a beszélgetést kezdeményező Kovács Péter: „az utolsó magyar bejutó jegye is 7,60 körül legyen. Ezzel van nekem bajom, nem azzal, hogy nincsenek újabb helyek”.

A számok azt mutatják, hogy a MOGYE-ra idén 1591-en jelentkeztek, közülük 449-en a magyar tagozatra, és míg a magyar tagozat karain megközelítőleg ketten pályáztak egy helyre, addig a román tagozaton több mint négyen.

Az Általános Orvosi Kar dékánhelyettese, dr. Frigy Attila lapunknak kifejtette, az elmúlt években az egy helyre pályázó 2–2,5 diákkal állandónak mondható a magyar jelentkezők száma.

Idézet
A román tagozatra lényegesen többen jelentkeznek, mint a magyar tagozatra, ebből adódóan többen szereznek jobb jegyet is, és így a fizetéses helyekre is többen jutnak be. Úgy gondolom, hogy megfelelő a jelenlegi beiskolázási konstrukció a 135 hellyel, a két magyar diákcsoport, vagy ahogy hívjuk: széria, szakmailag és minőségileg is korrektül lefedhető. A román tagozaton óriási a lemorzsolódás, míg a magyaron minimális, így a mennyiség egyértelműen a minőség rovására megy

– elemezte a számokat a Vásárhelyi Hírlap kérésére Frigy Attila, aki szerint egyáltalán nem állja meg a helyét a teljesítményre vonatkozó elmarasztaló felvetés.

„Létezik ugyan egy Gauss-görbe a teljesítményben, de a román tagozat 135 hallgatójának megfelel a magyar tagozat 135 hallgatója, az e feletti szám ugyanis lemorzsolódik. Persze, a magyar tagozat szempontjából is jobb lenne a nagyobb konkurencia, de a felvételi így is egyfajta szelekció, és ha többen jutnának be, nem biztos, hogy nőne a minőség is. A jelenlegi helyzetet jó kompromisszumnak tartom” – fogalmazott a dékánhelyettes.

Hasonlóan vélekedik a Fogorvosi Kar dékánhelyettese, dr. Mártha Krisztina is. „Ez sorozatban a harmadik év, hogy a fizetéses helyeket mind román hallgatók »vitték el«, magyarok nem jutottak be. Így az utolsó nagy létszámú magyar csoport idén kezdi a hatodévet, a többi évfolyamon 35–40 diák tanul. A magyar oktatókkal közösen én is úgy vélem, hogy a fogorvosi nem nagy egyetem, a minőségi munkához és az igényekhez elégséges az évente »piacra dobott« 35 magyar fogorvos, akiknek túlnyomó többsége a magyarok által lakott megyékben keres munkát. Az biztos, hogy a fogorvosképzés gyakorlati része tartalmasabb kellene legyen, de ahhoz képest, ami ezelőtt 10–20 évvel volt, amikor én is végeztem, sokkal jobban állunk. Az integrált központban a szakmai gyakorlat biztosított, tehát aki az egyetemi évei alatt akar dolgozni, az tud. Az oktatói közösség átalakulóban van, 11-en vagyunk végleges munkaszerződéssel és 3-an meghatározott időre szóló tanársegédi szerződéssel, jó csapatot alkotunk, és az évfolyamonkénti 35-40 fős csoportot megfelelő szinten tudjuk képezni” – fogalmazott Mártha Krisztina.

A Gyógyszerészeti Kar dékánhelyettese, dr. Donáth-Nagy Gabriella legfőbb célkitűzésének a jelentkezők számának növelését tekinti, amihez elengedhetetlen a szakma fényének emelése.

Idézet
Keveselljük a jelentkezők számát, vizsgáljuk ennek okait, és mérlegeljük, hogy mit lehetne ez ellen tenni. A román-magyar aránnyal elégedett vagyok, ráadásul a magyar tagozat egy leheletnyivel jobban áll

– mondta a szakember, felvetésünkre pedig kifejtette: „sajnos a jelenlegi gazdasági körülmények közepette a gyógyszerészek eladók lesznek, eltűnt a hagyományos gyógyszerkészítés, erről számolnak be a 10. évfordulókra visszatérő egykori diákok. Azt hiszem, az egyetemre jelentkezők száma is növekedne, ha ez a hivatás visszakapná régi méltóságát. Ami pedig azt a gondolatot illeti, miszerint az egyetemen »nincs meg a régi színvonal«, ez szerintem természetes, ma már nem kell ugyanazt megtanulni, mint 30 évvel ezelőtt, mert változik a világ, változik a társadalmi igény, az elvárások, ehhez pedig nekünk, tanároknak alkalmazkodnunk kell. A mostani diákok nem gyengébbek a régieknél, hanem mások. Ez egy új generáció” – ismertette Donáth-Nagy Gabriella.

Az őszi pótfelvételit szeptember 14-én rendezik, beiratkozni kizárólag online lehet az egyetem honlapján, szeptember 6-7-én. A végzősöknek az egészségügyi rendszerbe való bekerüléséhez elengedhetetlen rezidens-vizsgát november 19-én tartják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet

Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet
2024. november 16., szombat

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig

Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig
2024. november 16., szombat

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki

A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki
2024. november 16., szombat

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték

Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték
2024. november 16., szombat

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök

Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök
2024. november 16., szombat

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból

A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból
2024. november 16., szombat

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van

Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van
2024. november 16., szombat

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 16., szombat

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban

Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!