A közösségi oldalak árnyoldalairól beszéltek az iskolásoknak

Veszélyeket is rejtenek a közösségi oldalak. Nem árt óvintézkedéseket hozni •  Fotó: Barabás Ákos

Veszélyeket is rejtenek a közösségi oldalak. Nem árt óvintézkedéseket hozni

Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai és Csíkszereda környékén élő gyerekek és fiatalok aktív közösségi média felhasználók, de a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt – derül ki a Juventutti Alapítvány által tartott osztályfőnöki órák nyomán, amelyek keretében a biztonságosabb internethasználat témáját boncolgatták.

Péter Beáta

2017. július 23., 14:152017. július 23., 14:15

A csíkszeredai Juventutti Alapítvány 2016. október és 2017. május között csíki iskolák V-VIII. és IX-XII. osztályaiban tartott foglalkozásokat a Biztonságosabb online programja keretében, amelyek

elsődleges célja az volt, hogy a diákok figyelmét az online problémákra irányítsák.

Az alapítvány munkatársai úgy vélik,

az online térben sem a diákok, sem a felnőttek nem vigyáznak kellőképpen a biztonságukra, nem ismerik fel az online bántalmazást, vagy azt természetes jelenségként kezelik.

Cél volt továbbá, hogy mindez beszédtéma legyen, ne csak akkor, amikor valamilyen veszély felüti a fejét, vagy már baj van. Összesen 22 településen (Tusnádfürdőtől Balánbányáig), 105 osztályban tartottak órát, amelyből 77 elemi és 28 középiskolai. Ezek közül 22-be igényeltek egy második alkalmat is.

A programban részt vevő 2221 diákot az online bántalmazás különböző formáiról tudatosították, az online bűncselekményekről, és felhívták a figyelmet a biztonsági beállításokra, megválaszolva olyan kérdéseket, hogy miért kell jelenteni a zaklató személyt, mit tegyenek, ha feltörték a fiókjukat, mit tegyenek, ha valaki zaklatja, zsarolja őket.

Beszéltek továbbá a vírusokról, a szextingről (szexuális tartalmú, erotikus, meztelen képek és videók küldése), a kiközösítésekről, befeketítésről, arról, hogy egy közösség (osztály) hogyan tud megvédeni valakit.

Balázs Brigitta úgy véli, ha beszélünk a biztonságos internetezésről, megelőzhetők a problémák •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Balázs Brigitta úgy véli, ha beszélünk a biztonságos internetezésről, megelőzhetők a problémák

Fotó: Gecse Noémi

Áldozattá válhat

„Érdekelt a téma személyesen is, több alkalommal is találkoztam a jelenséggel, hallottam ezzel kapcsolatos történeteket. Volt, hogy egy fiatal lány kért segítséget, akit egy fotóval zsaroltak meg. Személyesen ismertem két lányt, akikről szexuális tartalmú fotó került fel a világhálóra. Úgy gondoltam, hogy ezekről a témákról beszélni kell.

Idézet
Az a baj, hogy belecsöppentünk ebbe a nagy közösség médiazuhatagba, sokszor nem tudjuk, hogy mit mire és hogyan kellene használni.

A Facebooknak kétmilliárd felhasználója van, sokszor nem lehet követni a tartalmakat, és sokan nem arra használják, amire eredetileg létrehozták – a kapcsolattartásra és az ismerősökkel való kommunikáció fenntartására.

Idézet
Főleg a fiatalok nagyon sok embert elfogadnak ismerősként, akiről azt sem tudják ki az. Az alapítvány célja a gyermekek és fiatalok egészségének a megőrzése, és noha ez esetben nem konkrétan egy betegségről van szó, de ha egy fiatal olyan helyzetbe kerül, hogy elkezdik zsarolni, kiközösítik egy tartalom miatt, vagy átverés áldozata lesz, akkor egyértelműen sérül és súlyos következményei lehetnek

– mutatott rá Balázs Brigitta, a projekt vezetője. Elmondta, az órákon hangsúlyt fektettek arra is, hogy interaktív is legyen és megfelelő információkat is kapjanak a fiatalok. Fontosnak tartották felhívni a figyelmet arra is, hogy amikor külső veszélyről van szó – egy zaklató képeket kér, vagy már rávette őket, hogy bekapcsolják a webkamerát és ezzel zsarolja – tudatosítaniuk kell, hogy nincsenek egyedül ezzel a problémával.

Fontos tehát a segítségkérés, az, hogy felnőtthöz kell fordulni, akkor is, ha úgy érzi valaki, hogy kényelmetlen a helyzet.

Idézet
Amikor megkérdeztem, hogy kitől kérnek segítséget, akkor többnyire nem a szülőket említették, hanem egyik barátjukat, aki amúgy nem tud segíteni, ha szexuális tartalmú üzeneteket küldözget a zaklató, ott egy felnőtt beavatkozása szükséges. Ezeket próbáljuk megértetni velük.

