
Az egészségügyi kártyák érvényességét legutóbb 7 évvel hosszabbították meg, így a vészhelyzet feloldása miatt nem kell kicseréltetni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem kell aggódjanak a lejárt érvényességű elektronikus egészségügyi kártyák birtokosai, a plasztik kártyát továbbra is használhatják, ha orvoshoz kell menniük, gyógyszert kell kiváltaniuk, vagy más egészségügyi szolgáltatásra van szükségük. Noha a lejárt érvényességű dokumentumokat a vészhelyzet feloldásától számított 90 napon belül ki kell cseréltetni, az elektronikus egészségügyi kártyákra ez nem vonatkozik.
2022. március 24., 09:002022. március 24., 09:00
2022. március 24., 09:232022. március 24., 09:23
Az elektronikus egészségügyi kártyák érvényességét korábban már két alkalommal is meghosszabbították, így lényegében már nincs olyan plasztik kártya, amely a rajta szereplő dátum szerint érvényes lenne még. Az ezzel kapcsolatos bizonytalanságot fokozta a vészhelyzeti állapot feloldásával érvénybe lépő intézkedés, amely szerint a lejárt érvényességű dokumentumokat 90 napon belül ki kell cseréltetni.
Az egészségügyi kártyákkal kapcsolatos teendőket illetően a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár is több lakossági megkeresést kapott. „Az elmúlt időszakban többen érdeklődtek az egészségbiztosítási pénztárnál személyesen, a zöld vonalon vagy más információs csatornákon, mondván, hogy az egészégügyi kártyájukon azt írja, hogy 2020-ban vagy 2021-ben lejárt, és tudják ugyan, hogy a pandémia alatt meg volt hosszabbítva az érvényességük, de most, hogy lejárt a vészhelyzet, mit kell tenniük” – számolt be az intézményhez beérkező kérdésekről DudaTihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. Elmondta,
Ez még azokra a biztosítottakra is érvényes, akik a lejárati dátum óta nem használták a kártyát.
Az egészségügyi kártyák érvényességét korábban két alkalommal is meghosszabbította a kormány, de ez nem állt összefüggésben a szükségállapottal vagy a vészhelyzettel, tehát a koronavírus-járvánnyal. Elsőként két évvel hosszabbították meg a kártyák érvényességét 2019-ben, majd újabb hét évvel 2020-ban. Abban az évben országszerte 4,2 millió, 2021-ben pedig 10 millió kártya érvényessége járt volna le, az új kártyák kinyomtatása pedig 165 millió lejbe került volna, az érvényesség meghosszabbítási viszont csak 550 ezer lejt emésztett fel – tudtuk meg Duda Tihamértől. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója elmondta azt is, a kártyák érvényessége automatikusan meghosszabbodik, amint egy egészségügyi szolgáltatónál – például orvosi rendelőben, kórházban, gyógyszertárban – használják azt, ezért nem kell tennie semmit annak sem, aki a kártyán szereplő dátum óta nem használta a plasztik egészségügyi azonosítót.
– summázta a legfontosabb tudnivalót a vezérigazgató.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kártyák bevezetése, azaz 2014 óta összesen 236 ezer egészségügyi kártyát kapott, ezeknek a nagy részét a posta kézbesítette a jogosultaknak. 2587 kártyát még nem vettek át a címzettek, ezek a kártyák az intézmény székhelyén vannak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!