Hirdetés
Hirdetés

A megalkuvás nélkül szolgáló Jakab Antal megyéspüspök

Derűjét, emlékezetes mosolyát élethosszig megőrizte •  Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma

Derűjét, emlékezetes mosolyát élethosszig megőrizte

Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma

„Bizakodva kell a jövőbe nézni. Minden jót megtenni, amihez Isten erőt adott. Egymás kedvét pótolni kell jósággal minden nap” – írta 1942-ben édesapjának a Rómában tanuló Jakab Antal. Nincs olyan korosztály, akinek ne tudna ma is üzenni életútjával, tetteivel a gyulafehérvári egyházmegye 80. főpásztora. Első körlevelét negyven éve írta, és április 29-én, épp harminc éve, hogy átadta a fáklyát utódjának Csíksomlyón.

Molnár Melinda

2020. április 29., 11:002020. április 29., 11:00

A sokat szenvedett megyéspüspök személyes történelme címszavakban is megrendítő. Jakab Antal püspök (Kilyénfalva, 1909. márc. 13. – Gyulafehérvár, 1993. május 5.) életútja szinte felöleli a 20. századot. Benne két világégéssel, politikai és ideológiai változásokkal; közel tizenhárom év nehéz börtönnel, annak egészségkárosító hatásaival; túl a hetvenen, a legsötétebb kommunizmus évei alatt vállalt egyházi elöljárósággal, rendszerváltással és fekete márciussal.

Hirdetés

Székely és papi sors

Kisgyerekként előbb az első világháború borzalmait, a menekülést, befogadottságot, majd az ország szétszakítását is megtapasztalta.

Több iskolában tanult, szülőfaluja mellett, Hajdúnánáson, Gyergyószentmiklóson, Déván, Gyulafehérváron.

1929-ben kérte a felvételét a gyulafehérvári papnevelő intézetbe. 1934. június 29-én szentelte fel Majláth Gusztáv Károly püspök.

A gyimesbükki templomszentelésen. A magyarság lelki ünnepe volt •  Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma Galéria

A gyimesbükki templomszentelésen. A magyarság lelki ünnepe volt

Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma

Jakab Antal mesélhetne, hogy a két világháború közötti iskolapolitika nyomán milyen megaláztatásokat szenvedtek el a kisebbségi diákok, milyen volt fiatal papként átélnie a gazdasági válságot.

Segédlelkészként Ditróban kezdte papi pályáját, ahol a mosolygós „kicsi papként” emlegették. 1936-ban Gyulafehérváron káplán, aztán Kolozsváron a Szent Mihály plébánián, Márton Áron főesperes-plébános mellett. Ott kezdődött munkatársi kapcsolatuk élethosszig tartott.

Márton Áron püspöktől három római tanulmányi évet kapott, azzal a meghagyással, hogy amit azalatt elér, azzal jön majd haza.

A háború és az élelmezési nehézségek ellenére 1939 és 1942 között, négy helyett három év alatt szerzett Rómában kánonjogból doktori fokozatot.

A kettészakított szülőföldön illetve egyházmegyében folytatta hivatását: Gyergyószentmiklóson megbízott plébános volt, 1945-ben Kolozsváron egyetemi lelkész, 1947–1951 között Gyulafehérváron teológiai tanár, vicerektor. Mint a bebörtönzött Áron püspök egyik titkos ordináriusát (ideiglenes kormányzót) 1951. augusztus 24-én, Szent Bertalan-éjszakáján tartóztatták le. Koholt vádak alapján, hazaárulás címén

1964. április 16-áig közel tizenhárom évet raboskodott Románia legkegyetlenebb börtöneiben.

Jakab Antal Kilyénfalván, közeli rokonaival •  Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma Galéria

Jakab Antal Kilyénfalván, közeli rokonaival

Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma

Vizsgálati fogságban Pitești-en, utána Jilaván volt. Három évig a felsőbányai ólombányában dolgoztatták – ennek nyomait haláláig hordozta. Máramarossziget, Szamosújvár után Duna-csatornánál végzett kényszermunkát. Szabadulását követően jó ideig nem engedélyezték papi működését. Szülőfalujában erősödött fel és segített rokonainak a mezei munkákban. Görgényszentimrén helyettesített, majd Búzásbesenyőn az általa alapított plébánián lelkipásztorkodott. 1968-tól visszakapta Gyulafehérváron a katedráját.

1971. december 23-án VI. Pál pápa kinevezte utódlási joggal segédpüspökké Márton Áron mellé.

Felszentelésére az állami tiltás miatt nem kerülhetett sor Kolozsváron; a római Szent Péter-bazilikában 1972. február 13-án szentelte püspökké a szentatya. Márton Áron 1980. április 2-ai nyugdíjba vonulásáig segédpüspökként, majd a Ceaușescu-éra utolsó tíz évében megyéspüspökként szolgált.

Az út, amelyen elindult…

Márton püspök az 1980. májusi elköszönő pásztorlevelében azt írta: „Azzal a megnyugtató érzéssel vonulhatok vissza, hogy az egyházmegye vezetése jó kezekben van.” Jakab Antal püspök 1980. május 15-én kelt első körlevelében köszöntötte az egyházmegye híveit. Abban a segédpüspöksége idején megéltekre így emlékezett: „Láttam és szenteltem egyházmegyénkben új templomokat, a maguk és szertartásuk és örömtől túlcsordult híveinek ragyogó szépségében.

