Derűjét, emlékezetes mosolyát élethosszig megőrizte
Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma
„Bizakodva kell a jövőbe nézni. Minden jót megtenni, amihez Isten erőt adott. Egymás kedvét pótolni kell jósággal minden nap” – írta 1942-ben édesapjának a Rómában tanuló Jakab Antal. Nincs olyan korosztály, akinek ne tudna ma is üzenni életútjával, tetteivel a gyulafehérvári egyházmegye 80. főpásztora. Első körlevelét negyven éve írta, és április 29-én, épp harminc éve, hogy átadta a fáklyát utódjának Csíksomlyón.
2020. április 29., 11:002020. április 29., 11:00
A sokat szenvedett megyéspüspök személyes történelme címszavakban is megrendítő. Jakab Antal püspök (Kilyénfalva, 1909. márc. 13. – Gyulafehérvár, 1993. május 5.) életútja szinte felöleli a 20. századot. Benne két világégéssel, politikai és ideológiai változásokkal; közel tizenhárom év nehéz börtönnel, annak egészségkárosító hatásaival; túl a hetvenen, a legsötétebb kommunizmus évei alatt vállalt egyházi elöljárósággal, rendszerváltással és fekete márciussal.
Kisgyerekként előbb az első világháború borzalmait, a menekülést, befogadottságot, majd az ország szétszakítását is megtapasztalta.
1929-ben kérte a felvételét a gyulafehérvári papnevelő intézetbe. 1934. június 29-én szentelte fel Majláth Gusztáv Károly püspök.
A gyimesbükki templomszentelésen. A magyarság lelki ünnepe volt
Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma
Segédlelkészként Ditróban kezdte papi pályáját, ahol a mosolygós „kicsi papként” emlegették. 1936-ban Gyulafehérváron káplán, aztán Kolozsváron a Szent Mihály plébánián, Márton Áron főesperes-plébános mellett. Ott kezdődött munkatársi kapcsolatuk élethosszig tartott.
A háború és az élelmezési nehézségek ellenére 1939 és 1942 között, négy helyett három év alatt szerzett Rómában kánonjogból doktori fokozatot.
A kettészakított szülőföldön illetve egyházmegyében folytatta hivatását: Gyergyószentmiklóson megbízott plébános volt, 1945-ben Kolozsváron egyetemi lelkész, 1947–1951 között Gyulafehérváron teológiai tanár, vicerektor. Mint a bebörtönzött Áron püspök egyik titkos ordináriusát (ideiglenes kormányzót) 1951. augusztus 24-én, Szent Bertalan-éjszakáján tartóztatták le. Koholt vádak alapján, hazaárulás címén
Jakab Antal Kilyénfalván, közeli rokonaival
Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma
Vizsgálati fogságban Pitești-en, utána Jilaván volt. Három évig a felsőbányai ólombányában dolgoztatták – ennek nyomait haláláig hordozta. Máramarossziget, Szamosújvár után Duna-csatornánál végzett kényszermunkát. Szabadulását követően jó ideig nem engedélyezték papi működését. Szülőfalujában erősödött fel és segített rokonainak a mezei munkákban. Görgényszentimrén helyettesített, majd Búzásbesenyőn az általa alapított plébánián lelkipásztorkodott. 1968-tól visszakapta Gyulafehérváron a katedráját.
Felszentelésére az állami tiltás miatt nem kerülhetett sor Kolozsváron; a római Szent Péter-bazilikában 1972. február 13-án szentelte püspökké a szentatya. Márton Áron 1980. április 2-ai nyugdíjba vonulásáig segédpüspökként, majd a Ceaușescu-éra utolsó tíz évében megyéspüspökként szolgált.
Márton püspök az 1980. májusi elköszönő pásztorlevelében azt írta: „Azzal a megnyugtató érzéssel vonulhatok vissza, hogy az egyházmegye vezetése jó kezekben van.” Jakab Antal püspök 1980. május 15-én kelt első körlevelében köszöntötte az egyházmegye híveit. Abban a segédpüspöksége idején megéltekre így emlékezett: „Láttam és szenteltem egyházmegyénkben új templomokat, a maguk és szertartásuk és örömtől túlcsordult híveinek ragyogó szépségében.
A körlevél végén közismert szerénységével kért áldást és imatámogatást szolgálatához.
Fotó: Jakab Antal Keresztény Kör archívuma
Az út, amelyen elindult, nem csupán göröngyös volt. „Jakab Antal megyéspüspök kormányzási idejének egyik kálváriája a papnevelés megfojtását célzó, az állam által előírt, és részben kikényszerített létszámkorlátozás volt, ami nem csak a teológia intézetét, hanem a kántoriskolát is érintette” – vallják a kortársak. Sok huzavona kísérte Bukarest és Gyulafehérvár között az egyezkedéseket. Ám
A Jakab Antal-i magyarság- és hitmegtartás alapkövei – a tiltás és fenyegetettség ellenére felvállalt – templomjavításokban és újabb istentiszteleti helyek kialakításában is megmutatkoznak.
Akkor is, ha időlegesen leállíttatták a hatóságok a munkálatokat, ha anyagilag sok áldozatot kellett hozni értük. Minden lehetőséget megragadott arra is, hogy megújuljon a papképzés otthona. Ugyanakkor a papok lelki, szellemi és pénzügyi támogatására is féltő gondja volt a főpásztornak.
Jakab Antal Rómában (Szent) II. János Pál pápával
Fotó: Varga Gabriella archívuma
A reményteli, 1989-es december nem töltötte el túlzott optimizmussal: „Várjuk ki, mi következik” – tanácsolta. Visszafogottságát esztendőkkel később tények igazolták.
Másik mérföldkő az 1948 óta teljességgel hiányzó katolikus lap- és könyvkiadás újraindításának szorgalmazása volt. A néhai Bajor Andor főszerkesztésével a Keresztény Szó, mint heti majd havilap volt az első kiadvány.
Jakab Antal nyugdíjba vonulása egybe esik Marosvásárhely fekete márciusával. Az utódlásig tartó apostoli kormányzósága idejének viharos heteiben írta Berta húgának: „Április 29-ig tart az én külön megbízatásom – olvasható a Megalkuvás nélkül című kötetben. „Akkor majd Csíksomlyón beiktatják Bálint püspököt és felszentelik dr. Jakubinyit segédpüspökének. Gondolom, hogy egyházmegyénk legnagyobb ünnepe lesz, ahová bíborosokat és püspököket is nagy számban várunk. Isten őrizzen attól, hogy valaki is, csak egy gondolattal is eltérjen attól, miszerint itt csak a figyelemnek, imádságnak és fegyelmezettségnek van helye.” Hogy mennyi ember tett tanúbizonyságot figyelemről, fegyelmezettségről és imádságról Csíksomlyón, harminc év múltán is visszhangos. Emlékezzünk április 29-én a 81 évesen az egyházmegye kormányzását utódának átadó főpásztorra!
Csíksomlyón tanulmányi ház őrzi az egykori püspök nevét
Fotó: Gecse Noémi
Dokumentumfilm: Küzdve és bízva
Két évvel ezelőtt, 2018 tavaszán kezdődtek azok a nagyszabású, Erdélyen, Magyarországon és Rómán átívelő filmforgatások, amelyek a hitvalló gyulafehérvári főpásztor, Jakab Antal püspök életét és munkásságát hivatottak, a világon először mozgóképalkotás formájában a néző elé tárni. A dokumentumfilm 2019-ben elkészült. A márciusra, Jakab Antal születésének évfordulójához kapcsolódóan tervezett díszbemutatókat a világjárvány okozta körülmények meghiúsították. Ezért az alkotók a Küzdve és bízva – Jakab Antal püspök életútja című filmet nyilvánossá tették a Youtube-on. A dokumentumfilmet a csíkszeredai EPI Stúdió készítette, rendező Csúcs Mária, operatőr Csúcs Péter és Csúcs Endre. A munkálatokban a Jakab Antal Keresztény Kör két alapító-vezetője, Varga Gabriella Budapesten élő újságíró, a püspök unokahúga és Vencser László Ausztriában élő morálteológus, a püspök egykori közvetlen munkatársa szakértőként vett részt. A film elkészítését a Bethlen Gábor Alap támogatta. A romániai köztelevízió (TVR) Marosvásárhelyi Stúdiójának Magyar adása a pünkösdi programjában vetíti a dokumentumfilm hosszú változatát – tudtuk meg Varga Gabriellától. Koltay Gábor filmrendező pedig a minap ezt írta: „A Jakab Antal püspök úrról készített film megrázó, értékes alkotás, méltó emlék erről a kivételes emberről. Őszintén gratulálok.”
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
1 hozzászólás