
Megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása. Önerőből kell folytassák a tevékenységet az érintett ágazatokban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A munkaerőpiaci tendenciák visszatértek a normális kerékvágásba Hargita megyében, a statisztikai mutatók szerint a foglalkoztatottság és a munkanélküliség mértéke hasonló a járvány előtti időszakban mérthez. A járvány negatív hatása, sőt, a korlátozások jó része is megszűnt, de a korlátozások miatt igényelhető állami kényszerszabadság-támogatás is, így a következő hónapokban derül majd ki, hogy önerőből mennyire tudnak talpra állni a pandémia negatív gazdasági hatásai által érintett ágazatok vállalkozásai.
2021. július 11., 09:022021. július 11., 09:02
Néhány hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliség Hargita megyében, a friss mutatók már „békeidős” állapotokat mutatnak – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi összesítéséből.
A június végén feljegyzett munkanélküliek száma nagyjából kétszázzal magasabb, mint a járvány előtti esztendő azonos időszakában, azaz 2019 júniusában regisztrált adat. Ez már a normális fluktuáció része, azt lehet mondani, hogy a foglalkoztatottsági mutatók szerint minden visszatért a normális kerékvágásba – közölte Jánó Edit, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője. Megjegyezte azonban, hogy ez csupán a munkanélküliségi adatok által körvonalazott kép, az egyáltalán nem biztos, hogy az érintett cégek bevételei is ezt tükrözik, sőt, némelyiknél biztosan másképp látják a helyzetet.
A több mint ötezer munkanélküli közül 1562-en kapnak segélyt, a fennmaradó 3585 állástalan nem fizetett munkanélküli, azaz esetükben már lejárt a segélyezési időszak. Biztató jel az is, hogy az elmúlt hónapban sok segélyben részesülő munkanélküli talált állást, tehát ők már a segélyezési időszak vége előtt el tudtak helyezkedni – tájékoztatott Jánó Edit. Egyébként megyeszerte összesen 423 alkalmazás történt az elmúlt hónapban, legnagyobb számban a kereskedelmi szektorban.
A megyét jellemző helyzet azonban nem érvényes egységesen minden térségre is: Székelyudvarhely és környéke a megyei átlagnál továbbra is rosszabbul áll a munkanélküliséget tekintve. A pontos felmérés ugyan még nem készült el, de az egészen biztos, hogy a megye összes állástalanjának legalább a 33 százaléka a városban és környékén él, és ebben a részarányban Székelykeresztúr, illetve a kisvároshoz közeli falvak adatai benne sincsenek – tudtuk meg Jánó Edittől.
A járvány negatív gazdasági hatásainak leginkább ez az ágazat volt kiszolgáltatva, lényegében a pandémia miatt csak ebben az ágazatban történtek tömeges leépítések, ugyanis a többi érintett szektornak a korlátozások miatt támogatást biztosított az állam a kényszerszabadságra, illetve a munkaprogram-csökkentésre is, megelőzve így a csoportos elbocsátásokat. Noha a könnyűiparban történtek már nagyobb számú alkalmazások, és emellett havonta további 15-20 korábbi készruhaipari alkalmazott talál munkát átlagban, a korábban elbocsátottak egy része még nem tudott elhelyezkedni.
Dacára annak, hogy a foglalkoztatottsági mutatók egyre kedvezőbbek, az csak az elkövetkező hónapokban derül majd ki, hogy a járvány negatív hatása és a korlátozások által érintett ágazatok szereplői önerőből milyen mértékben tudják folytatni tevékenységüket. Múlt hónapban ugyanis megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása – ugyanis annyira enyhültek a járványügyi korlátozások –, így a korlátozások által korábban érintett vállalkozások már nem tudják állami pénzen kényszerszabadságon tartani alkalmazottaikat: újra munkát és bért kell biztosítsanak számukra, különben kénytelen lesznek elbocsátásokat alkalmazni. Kényszerszabadságot ugyan továbbra is elrendelhetnek a vállalkozások, de arra már nem kapnak állami támogatást, maguk kell finanszírozzák azt – mondta Jánó Edit.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!