850 ezres a juhállomány Székelyföld-szerte, és egyre kevesebb a melléjük szegődő juhász
Fotó: Erdély Bálint Előd
A juhtartó gazdáknak hovatovább egyre nehezebb fejőjuhászt fogadni a nyájuk mellé, ez pedig drasztikus változásokat fog hozni a juhtartásban. Sokan ugyanis emiatt felhagynak a fejéssel, és csak a húsáért tartják az állatot, így csökkenni fog a juhsajt mennyisége, ezzel párhuzamosan telítődhet a bárány- illetve juhhús piaca, ami nyomott árakhoz vezethet. Akad olyan szakember, aki a gépi fejés bevezetésében látja a pásztorhiány problémájának megoldását.
2022. március 26., 09:172022. március 26., 09:17
2022. március 26., 09:282022. március 26., 09:28
Hargita és Kovászna megyében közel 200-200 ezres nagyságrendű a juhállomány, Maros megyében több mint kétszer annyi állatot tartanak, számuk meghaladja a 450 ezret.
„Azt látjuk, hogy az utóbbi években egyre többen hagynak fel a juhtartással, csökken az esztenák száma. Ez igaz a Kászonok vidékére is, ahol hosszú évtizedekre visszanyúló hagyománya van a juhtartásnak, mégis olyan gazdák is felhagytak vele, akiknek sok generációra visszamenőleg ezzel foglalkoztak a felmenői” – osztotta meg érdeklődésünkre Balázs Tünde, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének juhtenyésztésben illetékes falugazdásza, akinek családja a Kászonokban esztenát is működtet.
Mint magyarázta, a jelenség mögött többek között az áll, hogy a gazdák nagyon nehezen találnak megbízható szakembert, akire az állatokat bízhatnák.
– részletezte. Hozzátette, ismer olyan fiatalt, aki a nyári szünideje alatt nagyon szerette hajtani a juhokat, de ennek ellenére azt mondta, hogy ahogy végez az iskolával, már nem fog elszegődni juhásznak, hanem külföldre megy könnyebb munkát vállalni – nyilván sokkal több pénzért.
Ezt ősszel pótolják, amikor eladják az állatokat. Mivel egyre kevesebben vállalják a fejést, így csökken az előállított juhsajt mennyisége is, holott nagy rá a kereslet.
Csíki Endre, a székelyudvarhelyi juhtartó gazdák szövetségének részéről szintén megerősítette, hogy valóban nehéz juhászt találni, elsősorban azért, mert a juhok fejése nagyon nehéz munka, és egyre kevesebben vállalják. Mint kifejtette, egy ember hozzávetőleg 100-150 juhot tud ellátni, egy 500-600 állatot számláló nyájhoz akár 4-5 pásztorra is szükség lehet.
– vélte Csíki Endre. Szerinte is előbb-utóbb változások fognak bekövetkezni a juhtartásban, sokan fel fogják adni a fejést, holott a juhsajtra, ordára is nagy az igény a vásárlók részéről.
Veszélybe került a juhtartás, hiszen egyre kevesebb a juhpásztor
Fotó: Veres Nándor
„Gyergyószentmiklóson is egyre kevesebben foglalkoznak juhtartással: míg régen 26 esztena is létezett a környéken, ma már csak 2-3 működik.
– válaszolta érdeklődésünkre Mezei Szabolcs, a gyergyószentmiklósi városháza legeltetési felelőse. Mint magyarázta, a juhok téli tartásához ráadásul külön helyre, istállóra van szükség, továbbá az állatokat ez idő alatt takarmányozni is kell. A nyári legeltetéshez pedig kevés az esztena, ahová befogadják, éppen ezért vannak gazdák, akik más településekre kényszerülnek szállítani juhaikat, például Gyergyóremetére. „Pásztort is nehezen találnak, hiszen a fejés nehéz munka, nehezek a munkakörülmények, ennek következménye, hogy egyre többen lemondanak a fejésről, csak a húsukért tartják a jószágokat” – fogalmazta meg ő is a problémát.
Dr. Suba Kálmán, Maros megyei állattenyésztő mérnök-falugazdász szintén úgy értékelte, hogy általános gond a juhpásztorok hiánya. „A fejés nagyon nehéz művelet, naponta kétszer kell elvégezni, reggel és késő este, minden nap, bármilyen is az időjárás. Ezt a nehéz munkát a fiatalok már nem akarják elvállalni, ráadásul voltak gazdák, akik nem is fizették eléggé jól meg a fejőjuhászokat” – mondta.
jegyezte meg. A szakember középtávon abban látja a megoldást, ha a fajtanemesítésre fókuszálnának a gazdák.
– húzta alá. Hozzátette, az első 2-3 nemzedéken belül már látványosan javulhat a juhok gépi fejhetősége, ami kiválthatja a fejőjuhászok munkáját.
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
3 hozzászólás