Termékmustra. Hiába keresték, sok ruhán nem találtak textilcímkét a fogyasztóvédők
Fotó: Lukácsi Lehel
Nem tudni, hogy milyen vegyszerekkel tisztították, fertőtlenítették a boltban kapható használt ruhákat – ez volt a fogyasztóvédők által tapasztalt egyik leggyakoribb probléma a Hargita megyében működő turkálók ellenőrzése során. Az ellenőrzött boltok többségében hiányosságokat találtak a fogyasztóvédők.
2022. december 04., 21:402022. december 04., 21:40
November eleje óta ellenőrzi a megyében működő turkálókat a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, és az egységek többségében találtak is szabálytalanságokat. Amint arról a fogyasztóvédelmi hatóság megyei kirendeltségének a vezetője, Laurențiu Moldovan tájékoztatta lapunkat,
Kilenc használtruha-kereskedésben tapasztaltak szabálytalanságokat, némelyikben többet is, a súlyosabbak miatt összesen 30 ezer lejre bírságolták meg a boltokat. Ez összesen hét pénzbüntetést jelent, további négy esetben csak írásos figyelmeztetésben részesítették az ellenőrzött bolt működtetőjét.
„Négy dokumentumot kell bemutassanak nekünk. Ezek vagy nem voltak lefordítva, vagy hiányosak voltak, mert nem tüntették fel ezekben a vegyszert, amivel tisztítják a ruhákat. Minden turkálónak rendelkeznie kell egy hivatalosan bejegyzett cég által kiállított dokumentummal a ruhák tisztítására, fertőtlenítésére és rovarirtására vonatkozóan. Ha külföldről származik az áru, akkor ezt a dokumentumot le kell fordítani román nyelvre is. Ez a fordítás hiányzott sok esetben, vagy nem szerepelt rajta, hogy milyen vegyszert használtak” – ismertette az egyik leggyakoribb hiányosságot a megyei fogyasztóvédelmi hatóság vezetője.
Ez gyakran le van vágva a ruhákról, viszont jó tudni, hogy az ilyen termékek nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, azaz nem adhatják el a turkálók, akkor sem, ha ők is címke nélkül kapták. Az, hogy ezt mégis megtették némelyik használtruha-kereskedésben, egy másik szabálytalanságot is eredményez: nem voltak szétválogatva a használt ruhák – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól.
A megyei fogyasztóvédelmi hatóság vezetője elmondta, a turkálók ellenőrzését egészen december végéig folytatják, és bízik benne, hogy az ellenőrzés hírére csökken majd az általuk tapasztalt hiányosságok száma, hiszen a turkálók működtetői egymástól (és rajtunk keresztül is) is tudomást szereznek az ellenőrzésekről, illetve arról, hogy mire kell odafigyeljenek a vonatkozó előírások betartását illetően.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!