
A leveleket zsákba, az ágakat kupacba kell gyűjteni Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Beleszólt a járvány a zöldhulladék-gyűjtésbe is: van ahol ezért nem szervezték még a megszokott tavaszi-őszi akciókat. Székelyudvarhelyen most nem marad el az őszi lombtalanítás, ellenben Csíkszeredában évek óta nincsen, a hargitai megyeszékhelyen dolgozó köztisztasági vállalat egész éveben gyűjti a zöldhulladékot.
A térség legtöbb településének bevett szokás, hogy évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek településszintű nagytakarítást: ilyenkor a lemetszett faágakat, a nyesedéket, ősszel meg az összegyűjtött leveleket szállítják el.
– magyarázta a Székelyhonnak Borsos Csaba, a marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója. A tömbházak körül levő zöldövezeteket is megtisztítják ilyenkor a lakók és az onnan összegyűjtött hulladékot is elszállítják a szolgáltató autói, de a közterületen levő fák metszéséből származó ágakat is ilyenkor gyűjtik össze.
Marosvásárhelyen azonban idén tavasszal a járvány és a szükségállapot miatt elmaradt a tavaszi nagytakarítás, ezt végül július 16. és augusztus 18. között szervezte meg a marosvásárhelyi városvezetés. Idén ősszel azonban ismét elmarad a nagytakarítás, csak majd jövő márciusban lesz zöldhulladék-gyűjtés – tudtuk meg az illetékestől.
A Küküllő-menti városban hétfőn kezdte meg a munkálatot a köztisztasági vállalat: az akció során kizárólag a lehullott leveleket, a fák metszéséből származó ágakat és egyéb kerti zöldhulladékot szállítanak el a vállalat munkatársai. Az akció november 7-én zárul, minden utcában a megszokott szemétszállító napon viszik el a hulladékot – közölte a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Fontos tudni, hogy a meghirdetett programon kívül kihelyezett zöldhulladékot csak térítés ellenében szállítja el a vállalat. Ez utóbbi szigorításra azért van szükség, mert például tavaly a meghirdetett egy hét helyett végül több mint két hetesre nyúlt az akció. „A lakosság meglehetősen fegyelmezett, tudják, hogy minden tavasszal és ősszel lesz zöldhulladék-gyűjtés, így kivárnak. Ellenben az akció hetén sokszor nem helyezik ki időben a hulladékot.
– magyarázat Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. vezérigazgatója.
A szezonális zöldhulladék-gyűjtést a helyi polgármesteri hivatalok rendelik meg a szakcégtől – idén azonban Gyergyóból nem érkezett ilyen felkérés az RDE Hargitához, így elmaradt a gyűjtés. „Többszáz köbméternyi zöldhulladékkal számolunk évente. A gyűjtésre speciális nejlonzacskót is lehet igényelni a vállalattól, egyébként az avar és nyesedék gyűjtésére ezek használatát javasoljuk.
– sorolta az igazgató.
A fentiekkel ellentétben Csíkszeredában nincsen szezonális zöldhulladék-gyűjtés: a megyeszékhelyen folyamatosan, a háztartási hulladékkal egy időben szállítják el azt. Ám fontos tudni, hangsúlyozta Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója, hogy a zöldhulladékot külön gyűjtik:
Az elszállítás költsége egyébként benne van a szemétszállítási díjban.
A szelektív gyűjtés mellesleg azért fontos Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, mert a zöldhulladék az RDE Hargita Kft. cekend-tetői hulladéktárolójába kerül komposztálásra. „A tavasszal, most ősszel és jövő tavasszal keletkező komposztból képződik az a termőtalajjal, amellyel a telep egyes és kettes celláit szándékszunk majd elföldelni. A majdani gyűjtések után keletkező komposztot pedig két kategória szerint osztályozzuk, terveink szerint a jobb minőségű termőtalajt értékesíteni is tudjuk majd” – avatott be Körösfőy Sándor.
A gyergyószentmiklósi önkormányzat idén is megszervezi a kerti hulladék elszállítását. Ezúttal a lombtalanítás egységesen mindenhol, tömbházaknál és magánházaknál is november 9-14. között lesz – tájékoztatott Kertész László, a polgármesteri hivatal sajtóreferense.
Hétfőtől szombatig lesz lehetőségük a tömbházakban élőknek, hogy a hulladéktárolók mellé helyezzék az összegyűjtött zöld hulladékot. Kérik, hogy kihasználva az őszi kedvező időjárást, ebben az időszakban a tömbházlakók
Szintén november 9-14. között szállítják el a kerti hulladékot a magánházaktól. „Arra kérjük a lakosságot, hogy az ágakat kössék össze, a lehullott falevelet, gazt, amit esetleg nem komposztálnak, rakják zsákokba, és amikor ez megtörtént, telefonon jelentsék be igényüket az elszállításra” – ismertette Kertész László. A 0266-364 494-es telefonszámon jelezhetik, hogy kérik az összegyűjtött kerti hulladék elszállítását,
Csak a kerti hulladékot, ágakat, fanyesedéket, gazt, összegyűjtött lombot szállítja el az önkormányzat, más háztartási szemetet, bútorokat vagy egyéb lomot nem.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!