Hirdetés
Hirdetés

A járványhelyzetben a zöldhulladék-gyűjtés lebonyolítása is nehézkes

A leveleket zsákba, az ágakat kupacba kell gyűjteni Székelyudvarhelyen •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A leveleket zsákba, az ágakat kupacba kell gyűjteni Székelyudvarhelyen

Fotó: Erdély Bálint Előd

Beleszólt a járvány a zöldhulladék-gyűjtésbe is: van ahol ezért nem szervezték még a megszokott tavaszi-őszi akciókat. Székelyudvarhelyen most nem marad el az őszi lombtalanítás, ellenben Csíkszeredában évek óta nincsen, a hargitai megyeszékhelyen dolgozó köztisztasági vállalat egész éveben gyűjti a zöldhulladékot.

Kovács Eszter

Barabás Orsolya

Simon Virág

2020. november 04., 17:502020. november 04., 17:50

A térség legtöbb településének bevett szokás, hogy évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek településszintű nagytakarítást: ilyenkor a lemetszett faágakat, a nyesedéket, ősszel meg az összegyűjtött leveleket szállítják el.

Magánházaknál sokféle levél és ágnyesedék a komposztba kerül, de nem mindenkinek van lehetősége komposztálni, tehát mindenképpen jó, hogy a nyesedéket elszállítják

 – magyarázta a Székelyhonnak Borsos Csaba, a marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója. A tömbházak körül levő zöldövezeteket is megtisztítják ilyenkor a lakók és az onnan összegyűjtött hulladékot is elszállítják a szolgáltató autói, de a közterületen levő fák metszéséből származó ágakat is ilyenkor gyűjtik össze.

Felborul a bevett rend

Marosvásárhelyen azonban idén tavasszal a járvány és a szükségállapot miatt elmaradt a tavaszi nagytakarítás, ezt végül július 16. és augusztus 18. között szervezte meg a marosvásárhelyi városvezetés. Idén ősszel azonban ismét elmarad a nagytakarítás, csak majd jövő márciusban lesz zöldhulladék-gyűjtés – tudtuk meg az illetékestől.

Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson az udvarhelyi székhelyű RDE Hargita Kft. végzi a hulladékszállítási munkálatokat.

A Küküllő-menti városban hétfőn kezdte meg a munkálatot a köztisztasági vállalat: az akció során kizárólag a lehullott leveleket, a fák metszéséből származó ágakat és egyéb kerti zöldhulladékot szállítanak el a vállalat munkatársai. Az akció november 7-én zárul, minden utcában a megszokott szemétszállító napon viszik el a hulladékot – közölte a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya.

Hirdetés

Csak egy hétig tart a program

Fontos tudni, hogy a meghirdetett programon kívül kihelyezett zöldhulladékot csak térítés ellenében szállítja el a vállalat. Ez utóbbi szigorításra azért van szükség, mert például tavaly a meghirdetett egy hét helyett végül több mint két hetesre nyúlt az akció. „A lakosság meglehetősen fegyelmezett, tudják, hogy minden tavasszal és ősszel lesz zöldhulladék-gyűjtés, így kivárnak. Ellenben az akció hetén sokszor nem helyezik ki időben a hulladékot.

Idézet
Mi az utcán azt nem hagyhatjuk, ezért történt a tavalyi sajnálatos eset, mikor egy be nem tervezett második felvonása is lett az akciónak

– magyarázat Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. vezérigazgatója.

A szezonális zöldhulladék-gyűjtést a helyi polgármesteri hivatalok rendelik meg a szakcégtől – idén azonban Gyergyóból nem érkezett ilyen felkérés az RDE Hargitához, így elmaradt a gyűjtés. „Többszáz köbméternyi zöldhulladékkal számolunk évente. A gyűjtésre speciális nejlonzacskót is lehet igényelni a vállalattól, egyébként az avar és nyesedék gyűjtésére ezek használatát javasoljuk.

Idézet
Az ágakat – amelyek túl nagyok ahhoz, hogy zacskóba lehessen gyűjteni – egy kupacba kell elhelyezni a porták vagy a lakónegyedekben a gyűjtőpontok mellé

– sorolta az igazgató.

Állandó a gyűjtés a megyeszékhelyen

A fentiekkel ellentétben Csíkszeredában nincsen szezonális zöldhulladék-gyűjtés: a megyeszékhelyen folyamatosan, a háztartási hulladékkal egy időben szállítják el azt. Ám fontos tudni, hangsúlyozta Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója, hogy a zöldhulladékot külön gyűjtik:

a magánházaknál zöld színű zsákot osztanak a lakosságnak erre a célra, a lakószövetségeknél pedig a hulladéktárolók környékén szokta összegyűjteni a lakosság a zöldhulladékot.

Az elszállítás költsége egyébként benne van a szemétszállítási díjban.

A szelektív gyűjtés mellesleg azért fontos Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, mert a zöldhulladék az RDE Hargita Kft. cekend-tetői hulladéktárolójába kerül komposztálásra. „A tavasszal, most ősszel és jövő tavasszal keletkező komposztból képződik az a termőtalajjal, amellyel a telep egyes és kettes celláit szándékszunk majd elföldelni. A majdani gyűjtések után keletkező komposztot pedig két kategória szerint osztályozzuk, terveink szerint a jobb minőségű termőtalajt értékesíteni is tudjuk majd” – avatott be Körösfőy Sándor.

Nem marad el a kerti hulladékgyűjtés Gyergyószentmiklóson

A gyergyószentmiklósi önkormányzat idén is megszervezi a kerti hulladék elszállítását. Ezúttal a lombtalanítás egységesen mindenhol, tömbházaknál és magánházaknál is november 9-14. között lesz – tájékoztatott Kertész László, a polgármesteri hivatal sajtóreferense.

Hétfőtől szombatig lesz lehetőségük a tömbházakban élőknek, hogy a hulladéktárolók mellé helyezzék az összegyűjtött zöld hulladékot. Kérik, hogy kihasználva az őszi kedvező időjárást, ebben az időszakban a tömbházlakók

tegyék rendbe a közvetlen környezetüket, takarítsák ki a zöldövezeteket, és az itt összegyűjtött ágakat, lombot, gazt külön kupacba helyezzék a gyűjtőkonténerek mellé.

Szintén november 9-14. között szállítják el a kerti hulladékot a magánházaktól. „Arra kérjük a lakosságot, hogy az ágakat kössék össze, a lehullott falevelet, gazt, amit esetleg nem komposztálnak, rakják zsákokba, és amikor ez megtörtént, telefonon jelentsék be igényüket az elszállításra” – ismertette Kertész László. A 0266-364 494-es telefonszámon jelezhetik, hogy kérik az összegyűjtött kerti hulladék elszállítását,

meg kell adni a címet és a telefonszámot, aminek segítségével lehetőség lesz az elvitel időpontjáról egyeztetni.

Csak a kerti hulladékot, ágakat, fanyesedéket, gazt, összegyűjtött lombot szállítja el az önkormányzat, más háztartási szemetet, bútorokat vagy egyéb lomot nem.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
Hirdetés