
Az egészségügyi kártyák érvényességét legutóbb 7 évvel hosszabbították meg, így a vészhelyzet feloldása miatt nem kell kicseréltetni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem kell aggódjanak a lejárt érvényességű elektronikus egészségügyi kártyák birtokosai, a plasztik kártyát továbbra is használhatják, ha orvoshoz kell menniük, gyógyszert kell kiváltaniuk, vagy más egészségügyi szolgáltatásra van szükségük. Noha a lejárt érvényességű dokumentumokat a vészhelyzet feloldásától számított 90 napon belül ki kell cseréltetni, az elektronikus egészségügyi kártyákra ez nem vonatkozik.
2022. március 24., 09:002022. március 24., 09:00
2022. március 24., 09:232022. március 24., 09:23
Az elektronikus egészségügyi kártyák érvényességét korábban már két alkalommal is meghosszabbították, így lényegében már nincs olyan plasztik kártya, amely a rajta szereplő dátum szerint érvényes lenne még. Az ezzel kapcsolatos bizonytalanságot fokozta a vészhelyzeti állapot feloldásával érvénybe lépő intézkedés, amely szerint a lejárt érvényességű dokumentumokat 90 napon belül ki kell cseréltetni.
Az egészségügyi kártyákkal kapcsolatos teendőket illetően a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár is több lakossági megkeresést kapott. „Az elmúlt időszakban többen érdeklődtek az egészségbiztosítási pénztárnál személyesen, a zöld vonalon vagy más információs csatornákon, mondván, hogy az egészégügyi kártyájukon azt írja, hogy 2020-ban vagy 2021-ben lejárt, és tudják ugyan, hogy a pandémia alatt meg volt hosszabbítva az érvényességük, de most, hogy lejárt a vészhelyzet, mit kell tenniük” – számolt be az intézményhez beérkező kérdésekről DudaTihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. Elmondta,
Ez még azokra a biztosítottakra is érvényes, akik a lejárati dátum óta nem használták a kártyát.
Az egészségügyi kártyák érvényességét korábban két alkalommal is meghosszabbította a kormány, de ez nem állt összefüggésben a szükségállapottal vagy a vészhelyzettel, tehát a koronavírus-járvánnyal. Elsőként két évvel hosszabbították meg a kártyák érvényességét 2019-ben, majd újabb hét évvel 2020-ban. Abban az évben országszerte 4,2 millió, 2021-ben pedig 10 millió kártya érvényessége járt volna le, az új kártyák kinyomtatása pedig 165 millió lejbe került volna, az érvényesség meghosszabbítási viszont csak 550 ezer lejt emésztett fel – tudtuk meg Duda Tihamértől. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója elmondta azt is, a kártyák érvényessége automatikusan meghosszabbodik, amint egy egészségügyi szolgáltatónál – például orvosi rendelőben, kórházban, gyógyszertárban – használják azt, ezért nem kell tennie semmit annak sem, aki a kártyán szereplő dátum óta nem használta a plasztik egészségügyi azonosítót.
– summázta a legfontosabb tudnivalót a vezérigazgató.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kártyák bevezetése, azaz 2014 óta összesen 236 ezer egészségügyi kártyát kapott, ezeknek a nagy részét a posta kézbesítette a jogosultaknak. 2587 kártyát még nem vettek át a címzettek, ezek a kártyák az intézmény székhelyén vannak.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
szóljon hozzá!