Újabb De minimis támogatással élhetnek a juhtartó gazdák. Archív
Fotó: Gligor Róbert László
Habár vannak még megválaszolatlan kérdések az új, gyapjúértékesítést serkentő De minimis támogatással kapcsolatban, lehetőségként tekintenek rá a juhtartók. Az állam ugyanis juttatást ígér az értékesített gyapjú után.
2017. július 25., 10:212017. július 25., 10:21
Tíz juhtartó gazda vett részt azon a hétfői tájékoztató gyűlésen, amelyen a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársai ismertették a nemrég elindított, gyapjúértékesítést serkentő De minimis támogatás részleteit.
Török Jenő, az igazgatóság vezetője elmondta, múlt héten részt vettek egy bukaresti egyeztetésen, ahol az említett programot szabályozó, július 17-én megjelent 500-as számú kormányhatározatot ismertették. Vázolta azt is, hogy habár a tavasszal indult paradicsomtermelést serkentő támogatásban is sokan kételkedtek, az beváltotta a hozzá fűzött reményeket: egy év alatt felére csökkent a paradicsomimport, nőtt a paradicsom mennyisége, csökkent az ára, és egyre több a helyi termelő a piacokon. A mezőgazdasági miniszter hasonló eredményt vár el a „gyapjúprogramtól” is, mivel úgy látja, hogy nagy szükség van az állattenyésztés segítésére, és tarthatatlannak véli, hogy
A gyapjú újraértékelésének ösztönzéséhez a kormány támogatást nyújt: az értékesített gyapjú kilogrammját egy lejjel támogatja, a miniszter elképzelése szerint emellett gyapjúbegyűjtők, illetve -feldolgozók létesítését is segítik majd. Ez utóbbiak esetében jelenleg is zajlik azoknak a helyeknek a felmérése, amelyek alkalmasak lennének a célra. S habár egyelőre még nincs konkretizálva, de a miniszter beszámolt arról is, hogy elképzeléseik szerint a létesítésbe az állam 49 százalékos részvényesként lépne be, 51 százalék a működtető gazdáé, egyesületé maradna.
– részletezte Török Jenő, aki hangsúlyozta, ezek egyelőre elképzelések.
Fekete Endre, a mezőgazdasági igazgatóság munkatársa a konkrétumokról tájékoztatta a jelenlevőket, kiemelve, hogy ez a De minimis támogatás elsősorban az értékesítési folyamat beindítását segíti, nem a nagyobb ár biztosítása a célja. Tisztázta, a gyapjúértékesítést serkentő támogatást minden olyan juhtartó gazda kérelmezheti, legyen az jogi vagy természetes személy, aki – az állat-egészségügyi rendszerben is szereplő – állatai gyapját 2017. július 17. és 2018. július 1. között értékesítette, értékesíti, és ezt tudja igazolni számlával vagy termelési könyvvel.
Szükséges iratok
A támogatási lehetőség iránt érdeklődő gazdáknak a következőt kell tenniük: a július 17-étől számított 45 napon belül le kell tenniük egy kérelmet a mezőgazdasági igazgatóságon, ahhoz csatolni kell személyi igazolványuk másolatát, cégbejegyzési igazolásukat (amennyiben jogi személyek), egy folyószámla vagy kincstári számla számát, egy nyilatkozatot és a helyi állatorvos által kibocsájtott, állatlétszámra vonatkozó igazolást.
A típuskéréseket egyénenként kell kitölteniük a gazdáknak, de bárki fordulhat a helyi juhtartó szövetségekhez segítségért ez ügyeben. Annak érdekében, hogy minden gazdának ne kelljen felkeresnie a megyei igazgatóság 242-es irodáját, az egyesületek képviselői is leadhatják az összegyűjtött kérelmezési csomagokat.
Azt is kiemelte Fekete Endre, hogy csak a kérelem leadása után értékesített gyapjúmennyiségekre kérhető a támogatás. S mint minden De minimis támogatás esetében, itt is érvényes, hogy
Arra is rávilágítottak, hogy fontos a reális állatlétszámot, gyapjúmennyiséget megadni a kérelmekben, hiszen az alapján különíti el a kormány a célösszeget, de azért sem érdemes „ferdíteni", mivel nem a kérelem alapján ítélik oda a gazdának a támogatást, hanem a jövő július elsejéig leadott igazoló akták alapján, ami a termelői könyv vagy számla.
Miután ismertették a részleteket, a jelen levő juhos gazdák is megosztották véleményüket az új lehetőségről, feltették vonatkozó kérdéseiket, és felmérték, hogy hol lenne érdemes, illetve hol lehetne begyűjtő központot létesíteni a megyében.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
szóljon hozzá!