
A leveleket zsákba, az ágakat kupacba kell gyűjteni Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Beleszólt a járvány a zöldhulladék-gyűjtésbe is: van ahol ezért nem szervezték még a megszokott tavaszi-őszi akciókat. Székelyudvarhelyen most nem marad el az őszi lombtalanítás, ellenben Csíkszeredában évek óta nincsen, a hargitai megyeszékhelyen dolgozó köztisztasági vállalat egész éveben gyűjti a zöldhulladékot.
A térség legtöbb településének bevett szokás, hogy évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek településszintű nagytakarítást: ilyenkor a lemetszett faágakat, a nyesedéket, ősszel meg az összegyűjtött leveleket szállítják el.
– magyarázta a Székelyhonnak Borsos Csaba, a marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója. A tömbházak körül levő zöldövezeteket is megtisztítják ilyenkor a lakók és az onnan összegyűjtött hulladékot is elszállítják a szolgáltató autói, de a közterületen levő fák metszéséből származó ágakat is ilyenkor gyűjtik össze.
Marosvásárhelyen azonban idén tavasszal a járvány és a szükségállapot miatt elmaradt a tavaszi nagytakarítás, ezt végül július 16. és augusztus 18. között szervezte meg a marosvásárhelyi városvezetés. Idén ősszel azonban ismét elmarad a nagytakarítás, csak majd jövő márciusban lesz zöldhulladék-gyűjtés – tudtuk meg az illetékestől.
A Küküllő-menti városban hétfőn kezdte meg a munkálatot a köztisztasági vállalat: az akció során kizárólag a lehullott leveleket, a fák metszéséből származó ágakat és egyéb kerti zöldhulladékot szállítanak el a vállalat munkatársai. Az akció november 7-én zárul, minden utcában a megszokott szemétszállító napon viszik el a hulladékot – közölte a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Fontos tudni, hogy a meghirdetett programon kívül kihelyezett zöldhulladékot csak térítés ellenében szállítja el a vállalat. Ez utóbbi szigorításra azért van szükség, mert például tavaly a meghirdetett egy hét helyett végül több mint két hetesre nyúlt az akció. „A lakosság meglehetősen fegyelmezett, tudják, hogy minden tavasszal és ősszel lesz zöldhulladék-gyűjtés, így kivárnak. Ellenben az akció hetén sokszor nem helyezik ki időben a hulladékot.
– magyarázat Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. vezérigazgatója.
A szezonális zöldhulladék-gyűjtést a helyi polgármesteri hivatalok rendelik meg a szakcégtől – idén azonban Gyergyóból nem érkezett ilyen felkérés az RDE Hargitához, így elmaradt a gyűjtés. „Többszáz köbméternyi zöldhulladékkal számolunk évente. A gyűjtésre speciális nejlonzacskót is lehet igényelni a vállalattól, egyébként az avar és nyesedék gyűjtésére ezek használatát javasoljuk.
– sorolta az igazgató.
A fentiekkel ellentétben Csíkszeredában nincsen szezonális zöldhulladék-gyűjtés: a megyeszékhelyen folyamatosan, a háztartási hulladékkal egy időben szállítják el azt. Ám fontos tudni, hangsúlyozta Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója, hogy a zöldhulladékot külön gyűjtik:
Az elszállítás költsége egyébként benne van a szemétszállítási díjban.
A szelektív gyűjtés mellesleg azért fontos Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, mert a zöldhulladék az RDE Hargita Kft. cekend-tetői hulladéktárolójába kerül komposztálásra. „A tavasszal, most ősszel és jövő tavasszal keletkező komposztból képződik az a termőtalajjal, amellyel a telep egyes és kettes celláit szándékszunk majd elföldelni. A majdani gyűjtések után keletkező komposztot pedig két kategória szerint osztályozzuk, terveink szerint a jobb minőségű termőtalajt értékesíteni is tudjuk majd” – avatott be Körösfőy Sándor.
A gyergyószentmiklósi önkormányzat idén is megszervezi a kerti hulladék elszállítását. Ezúttal a lombtalanítás egységesen mindenhol, tömbházaknál és magánházaknál is november 9-14. között lesz – tájékoztatott Kertész László, a polgármesteri hivatal sajtóreferense.
Hétfőtől szombatig lesz lehetőségük a tömbházakban élőknek, hogy a hulladéktárolók mellé helyezzék az összegyűjtött zöld hulladékot. Kérik, hogy kihasználva az őszi kedvező időjárást, ebben az időszakban a tömbházlakók
Szintén november 9-14. között szállítják el a kerti hulladékot a magánházaktól. „Arra kérjük a lakosságot, hogy az ágakat kössék össze, a lehullott falevelet, gazt, amit esetleg nem komposztálnak, rakják zsákokba, és amikor ez megtörtént, telefonon jelentsék be igényüket az elszállításra” – ismertette Kertész László. A 0266-364 494-es telefonszámon jelezhetik, hogy kérik az összegyűjtött kerti hulladék elszállítását,
Csak a kerti hulladékot, ágakat, fanyesedéket, gazt, összegyűjtött lombot szállítja el az önkormányzat, más háztartási szemetet, bútorokat vagy egyéb lomot nem.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
szóljon hozzá!