Idézet
Láttam az 1977-es földrengésben lerongyolódott templomok félszázadnyi sokaságát, hallottam a segítséget kiáltást, és újból láttam a bérmálásra valamennyit megújulva jótékony segítségből, de híveinek, mint drága gyöngyüket féltő áldozatából, lelkesedéséből.”

A körlevél végén közismert szerénységével kért áldást és imatámogatást szolgálatához.

•  Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma Galéria

Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma

Az út, amelyen elindult, nem csupán göröngyös volt. „Jakab Antal megyéspüspök kormányzási idejének egyik kálváriája a papnevelés megfojtását célzó, az állam által előírt, és részben kikényszerített létszámkorlátozás volt, ami nem csak a teológia intézetét, hanem a kántoriskolát is érintette” – vallják a kortársak. Sok huzavona kísérte Bukarest és Gyulafehérvár között az egyezkedéseket. Ám

Jakab Antal rátermettsége és találékonysága átsegítette ezen a nehéz időszakon a katolikus papképzés „fellegvárát”.

A Jakab Antal-i magyarság- és hitmegtartás alapkövei – a tiltás és fenyegetettség ellenére felvállalt  – templomjavításokban és újabb istentiszteleti helyek kialakításában is megmutatkoznak.

Mintegy félszáz templomon hajtottak végre kisebb-nagyobb felújításokat, tíz új templom épült, ugyanennyi kápolna és imaház létesült, közel negyven plébánia, illetve szolgálati lakás építése vagy javítása történt meg ebben az évtizedben, és a ravatalozók kivitelezése is folytatódott.

Akkor is, ha időlegesen leállíttatták a hatóságok a munkálatokat, ha anyagilag sok áldozatot kellett hozni értük. Minden lehetőséget megragadott arra is, hogy megújuljon a papképzés otthona. Ugyanakkor a papok lelki, szellemi és pénzügyi támogatására is féltő gondja volt a főpásztornak.

Jakab Antal Rómában (Szent) II. János Pál pápával •  Fotó: Varga Gabriella archívuma Galéria

Jakab Antal Rómában (Szent) II. János Pál pápával

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Újabb esztendők

A reményteli, 1989-es december nem töltötte el túlzott optimizmussal: „Várjuk ki, mi következik” – tanácsolta. Visszafogottságát esztendőkkel később tények igazolták.

1990. februárjában elrendelte a diakóniai munka intézményes alapjait megteremtő egyházmegyei szeretetszolgálat, a gyulafehérvári Caritas megalapítását.

Másik mérföldkő az 1948 óta teljességgel hiányzó katolikus lap- és könyvkiadás újraindításának szorgalmazása volt. A néhai Bajor Andor főszerkesztésével a Keresztény Szó, mint heti majd havilap volt az első kiadvány.

Jakab Antal nyugdíjba vonulása egybe esik Marosvásárhely fekete márciusával. Az utódlásig tartó apostoli kormányzósága idejének viharos heteiben írta Berta húgának: „Április 29-ig tart az én külön megbízatásom – olvasható a Megalkuvás nélkül című kötetben. „Akkor majd Csíksomlyón beiktatják Bálint püspököt és felszentelik dr. Jakubinyit segédpüspökének. Gondolom, hogy egyházmegyénk legnagyobb ünnepe lesz, ahová bíborosokat és püspököket is nagy számban várunk. Isten őrizzen attól, hogy valaki is, csak egy gondolattal is eltérjen attól, miszerint itt csak a figyelemnek, imádságnak és fegyelmezettségnek van helye.” Hogy mennyi ember tett tanúbizonyságot figyelemről, fegyelmezettségről és imádságról Csíksomlyón, harminc év múltán is visszhangos. Emlékezzünk április 29-én a 81 évesen az egyházmegye kormányzását utódának átadó főpásztorra!

Csíksomlyón tanulmányi ház őrzi az egykori püspök nevét •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Csíksomlyón tanulmányi ház őrzi az egykori püspök nevét

Fotó: Gecse Noémi

Dokumentumfilm: Küzdve és bízva

Két évvel ezelőtt, 2018 tavaszán kezdődtek azok a nagyszabású, Erdélyen, Magyarországon és Rómán átívelő filmforgatások, amelyek a hitvalló gyulafehérvári főpásztor, Jakab Antal püspök életét és munkásságát hivatottak, a világon először mozgóképalkotás formájában a néző elé tárni. A dokumentumfilm 2019-ben elkészült. A márciusra, Jakab Antal születésének évfordulójához kapcsolódóan tervezett díszbemutatókat a világjárvány okozta körülmények meghiúsították. Ezért az alkotók a Küzdve és bízva – Jakab Antal püspök életútja című filmet nyilvánossá tették a Youtube-on. A dokumentumfilmet a csíkszeredai EPI Stúdió készítette, rendező Csúcs Mária, operatőr Csúcs Péter és Csúcs Endre. A munkálatokban a Jakab Antal Keresztény Kör két alapító-vezetője, Varga Gabriella Budapesten élő újságíró, a püspök unokahúga és Vencser László Ausztriában élő morálteológus, a püspök egykori közvetlen munkatársa szakértőként vett részt. A film elkészítését a Bethlen Gábor Alap támogatta. A romániai köztelevízió (TVR) Marosvásárhelyi Stúdiójának Magyar adása a pünkösdi programjában vetíti a dokumentumfilm hosszú változatát – tudtuk meg Varga Gabriellától. Koltay Gábor filmrendező pedig a minap ezt írta: „A Jakab Antal püspök úrról készített film megrázó, értékes alkotás, méltó emlék erről a kivételes emberről. Őszintén gratulálok.”

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés