
A leveleket zsákba, az ágakat kupacba kell gyűjteni Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Beleszólt a járvány a zöldhulladék-gyűjtésbe is: van ahol ezért nem szervezték még a megszokott tavaszi-őszi akciókat. Székelyudvarhelyen most nem marad el az őszi lombtalanítás, ellenben Csíkszeredában évek óta nincsen, a hargitai megyeszékhelyen dolgozó köztisztasági vállalat egész éveben gyűjti a zöldhulladékot.
A térség legtöbb településének bevett szokás, hogy évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek településszintű nagytakarítást: ilyenkor a lemetszett faágakat, a nyesedéket, ősszel meg az összegyűjtött leveleket szállítják el.
– magyarázta a Székelyhonnak Borsos Csaba, a marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója. A tömbházak körül levő zöldövezeteket is megtisztítják ilyenkor a lakók és az onnan összegyűjtött hulladékot is elszállítják a szolgáltató autói, de a közterületen levő fák metszéséből származó ágakat is ilyenkor gyűjtik össze.
Marosvásárhelyen azonban idén tavasszal a járvány és a szükségállapot miatt elmaradt a tavaszi nagytakarítás, ezt végül július 16. és augusztus 18. között szervezte meg a marosvásárhelyi városvezetés. Idén ősszel azonban ismét elmarad a nagytakarítás, csak majd jövő márciusban lesz zöldhulladék-gyűjtés – tudtuk meg az illetékestől.
A Küküllő-menti városban hétfőn kezdte meg a munkálatot a köztisztasági vállalat: az akció során kizárólag a lehullott leveleket, a fák metszéséből származó ágakat és egyéb kerti zöldhulladékot szállítanak el a vállalat munkatársai. Az akció november 7-én zárul, minden utcában a megszokott szemétszállító napon viszik el a hulladékot – közölte a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Fontos tudni, hogy a meghirdetett programon kívül kihelyezett zöldhulladékot csak térítés ellenében szállítja el a vállalat. Ez utóbbi szigorításra azért van szükség, mert például tavaly a meghirdetett egy hét helyett végül több mint két hetesre nyúlt az akció. „A lakosság meglehetősen fegyelmezett, tudják, hogy minden tavasszal és ősszel lesz zöldhulladék-gyűjtés, így kivárnak. Ellenben az akció hetén sokszor nem helyezik ki időben a hulladékot.
– magyarázat Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. vezérigazgatója.
A szezonális zöldhulladék-gyűjtést a helyi polgármesteri hivatalok rendelik meg a szakcégtől – idén azonban Gyergyóból nem érkezett ilyen felkérés az RDE Hargitához, így elmaradt a gyűjtés. „Többszáz köbméternyi zöldhulladékkal számolunk évente. A gyűjtésre speciális nejlonzacskót is lehet igényelni a vállalattól, egyébként az avar és nyesedék gyűjtésére ezek használatát javasoljuk.
– sorolta az igazgató.
A fentiekkel ellentétben Csíkszeredában nincsen szezonális zöldhulladék-gyűjtés: a megyeszékhelyen folyamatosan, a háztartási hulladékkal egy időben szállítják el azt. Ám fontos tudni, hangsúlyozta Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója, hogy a zöldhulladékot külön gyűjtik:
Az elszállítás költsége egyébként benne van a szemétszállítási díjban.
A szelektív gyűjtés mellesleg azért fontos Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, mert a zöldhulladék az RDE Hargita Kft. cekend-tetői hulladéktárolójába kerül komposztálásra. „A tavasszal, most ősszel és jövő tavasszal keletkező komposztból képződik az a termőtalajjal, amellyel a telep egyes és kettes celláit szándékszunk majd elföldelni. A majdani gyűjtések után keletkező komposztot pedig két kategória szerint osztályozzuk, terveink szerint a jobb minőségű termőtalajt értékesíteni is tudjuk majd” – avatott be Körösfőy Sándor.
A gyergyószentmiklósi önkormányzat idén is megszervezi a kerti hulladék elszállítását. Ezúttal a lombtalanítás egységesen mindenhol, tömbházaknál és magánházaknál is november 9-14. között lesz – tájékoztatott Kertész László, a polgármesteri hivatal sajtóreferense.
Hétfőtől szombatig lesz lehetőségük a tömbházakban élőknek, hogy a hulladéktárolók mellé helyezzék az összegyűjtött zöld hulladékot. Kérik, hogy kihasználva az őszi kedvező időjárást, ebben az időszakban a tömbházlakók
Szintén november 9-14. között szállítják el a kerti hulladékot a magánházaktól. „Arra kérjük a lakosságot, hogy az ágakat kössék össze, a lehullott falevelet, gazt, amit esetleg nem komposztálnak, rakják zsákokba, és amikor ez megtörtént, telefonon jelentsék be igényüket az elszállításra” – ismertette Kertész László. A 0266-364 494-es telefonszámon jelezhetik, hogy kérik az összegyűjtött kerti hulladék elszállítását,
Csak a kerti hulladékot, ágakat, fanyesedéket, gazt, összegyűjtött lombot szállítja el az önkormányzat, más háztartási szemetet, bútorokat vagy egyéb lomot nem.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!