
Megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása. Önerőből kell folytassák a tevékenységet az érintett ágazatokban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A munkaerőpiaci tendenciák visszatértek a normális kerékvágásba Hargita megyében, a statisztikai mutatók szerint a foglalkoztatottság és a munkanélküliség mértéke hasonló a járvány előtti időszakban mérthez. A járvány negatív hatása, sőt, a korlátozások jó része is megszűnt, de a korlátozások miatt igényelhető állami kényszerszabadság-támogatás is, így a következő hónapokban derül majd ki, hogy önerőből mennyire tudnak talpra állni a pandémia negatív gazdasági hatásai által érintett ágazatok vállalkozásai.
2021. július 11., 09:022021. július 11., 09:02
Néhány hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliség Hargita megyében, a friss mutatók már „békeidős” állapotokat mutatnak – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi összesítéséből.
A június végén feljegyzett munkanélküliek száma nagyjából kétszázzal magasabb, mint a járvány előtti esztendő azonos időszakában, azaz 2019 júniusában regisztrált adat. Ez már a normális fluktuáció része, azt lehet mondani, hogy a foglalkoztatottsági mutatók szerint minden visszatért a normális kerékvágásba – közölte Jánó Edit, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője. Megjegyezte azonban, hogy ez csupán a munkanélküliségi adatok által körvonalazott kép, az egyáltalán nem biztos, hogy az érintett cégek bevételei is ezt tükrözik, sőt, némelyiknél biztosan másképp látják a helyzetet.
A több mint ötezer munkanélküli közül 1562-en kapnak segélyt, a fennmaradó 3585 állástalan nem fizetett munkanélküli, azaz esetükben már lejárt a segélyezési időszak. Biztató jel az is, hogy az elmúlt hónapban sok segélyben részesülő munkanélküli talált állást, tehát ők már a segélyezési időszak vége előtt el tudtak helyezkedni – tájékoztatott Jánó Edit. Egyébként megyeszerte összesen 423 alkalmazás történt az elmúlt hónapban, legnagyobb számban a kereskedelmi szektorban.
A megyét jellemző helyzet azonban nem érvényes egységesen minden térségre is: Székelyudvarhely és környéke a megyei átlagnál továbbra is rosszabbul áll a munkanélküliséget tekintve. A pontos felmérés ugyan még nem készült el, de az egészen biztos, hogy a megye összes állástalanjának legalább a 33 százaléka a városban és környékén él, és ebben a részarányban Székelykeresztúr, illetve a kisvároshoz közeli falvak adatai benne sincsenek – tudtuk meg Jánó Edittől.
A járvány negatív gazdasági hatásainak leginkább ez az ágazat volt kiszolgáltatva, lényegében a pandémia miatt csak ebben az ágazatban történtek tömeges leépítések, ugyanis a többi érintett szektornak a korlátozások miatt támogatást biztosított az állam a kényszerszabadságra, illetve a munkaprogram-csökkentésre is, megelőzve így a csoportos elbocsátásokat. Noha a könnyűiparban történtek már nagyobb számú alkalmazások, és emellett havonta további 15-20 korábbi készruhaipari alkalmazott talál munkát átlagban, a korábban elbocsátottak egy része még nem tudott elhelyezkedni.
Dacára annak, hogy a foglalkoztatottsági mutatók egyre kedvezőbbek, az csak az elkövetkező hónapokban derül majd ki, hogy a járvány negatív hatása és a korlátozások által érintett ágazatok szereplői önerőből milyen mértékben tudják folytatni tevékenységüket. Múlt hónapban ugyanis megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása – ugyanis annyira enyhültek a járványügyi korlátozások –, így a korlátozások által korábban érintett vállalkozások már nem tudják állami pénzen kényszerszabadságon tartani alkalmazottaikat: újra munkát és bért kell biztosítsanak számukra, különben kénytelen lesznek elbocsátásokat alkalmazni. Kényszerszabadságot ugyan továbbra is elrendelhetnek a vállalkozások, de arra már nem kapnak állami támogatást, maguk kell finanszírozzák azt – mondta Jánó Edit.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
szóljon hozzá!