Hogy állnak ma a nyelvi jogaink, visszaszolgáltatási ügyeink? – erre a kérdésre keresték a választ
Fotó: Tuchiluș Alex
Bár Románia mintaállamnak mondja magát, a gyakorlatban a kisebbségi jogok gyakran nem érvényesülnek – többek között erről is szó esett Tusványoson, a Kós Károly Sátorban. A panelen a nyelvhasználat és a visszaszolgáltatási ügyek témáját is érintették.
2025. július 24., 20:232025. július 24., 20:23
A nyelvi jogokért való harcokról, a jogsegélyszolgálat szerepéről és restitúciós nehézségekről is szólt a panel, amelyen Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja, Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat elnöke, valamint Varga Andrea jogtörténész és Brassai Hunor, az EMSZ alelnöke beszélgetett.
Kalmár Ferenc a kezdetekre visszatérve felidézte, hogyan került a kisebbségi bizottságok élére, valamint a magyar delegáció tagjaként az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésébe. A Kalmár-jelentés is ebben az időben született meg, miután – elmondása szerint – rádöbbent, hogy
„Szétvált Csehszlovákia, szétesett Jugoszlávia, a Szovjetunió – soroltam Strasbourgban –, de a magyar kérdés megoldás nélkül maradt Európában. Pedig igenis van egy magyar kérdés Európában” – emlékezett vissza.
Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja
Fotó: Tuchiluș Alex
Kalmár Ferenc nemzeti kisebbségek védelmét szolgáló, és a kollektív jogok érvényességét biztosító jelentését 2014 tavaszán jóváhagyta az ET közgyűlése. Kalmár úgy vélekedett, régebben jobb volt a helyzet a kisebbségi kérdés terén, és
Új világrend van kialakulóban, ezért fontos napirenden tartani a közösségeink ügyeit, különben az is lehet, hogy ötven év múlva „már nem lesz kiért harcolni.”
Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat elnöke
Fotó: Tuchiluș Alex
Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat elnöke a moderátor kérdésére elmondta:
A nyelvi jogok szerinte két szinten léteznek: nemzetközi és nemzeti dimenzióban, amelyek között óriási a szakadék. Az első biztosítja a párbeszédet, az utóbbi viszont sokszor csak jogszabályi kereteket nyújt, valódi érvényesíthetőség nélkül.
Példaként hozta fel, hogy Romániában a közigazgatási törvény lehetővé teszi a magyar nyelvű ügyintézést, de a gyakorlatban ez sokszor akadályba ütközik. A legnagyobb gond az, hogy sok hivatalnál nincs megfelelően képzett munkaerő, aki elvégezhetné a feladatot, és a magyar nyelvű, írásbeli megkeresésekre magyar és román nyelvű választ is tudna adni – pedig ez kötelességük lenne.
– húzta alá az elnök, hozzátéve, hogy mesterséges intelligencia új lehetőségeket nyithat meg ezen a téren is, ha azt saját nyelvi jogaink szolgálatába állítjuk.
Varga Andrea jogtörténész a restitúciós ügyekről beszélt
Fotó: Tuchiluș Alex
Varga Andrea jogtörténész saját, hosszú évek óta húzódó bírósági tapasztalatait hozta példaként a restitúciós ügyek jogi útvesztőire. Mint mondta, 88 éve húzódik öt olyan per, amelyeket a román állam jogerős ítéletek ellenére sem hajlandó lezárni. Miközben Románia gyakran hivatkozik arra, hogy más országokhoz képest bőkezűbben szolgáltatta vissza az elkobzott javakat, a szakértő szerint a gyakorlatban a visszaadások sokszor félbemaradnak vagy ellehetetlenülnek.
Brassai Hunor, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke moderálta a beszélgetést
Fotó: Tuchiluș Alex
A mentőszolgálatok továbbra is az egészségügyi minisztérium fennhatósága alatt maradnak, nem kerülnek át a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályához (DSU) – közölte pénteken a tárca.
A nemzeti kisebbségek védelméről, az identitásvédelemről és a szülőföldhöz való jogról beszélgetett egy tusványosi könyvbemutatón Szili Katalin, Kalmár Ferenc és Andrássy György.
„Mai írótársam” – így mutatta be Facebook-oldalán Orbán Viktor a Tusnádfürdőn lefotózott medvét.
Mi az esélye annak, hogy megmarad a magyar nyelvű orvosi oktatás Erdélyben? – merült fel a kérdés pénteken Tusványoson.
45 év után újra magyar űrhajós járt az űrben: Kapu Tibor küldetése nemcsak történelmi, hanem jövőformáló jelentőségű. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program nem csupán egy ember útja a csillagok közé, hanem egész Magyarország innovációs pályára állítása.
Jelenleg nem reális cél egy közös európai hadsereg kialakítása, a kontinensnek azonban meg kell erősítenie saját védelmi képességeit – értettek egyet a román és magyar meghívottak a Tusványos harmadik napján tartott panelbeszélgetésen.
Felolvasószínházként tért vissza Péter Beáta Búcsújárás című drámája a csíksomlyói pünkösdi búcsú köré épülő történettel. A jótékonysági céllal bemutatott előadás mélyen emberi, egyszerre misztikus és hétköznapi, miközben nem fél a humortól sem.
A parajdi bányakatasztrófa megelőzése 2 millió euróba került volna, a kár viszont mostanra már 100 millió eurónál jár – hangzott el pénteken Tusványoson, ahol az újranyitásról és a felelősségvállalás szükségességéről is szó esett.
Nicușor Dan államfő pénteken közölte, hogy kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Zivatarokra figyelmeztető újabb sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Közben a kánikula sem csitul, pénteken narancssárga és sárga, szombaton vörös jelzésű hőségriasztás lesz érvényben több megyében.
szóljon hozzá!