A járvány hozadéka: bővíteni kellett az ügyeletet a telefonos lelkisegély-szolgálatnál

A járvány hozadéka: bővíteni kellett az ügyeletet a telefonos lelkisegély-szolgálatnál

Az Áradat Egyesületnél összesen 37 önkéntes várja a hívásokat

Fotó: Rédai Attila

A koronavírus által okozott gazdasági krízis mellett a lakosság lelki világát is megviselte a járvány. Telefonos lelkisegély-szolgálatoknál érdeklődtünk a székelyföldi lakosságot érintő problémákról.

Korpos Attila

2020. május 31., 20:542020. május 31., 20:54

Az Áradat Egyesület által működtetett telefonos szolgálat lefedi a magyarlakta vidékeket Székelyföldön. Esetükben 8 és 24 óra között érhető el a szolgálatatás a 0754–800808-as telefonszámon. A beszélgetések időtartama a hívók beszélgetésre való igényétől, problémájától függően változik. Előfordulnak rövidebb, mindössze pár perces hívások is, de ennél gyakrabbak a hosszabb időtartamú beszélgetések, amelyeknek maximális hossza általában 50–60 perc. A hívóknak természetesen bármikor lehetőségük van a későbbiekben is telefonálni, ha úgy érzik, hogy ismét meghallgatásra, segítségre lenne szükségük. Fontos megjegyezni, hogy

szolgálatuk az anonimitás és a szakmai titoktartás jegyében zajlik, azaz sem a hívónak, sem az ügyelőnek nem kell felfednie a nevét, illetve a hívó csak annyi személyes információt mond el magáról, amennyit szeretne.

Ugyanakkor az elhangzott információkat az ügyelők teljes mértékű bizalmassággal kezelik. Megtudtuk, már nemcsak telefonon lehet őket elérni, hiszen ha valaki inkább írás formájában szeretné megfogalmazni problémáját, erre most már több lehetőség is adott: a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com címen, illetve az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálat Facebook-oldalán chat/messenger formájában vagy Skype-on a hallgatlak.skype címen.

Külföldről is hívták

Tőke-Mátéffy Noémi, az egyesület kommunikációért felelős munkatársa elmondta, természetesen a magyarlakta régiókból érkezik a legtöbb hívás, de a jelenlegi krízis alatt előfordult, hogy külföldön dolgozó magyarok is hívták a vonalat információ-, illetve segítségkérés céljából.

„A lelkisegély-szolgálatunknál dolgozó önkéntesek foglalkozása nagyon sokszínű, sokféle szakmai területről érkeznek az ügyelők. Abból a szempontból viszont egységes a csapat, hogy minden önkéntesben erős a segítői elhivatottság, illetve minden ügyelő folyamatos szakmai képzéseken vesz részt, melynek során elsajátíthatja a telefonos és internetes lelki segítségnyújtás elméletét és gyakorlatát, illetve különböző segítői kompetenciákat, készségeket is” – részletezte.

A fertőzés óta

A pszichológus elárulta, a koronavírus okozta lelki válság ideje alatt nagymértékű növekedés volt tapasztalható a hívások számát tekintve.

Március közepétől a korábbi négyórás ügyeletet napi tizenhat órára bővült, így az ügyelők négy óránként váltják egymást, reggel nyolc és éjfél között.

A krízisidőszakot megelőzően három stáb képezte a lelkisegély-szolgálatot: egy csíkszeredai, egy székelyudvarhelyi és egy sepsiszentgyörgyi. Az egyesület alkalmazottja úgy fogalmazott, a három csapatban összesen 31 önkéntes vállalt ügyeletet, viszont a krízis beállta után, a megnövekedett igényre való tekintettel, a szolgálat újabb stábbal és tagokkal bővült, így jelenleg összesen 37 önkéntes várja a hívásokat.

Mivel a beszélgetések során a hívók csak annyi személyes információt árulnak el magukról, amennyit szeretnének, így a lakhelyre vonatkozó információkról nem készítenek külön statisztikát. „Azonban az elmondható, hogy országszerte egyre szélesebb körben kezdtünk bekerülni a köztudatba, hiszen most már

Idézet
Erdély egyre távolabbi régióból is kapunk hívásokat.

Ugyanakkor mind a városi, mind a vidéki régiókból sok megkeresés érkezik” – tette hozzá Tőke-Mátéffy Noémi.

A leggyakoribb problémák

A pszichológus kitért a leggyakrabban felmerülő problémákra is. „Gyakran hívják a segélyvonalat a meghallgatás igénye miatt, ugyanakkor különböző családi és párkapcsolati problémák, bántalmazás, illetve öngyilkossági krízis kapcsán is fordulnak hozzánk. Emellett életvezetési elakadások, függőség, hangulati zavarok és szorongásos panaszok is gyakran előfordulnak” – részletezte, hozzátéve, a jelenlegi krízisben megnövekedett az információkéréssel kapcsolatos hívások száma is, amelyek leggyakrabban a kijárási korlátozásokkal, az intézményes és házi karanténnal, idősek segítésével kapcsolatos hívások voltak.

A beszélgetések során felmerülhet az igény pszichológiai tanácsadásra, terápiára való továbbküldésre is, amelyben szintén segíteni tudnak a hívóknak, továbbítva a megfelelő szakemberek elérhetőségét.