Arra is kitértek, hogy nem jó, ha túl sok információt megosztanak magukról a gyerekek, fiatalok vagy hogyha nyilvános a profiljuk.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Sok a Facebook-felhasználó

Mivel a témát elsősorban a Facebook közösségi oldal példáival dolgozták fel, azt is felmérték ezáltal, hogy a programban résztvevők közül hányan használják a legnépszerűbb közösségi fórumot. Kiderült, a diákok 88,43 százaléka Facebook-felhasználó, a városi és vidéki iskolákban is hasonló adatokat kaptak. Az 1581 V-VIII. osztályos diákból a városi iskolákban 82,57 százaléka, a vidéki iskolákban pedig a 778 tanulóból csupán 61 nem használja a Facebookot, a megkérdezettek 92,16 százalékának van fiókja. A IX-XII. osztályosok esetében a városi iskolákban kérdezett 518 diák csupán 2,5 százaléka, azaz 13 fiatal vallotta, hogy nem Facebookozik, a vidéki iskoláknál a megkérdezett 111 személy 6,30 százaléka nem használja a Facebokot. Azok viszont, akiknek nincs Facebook-fiókjuk, más közösségi oldalak tagjai. Az általuk leggyakrabban említett oldalak: Instagram, Snapchat, Youtube, Skype, Twitter, Google+, Vine, Viber, Ask.fm, valamint a Pinterest, Tumblr és a Tinder ismerős a fiataloknak.

„Arra nem számítottam, hogy ilyen sokan Facebookoznak azok közül, akikhez eljutottunk. Volt olyan, aki azt mondta, hogy a szülei nem engedték, mert túl fiatal még, hogy Facebookja legyen, de olyan is volt, aki azt mondta, hogy már leiratkozott az oldalról.”

Szabályzatot állítottak össze

Azokban az osztályokban, ahová másodjára is ellátogattak az alapítvány munkatársai, a diákok egy osztályon belüli és általános biztonsági online szabályzatot kellett összeállítsanak.

A leggyakoribb problémaként a zavaró, zaklató hozzászólásokat, csúnya beszédet, az álprofilokat, a személyiséglopást, a szexuális illetve zaklató tartalmakat, a zavaró reklámokat, az ismeretlen emberek elfogadását ismerősnek, a nyilvános adatokat, profilt és a veszélyes idegeneket említették.

A közösségi oldalak negatívumai között leginkább a a fenyegetéseket, zaklatásokat, személyiséglopást, a fizikai problémákat, amelyek a túlzott internethasználatból keletkezhetnek – látás- és hátgerincproblémák – baráti és más kapcsolatok romlása, függőség, átverés, online bántalmazás, veszélyes játékok, veszélyes kihívásokat sorolták fel.

Balázs Brigitta elmondta,

amennyiben lesz rá igény, a következő tanévtől újra lehet kérni ezeket a rendhagyó órákat.

„Az órák alatt azt tapasztaltam, hogy a csíki gyerekek igen aktív közösségi médiafelhasználók, de ennek ellenére a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt. Osztályonként átlagosan 2-3 személy jelezte, hogy bármilyen biztonsági beállítást is átnézett volna valaha, vagy módosított volna a Facebookon vagy más közösségi oldalon. Ugyanakkor

Idézet
nagyon ritkán jelentik és törlik a zaklató, zavaró, gyűlöletbeszédet tartalmazó kommenteket. Rengeteget tudnak a közösségi oldalak adta lehetőségekről, de ritkán kérnek segítséget felnőttektől, ha úgy érzik, valami furcsa dolog történik

– összegzett a projektvezető.

Interaktív órák keretében mutattak rá a veszélyekre •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Interaktív órák keretében mutattak rá a veszélyekre

Fotó: Barabás Ákos

A szülőknek is fontos

Az alapítvány a felnőttekre is gondolt, számukra létrehozott egy blogot, amely útmutatót ad a szülőknek arra vonatkozóan, hogyan tehetik biztonságosabbá a világhálós közeget a gyereküknek. Úgy vélik, erről a témáról folyamatosan kell beszélni, az alapítvány munkatársa a saferinternet.hu és a oradenet.salvaticopiii.ro oldalakat ajánlotta még a témával kapcsolatban. Ősszel tartanak majd egy olyan családi napot, amelynek a témája a biztonságosabb online lesz, mert úgy gondolják, a szülőknek sem árt odafigyelni ezekre. „Egy Angliában készült kutatásban olvastam egy megdöbbentő adatot, miszerint egy átlagos anyuka a gyereke ötödik születésnapjáig mintegy 1500 képet posztol a gyerekéről. Akkor mit várunk el a gyerekektől?” – tette fel a kérdést a projekt vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Juhászra támadt a medve

Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.

Juhászra támadt a medve
Juhászra támadt a medve
2025. július 07., hétfő

Juhászra támadt a medve

2025. július 07., hétfő

Felelősséget vállal a kormány a parlamentben az első deficitcsökkentő csomagért

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Felelősséget vállal a kormány a parlamentben az első deficitcsökkentő csomagért
2025. július 07., hétfő

Drónokat is bevetnek a környezetkárosítók ellen

Speciális drónokat kaptak a környezetőrség megyei kirendeltségei, hogy hatékonyabban tudják felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket. A lézeralapú távérzékelő rendszerrel és hőérzékelővel felszerelt drón Hargita megyébe is megérkezett.

Drónokat is bevetnek a környezetkárosítók ellen
2025. július 06., vasárnap

10 ok amiért megéri megnézni az F1-mozifilmet

Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.

10 ok amiért megéri megnézni az F1-mozifilmet
2025. július 06., vasárnap

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét

Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét
2025. július 06., vasárnap

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök

A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök
2025. július 06., vasárnap

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak

A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak
2025. július 06., vasárnap

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán

Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán
2025. július 06., vasárnap

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám

A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám
2025. július 06., vasárnap

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában

Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában