Veszélyeket is rejtenek a közösségi oldalak. Nem árt óvintézkedéseket hozni
Fotó: Barabás Ákos
A csíkszeredai és Csíkszereda környékén élő gyerekek és fiatalok aktív közösségi média felhasználók, de a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt – derül ki a Juventutti Alapítvány által tartott osztályfőnöki órák nyomán, amelyek keretében a biztonságosabb internethasználat témáját boncolgatták.
2017. július 23., 14:152017. július 23., 14:15
A csíkszeredai Juventutti Alapítvány 2016. október és 2017. május között csíki iskolák V-VIII. és IX-XII. osztályaiban tartott foglalkozásokat a Biztonságosabb online programja keretében, amelyek
Az alapítvány munkatársai úgy vélik,
Cél volt továbbá, hogy mindez beszédtéma legyen, ne csak akkor, amikor valamilyen veszély felüti a fejét, vagy már baj van. Összesen 22 településen (Tusnádfürdőtől Balánbányáig), 105 osztályban tartottak órát, amelyből 77 elemi és 28 középiskolai. Ezek közül 22-be igényeltek egy második alkalmat is.
Beszéltek továbbá a vírusokról, a szextingről (szexuális tartalmú, erotikus, meztelen képek és videók küldése), a kiközösítésekről, befeketítésről, arról, hogy egy közösség (osztály) hogyan tud megvédeni valakit.
Balázs Brigitta úgy véli, ha beszélünk a biztonságos internetezésről, megelőzhetők a problémák
Fotó: Gecse Noémi
„Érdekelt a téma személyesen is, több alkalommal is találkoztam a jelenséggel, hallottam ezzel kapcsolatos történeteket. Volt, hogy egy fiatal lány kért segítséget, akit egy fotóval zsaroltak meg. Személyesen ismertem két lányt, akikről szexuális tartalmú fotó került fel a világhálóra. Úgy gondoltam, hogy ezekről a témákról beszélni kell.
A Facebooknak kétmilliárd felhasználója van, sokszor nem lehet követni a tartalmakat, és sokan nem arra használják, amire eredetileg létrehozták – a kapcsolattartásra és az ismerősökkel való kommunikáció fenntartására.
– mutatott rá Balázs Brigitta, a projekt vezetője. Elmondta, az órákon hangsúlyt fektettek arra is, hogy interaktív is legyen és megfelelő információkat is kapjanak a fiatalok. Fontosnak tartották felhívni a figyelmet arra is, hogy amikor külső veszélyről van szó – egy zaklató képeket kér, vagy már rávette őket, hogy bekapcsolják a webkamerát és ezzel zsarolja – tudatosítaniuk kell, hogy nincsenek egyedül ezzel a problémával.
Arra is kitértek, hogy nem jó, ha túl sok információt megosztanak magukról a gyerekek, fiatalok vagy hogyha nyilvános a profiljuk.
Fotó: Gecse Noémi
Sok a Facebook-felhasználó
Mivel a témát elsősorban a Facebook közösségi oldal példáival dolgozták fel, azt is felmérték ezáltal, hogy a programban résztvevők közül hányan használják a legnépszerűbb közösségi fórumot. Kiderült, a diákok 88,43 százaléka Facebook-felhasználó, a városi és vidéki iskolákban is hasonló adatokat kaptak. Az 1581 V-VIII. osztályos diákból a városi iskolákban 82,57 százaléka, a vidéki iskolákban pedig a 778 tanulóból csupán 61 nem használja a Facebookot, a megkérdezettek 92,16 százalékának van fiókja. A IX-XII. osztályosok esetében a városi iskolákban kérdezett 518 diák csupán 2,5 százaléka, azaz 13 fiatal vallotta, hogy nem Facebookozik, a vidéki iskoláknál a megkérdezett 111 személy 6,30 százaléka nem használja a Facebokot. Azok viszont, akiknek nincs Facebook-fiókjuk, más közösségi oldalak tagjai. Az általuk leggyakrabban említett oldalak: Instagram, Snapchat, Youtube, Skype, Twitter, Google+, Vine, Viber, Ask.fm, valamint a Pinterest, Tumblr és a Tinder ismerős a fiataloknak.
„Arra nem számítottam, hogy ilyen sokan Facebookoznak azok közül, akikhez eljutottunk. Volt olyan, aki azt mondta, hogy a szülei nem engedték, mert túl fiatal még, hogy Facebookja legyen, de olyan is volt, aki azt mondta, hogy már leiratkozott az oldalról.”
Azokban az osztályokban, ahová másodjára is ellátogattak az alapítvány munkatársai, a diákok egy osztályon belüli és általános biztonsági online szabályzatot kellett összeállítsanak.
A közösségi oldalak negatívumai között leginkább a a fenyegetéseket, zaklatásokat, személyiséglopást, a fizikai problémákat, amelyek a túlzott internethasználatból keletkezhetnek – látás- és hátgerincproblémák – baráti és más kapcsolatok romlása, függőség, átverés, online bántalmazás, veszélyes játékok, veszélyes kihívásokat sorolták fel.
Balázs Brigitta elmondta,
„Az órák alatt azt tapasztaltam, hogy a csíki gyerekek igen aktív közösségi médiafelhasználók, de ennek ellenére a biztonsági beállításokra nem fektetnek különösebb hangsúlyt. Osztályonként átlagosan 2-3 személy jelezte, hogy bármilyen biztonsági beállítást is átnézett volna valaha, vagy módosított volna a Facebookon vagy más közösségi oldalon. Ugyanakkor
– összegzett a projektvezető.
Interaktív órák keretében mutattak rá a veszélyekre
Fotó: Barabás Ákos
A szülőknek is fontos
Az alapítvány a felnőttekre is gondolt, számukra létrehozott egy blogot, amely útmutatót ad a szülőknek arra vonatkozóan, hogyan tehetik biztonságosabbá a világhálós közeget a gyereküknek. Úgy vélik, erről a témáról folyamatosan kell beszélni, az alapítvány munkatársa a saferinternet.hu és a oradenet.salvaticopiii.ro oldalakat ajánlotta még a témával kapcsolatban. Ősszel tartanak majd egy olyan családi napot, amelynek a témája a biztonságosabb online lesz, mert úgy gondolják, a szülőknek sem árt odafigyelni ezekre. „Egy Angliában készült kutatásban olvastam egy megdöbbentő adatot, miszerint egy átlagos anyuka a gyereke ötödik születésnapjáig mintegy 1500 képet posztol a gyerekéről. Akkor mit várunk el a gyerekektől?” – tette fel a kérdést a projekt vezetője.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!