Veszélyeket is rejtenek a közösségi oldalak. Nem árt óvintézkedéseket hozni
Fotó: Barabás Ákos
A csíkszeredai és Csíkszereda környékén élő gyerekek és fiatalok aktív közösségi média felhasználók, de a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt – derül ki a Juventutti Alapítvány által tartott osztályfőnöki órák nyomán, amelyek keretében a biztonságosabb internethasználat témáját boncolgatták.
2017. július 23., 14:152017. július 23., 14:15
A csíkszeredai Juventutti Alapítvány 2016. október és 2017. május között csíki iskolák V-VIII. és IX-XII. osztályaiban tartott foglalkozásokat a Biztonságosabb online programja keretében, amelyek
Az alapítvány munkatársai úgy vélik,
Cél volt továbbá, hogy mindez beszédtéma legyen, ne csak akkor, amikor valamilyen veszély felüti a fejét, vagy már baj van. Összesen 22 településen (Tusnádfürdőtől Balánbányáig), 105 osztályban tartottak órát, amelyből 77 elemi és 28 középiskolai. Ezek közül 22-be igényeltek egy második alkalmat is.
Beszéltek továbbá a vírusokról, a szextingről (szexuális tartalmú, erotikus, meztelen képek és videók küldése), a kiközösítésekről, befeketítésről, arról, hogy egy közösség (osztály) hogyan tud megvédeni valakit.
Balázs Brigitta úgy véli, ha beszélünk a biztonságos internetezésről, megelőzhetők a problémák
Fotó: Gecse Noémi
„Érdekelt a téma személyesen is, több alkalommal is találkoztam a jelenséggel, hallottam ezzel kapcsolatos történeteket. Volt, hogy egy fiatal lány kért segítséget, akit egy fotóval zsaroltak meg. Személyesen ismertem két lányt, akikről szexuális tartalmú fotó került fel a világhálóra. Úgy gondoltam, hogy ezekről a témákról beszélni kell.
A Facebooknak kétmilliárd felhasználója van, sokszor nem lehet követni a tartalmakat, és sokan nem arra használják, amire eredetileg létrehozták – a kapcsolattartásra és az ismerősökkel való kommunikáció fenntartására.
– mutatott rá Balázs Brigitta, a projekt vezetője. Elmondta, az órákon hangsúlyt fektettek arra is, hogy interaktív is legyen és megfelelő információkat is kapjanak a fiatalok. Fontosnak tartották felhívni a figyelmet arra is, hogy amikor külső veszélyről van szó – egy zaklató képeket kér, vagy már rávette őket, hogy bekapcsolják a webkamerát és ezzel zsarolja – tudatosítaniuk kell, hogy nincsenek egyedül ezzel a problémával.
Arra is kitértek, hogy nem jó, ha túl sok információt megosztanak magukról a gyerekek, fiatalok vagy hogyha nyilvános a profiljuk.
Fotó: Gecse Noémi
Sok a Facebook-felhasználó
Mivel a témát elsősorban a Facebook közösségi oldal példáival dolgozták fel, azt is felmérték ezáltal, hogy a programban résztvevők közül hányan használják a legnépszerűbb közösségi fórumot. Kiderült, a diákok 88,43 százaléka Facebook-felhasználó, a városi és vidéki iskolákban is hasonló adatokat kaptak. Az 1581 V-VIII. osztályos diákból a városi iskolákban 82,57 százaléka, a vidéki iskolákban pedig a 778 tanulóból csupán 61 nem használja a Facebookot, a megkérdezettek 92,16 százalékának van fiókja. A IX-XII. osztályosok esetében a városi iskolákban kérdezett 518 diák csupán 2,5 százaléka, azaz 13 fiatal vallotta, hogy nem Facebookozik, a vidéki iskoláknál a megkérdezett 111 személy 6,30 százaléka nem használja a Facebokot. Azok viszont, akiknek nincs Facebook-fiókjuk, más közösségi oldalak tagjai. Az általuk leggyakrabban említett oldalak: Instagram, Snapchat, Youtube, Skype, Twitter, Google+, Vine, Viber, Ask.fm, valamint a Pinterest, Tumblr és a Tinder ismerős a fiataloknak.
„Arra nem számítottam, hogy ilyen sokan Facebookoznak azok közül, akikhez eljutottunk. Volt olyan, aki azt mondta, hogy a szülei nem engedték, mert túl fiatal még, hogy Facebookja legyen, de olyan is volt, aki azt mondta, hogy már leiratkozott az oldalról.”
Azokban az osztályokban, ahová másodjára is ellátogattak az alapítvány munkatársai, a diákok egy osztályon belüli és általános biztonsági online szabályzatot kellett összeállítsanak.
A közösségi oldalak negatívumai között leginkább a a fenyegetéseket, zaklatásokat, személyiséglopást, a fizikai problémákat, amelyek a túlzott internethasználatból keletkezhetnek – látás- és hátgerincproblémák – baráti és más kapcsolatok romlása, függőség, átverés, online bántalmazás, veszélyes játékok, veszélyes kihívásokat sorolták fel.
Balázs Brigitta elmondta,
„Az órák alatt azt tapasztaltam, hogy a csíki gyerekek igen aktív közösségi médiafelhasználók, de ennek ellenére a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt. Osztályonként átlagosan 2-3 személy jelezte, hogy bármilyen biztonsági beállítást is átnézett volna valaha, vagy módosított volna a Facebookon vagy más közösségi oldalon. Ugyanakkor
– összegzett a projektvezető.
Interaktív órák keretében mutattak rá a veszélyekre
Fotó: Barabás Ákos
A szülőknek is fontos
Az alapítvány a felnőttekre is gondolt, számukra létrehozott egy blogot, amely útmutatót ad a szülőknek arra vonatkozóan, hogyan tehetik biztonságosabbá a világhálós közeget a gyereküknek. Úgy vélik, erről a témáról folyamatosan kell beszélni, az alapítvány munkatársa a saferinternet.hu és a oradenet.salvaticopiii.ro oldalakat ajánlotta még a témával kapcsolatban. Ősszel tartanak majd egy olyan családi napot, amelynek a témája a biztonságosabb online lesz, mert úgy gondolják, a szülőknek sem árt odafigyelni ezekre. „Egy Angliában készült kutatásban olvastam egy megdöbbentő adatot, miszerint egy átlagos anyuka a gyereke ötödik születésnapjáig mintegy 1500 képet posztol a gyerekéről. Akkor mit várunk el a gyerekektől?” – tette fel a kérdést a projekt vezetője.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
szóljon hozzá!