Újabb De minimis támogatással élhetnek a juhtartó gazdák. Archív
Fotó: Gligor Róbert László
Habár vannak még megválaszolatlan kérdések az új, gyapjúértékesítést serkentő De minimis támogatással kapcsolatban, lehetőségként tekintenek rá a juhtartók. Az állam ugyanis juttatást ígér az értékesített gyapjú után.
2017. július 25., 10:212017. július 25., 10:21
Tíz juhtartó gazda vett részt azon a hétfői tájékoztató gyűlésen, amelyen a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársai ismertették a nemrég elindított, gyapjúértékesítést serkentő De minimis támogatás részleteit.
Török Jenő, az igazgatóság vezetője elmondta, múlt héten részt vettek egy bukaresti egyeztetésen, ahol az említett programot szabályozó, július 17-én megjelent 500-as számú kormányhatározatot ismertették. Vázolta azt is, hogy habár a tavasszal indult paradicsomtermelést serkentő támogatásban is sokan kételkedtek, az beváltotta a hozzá fűzött reményeket: egy év alatt felére csökkent a paradicsomimport, nőtt a paradicsom mennyisége, csökkent az ára, és egyre több a helyi termelő a piacokon. A mezőgazdasági miniszter hasonló eredményt vár el a „gyapjúprogramtól” is, mivel úgy látja, hogy nagy szükség van az állattenyésztés segítésére, és tarthatatlannak véli, hogy
A gyapjú újraértékelésének ösztönzéséhez a kormány támogatást nyújt: az értékesített gyapjú kilogrammját egy lejjel támogatja, a miniszter elképzelése szerint emellett gyapjúbegyűjtők, illetve -feldolgozók létesítését is segítik majd. Ez utóbbiak esetében jelenleg is zajlik azoknak a helyeknek a felmérése, amelyek alkalmasak lennének a célra. S habár egyelőre még nincs konkretizálva, de a miniszter beszámolt arról is, hogy elképzeléseik szerint a létesítésbe az állam 49 százalékos részvényesként lépne be, 51 százalék a működtető gazdáé, egyesületé maradna.
– részletezte Török Jenő, aki hangsúlyozta, ezek egyelőre elképzelések.
Fekete Endre, a mezőgazdasági igazgatóság munkatársa a konkrétumokról tájékoztatta a jelenlevőket, kiemelve, hogy ez a De minimis támogatás elsősorban az értékesítési folyamat beindítását segíti, nem a nagyobb ár biztosítása a célja. Tisztázta, a gyapjúértékesítést serkentő támogatást minden olyan juhtartó gazda kérelmezheti, legyen az jogi vagy természetes személy, aki – az állat-egészségügyi rendszerben is szereplő – állatai gyapját 2017. július 17. és 2018. július 1. között értékesítette, értékesíti, és ezt tudja igazolni számlával vagy termelési könyvvel.
Szükséges iratok
A támogatási lehetőség iránt érdeklődő gazdáknak a következőt kell tenniük: a július 17-étől számított 45 napon belül le kell tenniük egy kérelmet a mezőgazdasági igazgatóságon, ahhoz csatolni kell személyi igazolványuk másolatát, cégbejegyzési igazolásukat (amennyiben jogi személyek), egy folyószámla vagy kincstári számla számát, egy nyilatkozatot és a helyi állatorvos által kibocsájtott, állatlétszámra vonatkozó igazolást.
A típuskéréseket egyénenként kell kitölteniük a gazdáknak, de bárki fordulhat a helyi juhtartó szövetségekhez segítségért ez ügyeben. Annak érdekében, hogy minden gazdának ne kelljen felkeresnie a megyei igazgatóság 242-es irodáját, az egyesületek képviselői is leadhatják az összegyűjtött kérelmezési csomagokat.
Azt is kiemelte Fekete Endre, hogy csak a kérelem leadása után értékesített gyapjúmennyiségekre kérhető a támogatás. S mint minden De minimis támogatás esetében, itt is érvényes, hogy
Arra is rávilágítottak, hogy fontos a reális állatlétszámot, gyapjúmennyiséget megadni a kérelmekben, hiszen az alapján különíti el a kormány a célösszeget, de azért sem érdemes „ferdíteni", mivel nem a kérelem alapján ítélik oda a gazdának a támogatást, hanem a jövő július elsejéig leadott igazoló akták alapján, ami a termelői könyv vagy számla.
Miután ismertették a részleteket, a jelen levő juhos gazdák is megosztották véleményüket az új lehetőségről, feltették vonatkozó kérdéseiket, és felmérték, hogy hol lenne érdemes, illetve hol lehetne begyűjtő központot létesíteni a megyében.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!