Fotó: Gábos Albin
Ma is folytatódik a magyar, székely nép szabadságharca, ma is meg kell küzdeni a megmaradásért, a szebb jövőért – hangzott el a csíkszeredai Kalász lakótelepi kopjafánál megszervezett ünnepségen, ahol az 1956-os forradalmi események 63. évfordulóján emlékeztek meg a szabadságharcosokról.
2019. október 23., 15:162019. október 23., 15:16
Kelemen Csongor, az ’56-os Vitézi Rend törzskapitánya a csíkszeredai Kalász lakótelepi kopjafánál tartott szerdai megemlékezésen elmondta, hálás, hogy ma is jelen lehetnek és tiszteleghetnek az 1956-osok emléke előtt.
„Hatvanhárom évvel ezelőtt hatalmas bátorság és hazaszeretet kellett legyen a fiatalok szívében, hogy Molotov-koktélokkal szembeszálltak az orosz nagyhatalom tankjaival. Reméljük, hogy az elkövetkező generációk, ahogyan most mi is, minden évben ezen a napon itt lesznek, hogy fejet hajtsanak e hősök előtt – fogalmazott.
Fotó: Gábos Albin
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere ünnepi felszólalásában kiemelte, az 1956-os forradalom és szabadságharc idején felmutatott bátorsága a magyar népnek az egész világ csodálatát kivívta. Az eseményekből az erdélyi magyarság is kivette részét a saját lehetőségei szerint, azonban a forradalom leverése után, akárcsak Magyarországon, itt is megtorlás következett, a Securitate többeket börtönbe vettetett. „Csakhogy
azáltal, hogy többet tanulunk, többet dolgozunk, és jobbak, ügyesebbek leszünk mint mások. Dolgozzunk egy szebb magyar, székely jövőért, hogy az 1956-os hősök áldozata ne legyen hiábavaló” – hangsúlyozta Füleki.
Fotó: Gábos Albin
Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt részéről szintén arról beszélt, hogy a harc a szabadságért számunkra ma sem ért véget. „Láthatjuk, hogy testvéreink ártatlanul börtönben sínylődnek, holtaink sírjaikban sem nyughatnak, továbbra is
közösségi javainkat nem adják vissza, minden kampány első számú célpontjai vagyunk, folyamatosan támadják iskoláinkat” – sorolta. Tőke Ervin hangsúlyozta, nekünk, akiknek fontos még a magyar szó és dal ezen a földön, itt, bátraink emléke előtt esküt kell tennünk önmagunknak, hogy – Bethlen Gábor Erdélyország fejedelmét idézve –
„Emeljük magasba a zászlót most vasárnap, a székely autonómia tüzeinél, és támogassuk aláírásunkkal az SZNT polgári kezdeményezését a nemzeti régiókért, hogy zászlónkat Európa minden szegletében lássák és elismerjék! Tegyünk fogadalmat itt és most önmagunknak, hogy mi sem hagyjuk elveszni a magyar iskolát, a székely szabadságot és a reményt!” – zárta beszédét Tőke Ervin.
Fotó: Gábos Albin
A megemlékező ünnepségen beszédet mondott még Kelemen Szabolcs 1956-os utód, Nagy Benedek volt politikai fogoly, és verset szavalt Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke. Darvas-Kozma József római katolikus plébános és Solymosi Alpár unitárius lelkész pedig a közös imádságot vezette. Az ünnepségen közreműködött a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar.
Végül a Kalász lakótelepi kopjafát, amelyet több mint húsz évvel ezelőtt a Németh Géza Egyesület, valamint a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége állíttatott, megkoszorúzták, fejet hajtva és tisztelegve a hősök emléke előtt.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!