A telefonbetyárok elkerülik

A bezártság okozta nehézségekre rákérdezve Noémi elárulta, „előfordultak a bezártsággal kapcsolatos nehézségek, panaszok, hiszen nagyon sok embert megviselt a koronavírus-járvány okozta bizonytalanság, illetve a különböző korlátozások. Ugyanakkor, főként a krízis elején, gyakoriak voltak a vírussal kapcsolatos félelmek, szorongásos panaszok is”. Továbbá megjegyezte, telefonbetyárok szerencsére nem hívták a segélyvonalat, amelynek kiemelten örültek, hiszen így nem vették el a lehetőséget azoktól, akik komoly szándékkal tárcsáztak.

„Súlyosabb esetek sajnos előfordulnak, mint az öngyilkossági gondolatok vagy a bántalmazás, de témától függetlenül minden hívásnak nagyon nagy súlya és jelentősége van mind a hívó, mind az önkéntes számára.

Idézet
A hívás pillanatában a behozott téma a lehető legnagyobb nehézséget jelenti a hívó életében”

– világított rá a pszichológus. Kiemelte, a betelefonálónak sokszor pontosan arra van szüksége, hogy a problémáját valaki végre teljes elfogadással, együttérzéssel meghallgassa és komolyan vegye. „A szolgálatunk pont ebben tud a hívóinknak nagyon sokat segíteni” – zárta Noémi.

A növekvő számok hordozhatják

A templom.ro által működtetett lelkisegélyvonal egyik ügyeletese elmondta, hozzá a koronavírus-járvány alatt nem érkezett több hívás a megszokottnál. Ők is többen vannak egyszerre szolgálatban, de a járvány előtt is általánosnak mondható problémák miatt keresték őket. Az ügyeletes szerint ugyanakkor az elkövetkező időszakban megnőhet az igény a lelkisegélyvonalakra, hiszen Hargita megye esetében a fertőzöttek növekvő száma bizonytalanságot és félelmet eredményezhet a lakosság körében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 27., szombat

Városnéző séta Soós Zoltán polgármesterrel

A Marosvásárhelyen megszervezett Tematikus séták rendvénysorozat keretében most vasárnap a szecessziós épületeket ismerhetik meg az érdeklődők, akiknek a város polgármestere mesél.

Városnéző séta Soós Zoltán polgármesterrel
2024. április 27., szombat

Helikoptert kértek a szombat délutáni baleset helyszínére

Egy személy a megrongálódott autóba szorult szombaton délután Nagykenden. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.

Helikoptert kértek a szombat délutáni baleset helyszínére
2024. április 27., szombat

Maros megyeiek eredményei a vallási tantárgyversenyeken

Jó eredményeket értek el a Maros megyei diákok a Kézdivásárhelyen megszervezett katolikus hittanolimpián, valamint a református, evangélikus és unitárius vallásolimpián is, amelynek Marosvásárhely adott helyet.

Maros megyeiek eredményei a vallási tantárgyversenyeken
2024. április 27., szombat

Váratlan fordulat Kézdivásárhelyen: az EMSZ a románpárt-szövetséggel összefüggésbe hozható független jelölt mögé állt

Az Erdélyi Magyar Szövetség kézdivásárhelyi szervezete három héttel korábban jelentette be, hogy Szőts Emilt indítja polgármesterjelöltként. Szombatra meggondolták magukat, és a függetlenként induló Imre Csaba mögé sorakoztak fel.

Váratlan fordulat Kézdivásárhelyen: az EMSZ a románpárt-szövetséggel összefüggésbe hozható független jelölt mögé állt
2024. április 27., szombat

Piros-fehér-zöld szalagos búzaszentelés a Mezőség szívében

Első alkalommal szervezett búzaszentelést a Pro Agricultura Egyesület a mezőségi Buzában, amely 2022-től csatlakozott a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű programhoz.

Piros-fehér-zöld szalagos búzaszentelés a Mezőség szívében
2024. április 27., szombat

Mától érkezhet a nyugdíjasok járandósága

A Román Posta megkezdte a májusi nyugdíjak kiosztását – közölte szombaton az intézmény.

Mától érkezhet a nyugdíjasok járandósága
2024. április 27., szombat

A főszakács vallja, az ízeken mindig dolgozni kell

A helyi termelőkre és a szezonalitásra esküszik Csapó Sándor főszakács, aki hat éve dolgozik a marosvásárhelyi Petry Bistro Grill and Wine étteremben. Vallja, mindenből lehet tanulni, még a balul elsült íztársításokból is.

A főszakács vallja, az ízeken mindig dolgozni kell
2024. április 27., szombat

Mit tehetünk a mérgező kígyómarások elkerüléséért, illetve akkor, ha mégis megtörtént a baj?

Nem történt ugyan halálos kimenetelű kígyómarás az elmúlt néhány évtizedben Hargita megyében, de volt súlyosabbnak mondható eset. Éppen ezért érdemes tudni, hogy miként kerülhetjük el a vidékre jellemző mérgeskígyók, azaz a viperák marását.

Mit tehetünk a mérgező kígyómarások elkerüléséért, illetve akkor, ha mégis megtörtént a baj?
2024. április 27., szombat

Zsögödben kezdődött, a csíkszeredai kórház közelében folytatódott a medvejárás

Medve az egyik üzemanyagtöltő-állomás közelében, majd medve a Dr. Dénes László utcában - figyelmeztették a csíkszeredaiakat és a környéken lévőket a Ro-Alert rendszeren pénteken késő este és szombatra virradóan.

Zsögödben kezdődött, a csíkszeredai kórház közelében folytatódott a medvejárás
2024. április 26., péntek

Két útkereszteződésben aszfaltoznak szombattól Marosvásárhelyen

Szombaton – a tavaszi vakációt is kihasználva – két fontos útkereszteződésben kezdik meg az aszfaltozást Marosvásárhelyen.

Két útkereszteződésben aszfaltoznak szombattól Marosvásárhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!