
Megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása. Önerőből kell folytassák a tevékenységet az érintett ágazatokban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A munkaerőpiaci tendenciák visszatértek a normális kerékvágásba Hargita megyében, a statisztikai mutatók szerint a foglalkoztatottság és a munkanélküliség mértéke hasonló a járvány előtti időszakban mérthez. A járvány negatív hatása, sőt, a korlátozások jó része is megszűnt, de a korlátozások miatt igényelhető állami kényszerszabadság-támogatás is, így a következő hónapokban derül majd ki, hogy önerőből mennyire tudnak talpra állni a pandémia negatív gazdasági hatásai által érintett ágazatok vállalkozásai.
2021. július 11., 09:022021. július 11., 09:02
Néhány hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliség Hargita megyében, a friss mutatók már „békeidős” állapotokat mutatnak – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi összesítéséből.
A június végén feljegyzett munkanélküliek száma nagyjából kétszázzal magasabb, mint a járvány előtti esztendő azonos időszakában, azaz 2019 júniusában regisztrált adat. Ez már a normális fluktuáció része, azt lehet mondani, hogy a foglalkoztatottsági mutatók szerint minden visszatért a normális kerékvágásba – közölte Jánó Edit, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője. Megjegyezte azonban, hogy ez csupán a munkanélküliségi adatok által körvonalazott kép, az egyáltalán nem biztos, hogy az érintett cégek bevételei is ezt tükrözik, sőt, némelyiknél biztosan másképp látják a helyzetet.
A több mint ötezer munkanélküli közül 1562-en kapnak segélyt, a fennmaradó 3585 állástalan nem fizetett munkanélküli, azaz esetükben már lejárt a segélyezési időszak. Biztató jel az is, hogy az elmúlt hónapban sok segélyben részesülő munkanélküli talált állást, tehát ők már a segélyezési időszak vége előtt el tudtak helyezkedni – tájékoztatott Jánó Edit. Egyébként megyeszerte összesen 423 alkalmazás történt az elmúlt hónapban, legnagyobb számban a kereskedelmi szektorban.
A megyét jellemző helyzet azonban nem érvényes egységesen minden térségre is: Székelyudvarhely és környéke a megyei átlagnál továbbra is rosszabbul áll a munkanélküliséget tekintve. A pontos felmérés ugyan még nem készült el, de az egészen biztos, hogy a megye összes állástalanjának legalább a 33 százaléka a városban és környékén él, és ebben a részarányban Székelykeresztúr, illetve a kisvároshoz közeli falvak adatai benne sincsenek – tudtuk meg Jánó Edittől.
A járvány negatív gazdasági hatásainak leginkább ez az ágazat volt kiszolgáltatva, lényegében a pandémia miatt csak ebben az ágazatban történtek tömeges leépítések, ugyanis a többi érintett szektornak a korlátozások miatt támogatást biztosított az állam a kényszerszabadságra, illetve a munkaprogram-csökkentésre is, megelőzve így a csoportos elbocsátásokat. Noha a könnyűiparban történtek már nagyobb számú alkalmazások, és emellett havonta további 15-20 korábbi készruhaipari alkalmazott talál munkát átlagban, a korábban elbocsátottak egy része még nem tudott elhelyezkedni.
Dacára annak, hogy a foglalkoztatottsági mutatók egyre kedvezőbbek, az csak az elkövetkező hónapokban derül majd ki, hogy a járvány negatív hatása és a korlátozások által érintett ágazatok szereplői önerőből milyen mértékben tudják folytatni tevékenységüket. Múlt hónapban ugyanis megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása – ugyanis annyira enyhültek a járványügyi korlátozások –, így a korlátozások által korábban érintett vállalkozások már nem tudják állami pénzen kényszerszabadságon tartani alkalmazottaikat: újra munkát és bért kell biztosítsanak számukra, különben kénytelen lesznek elbocsátásokat alkalmazni. Kényszerszabadságot ugyan továbbra is elrendelhetnek a vállalkozások, de arra már nem kapnak állami támogatást, maguk kell finanszírozzák azt – mondta Jánó Edit.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!