Megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása. Önerőből kell folytassák a tevékenységet az érintett ágazatokban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A munkaerőpiaci tendenciák visszatértek a normális kerékvágásba Hargita megyében, a statisztikai mutatók szerint a foglalkoztatottság és a munkanélküliség mértéke hasonló a járvány előtti időszakban mérthez. A járvány negatív hatása, sőt, a korlátozások jó része is megszűnt, de a korlátozások miatt igényelhető állami kényszerszabadság-támogatás is, így a következő hónapokban derül majd ki, hogy önerőből mennyire tudnak talpra állni a pandémia negatív gazdasági hatásai által érintett ágazatok vállalkozásai.
2021. július 11., 09:022021. július 11., 09:02
Néhány hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliség Hargita megyében, a friss mutatók már „békeidős” állapotokat mutatnak – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi összesítéséből.
A június végén feljegyzett munkanélküliek száma nagyjából kétszázzal magasabb, mint a járvány előtti esztendő azonos időszakában, azaz 2019 júniusában regisztrált adat. Ez már a normális fluktuáció része, azt lehet mondani, hogy a foglalkoztatottsági mutatók szerint minden visszatért a normális kerékvágásba – közölte Jánó Edit, a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője. Megjegyezte azonban, hogy ez csupán a munkanélküliségi adatok által körvonalazott kép, az egyáltalán nem biztos, hogy az érintett cégek bevételei is ezt tükrözik, sőt, némelyiknél biztosan másképp látják a helyzetet.
A több mint ötezer munkanélküli közül 1562-en kapnak segélyt, a fennmaradó 3585 állástalan nem fizetett munkanélküli, azaz esetükben már lejárt a segélyezési időszak. Biztató jel az is, hogy az elmúlt hónapban sok segélyben részesülő munkanélküli talált állást, tehát ők már a segélyezési időszak vége előtt el tudtak helyezkedni – tájékoztatott Jánó Edit. Egyébként megyeszerte összesen 423 alkalmazás történt az elmúlt hónapban, legnagyobb számban a kereskedelmi szektorban.
A megyét jellemző helyzet azonban nem érvényes egységesen minden térségre is: Székelyudvarhely és környéke a megyei átlagnál továbbra is rosszabbul áll a munkanélküliséget tekintve. A pontos felmérés ugyan még nem készült el, de az egészen biztos, hogy a megye összes állástalanjának legalább a 33 százaléka a városban és környékén él, és ebben a részarányban Székelykeresztúr, illetve a kisvároshoz közeli falvak adatai benne sincsenek – tudtuk meg Jánó Edittől.
A járvány negatív gazdasági hatásainak leginkább ez az ágazat volt kiszolgáltatva, lényegében a pandémia miatt csak ebben az ágazatban történtek tömeges leépítések, ugyanis a többi érintett szektornak a korlátozások miatt támogatást biztosított az állam a kényszerszabadságra, illetve a munkaprogram-csökkentésre is, megelőzve így a csoportos elbocsátásokat. Noha a könnyűiparban történtek már nagyobb számú alkalmazások, és emellett havonta további 15-20 korábbi készruhaipari alkalmazott talál munkát átlagban, a korábban elbocsátottak egy része még nem tudott elhelyezkedni.
Dacára annak, hogy a foglalkoztatottsági mutatók egyre kedvezőbbek, az csak az elkövetkező hónapokban derül majd ki, hogy a járvány negatív hatása és a korlátozások által érintett ágazatok szereplői önerőből milyen mértékben tudják folytatni tevékenységüket. Múlt hónapban ugyanis megszűnt a kényszerszabadságok állami támogatása – ugyanis annyira enyhültek a járványügyi korlátozások –, így a korlátozások által korábban érintett vállalkozások már nem tudják állami pénzen kényszerszabadságon tartani alkalmazottaikat: újra munkát és bért kell biztosítsanak számukra, különben kénytelen lesznek elbocsátásokat alkalmazni. Kényszerszabadságot ugyan továbbra is elrendelhetnek a vállalkozások, de arra már nem kapnak állami támogatást, maguk kell finanszírozzák azt – mondta Jánó Edit.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden a Facebook-oldalán a szállításügyi miniszter.
szóljon hozzá!