Az üzemtervekben a kaszálók, legelők technikai, szervezési, gazdasági és talajfeljavítási intézkedéseit összegzik. Archív
Fotó: Veres Nándor
Eddig huszonnégy Hargita megyei közigazgatási egység számára készítették el a gyepterületek üzemtervét. S noha ennek elmulasztásáért korábban a területalapú támogatások megvonását helyezték kilátásba, a mezőgazdasági miniszter szóbeli ígérete szerint idén erre mégsem kerül sor.
A településenkénti gyepterületek üzemterveire vonatkozóan tavaly év elején szigorításról döntöttek Bukarestben, amelynek értelmében legkésőbb 2018-ig el kellett volna készülniük az említett üzemterveknek a tulajdonformától függetlenül – azaz az önkormányzati, közbirtokossági és magántulajdonban lévő parcellákat is bele kell foglalni. S habár tavaly még arról írtunk, hogy az előírások értelmében azokban a városokban, községekben, ahol elmulasztják az üzemterv elkészítését, a gazdák idén már nem igényelhetik a területalapú támogatásokat, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetői az év végén szóbeli ígéretet kaptak a mezőgazdasági minisztertől arra, hogy idén még nem alkalmazzák ezen megkötést. Ennek értelmében tehát
– számolt be érdeklődésünkre Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kiemelte, ez nem arra ad lehetőséget, hogy az önkormányzatok tovább halogassák a tennivalókat, hanem hogy támogatásmegvonás nélkül elvégezzék kötelességüket.
Mint az intézményvezetőtől megtudtuk, a megyében eddig 24 település részére készítették el gyepterületeik üzemtervét, ugyanakkor további 41-et kell még befejezni, elkészíteni. Amiatt készül 65 üzemterv és nem 67, ahány közigazgatási egység van a megyében, mert
Arra a kérdésünkre, hogy térségenként hogyan oszlik meg az elkészült üzemtervek száma, az igazgató elmondta, hasonló arányban készítették el azt a csíki, udvarhelyszéki és gyergyói települések. Legjobban teljesítőként Alcsíkot említette meg, ahol már Csíkszentsimonnak, Csíkszentkirálynak, Csíkszentimrének és Csíkszentmártonnak is összeállították az üzemterveit, de a kászoni és csíkkozmási dokumentáció elkészítése is folyamatban van.
Udvarhelyszéken könnyebb helyzetben vannak
Az üzemtervek elkészítése hosszadalmas munka, de az udvarhelyszéki önkormányzatok könnyebb helyzetben vannak a megye többi településének vezetőségéhez, mivel az udvarhelyi térségben jellemzően kisebbek a községek, mint Gyergyószéken vagy Csíkszéken. Egyébként az udvarhelyszéki települések közül Fenyéden, Farkaslakán, Felsőboldogfalván, Korondon, Máréfalván, Székelyvarságon és Újszékelyen készítették el a gyepgazdálkodási üzemterveket.
Terveik szerint, amennyiben a települések nyitottak rá és időben hozzáfognak a teendőkhöz, az év végéig befejeződhetne a fennmaradó településeken is a munka. Ehhez az szükséges, hogy az önkormányzatok a rájuk háruló teendőket – a tulajdonosok névsorának összeállítása, a gyepterületek elhelyezkedésének bejelölését – májusig befejezzék, így a nyári hónapok alatt a terepmunkát is el lehetne végezni, az év végéig pedig lenne idő azok alapján összeállítani a teljes dokumentációt – részletezte Török Jenő.
Hozzátette, bízik benne, hogy az önkormányzatok nem halogatják tovább a teendők elkezdését, segítségül pedig intézményük alkalmazottai állnak rendelkezésükre. Azt is kifejtette, az időben való munkakezdés amiatt is fontos lenne, hogy ne ismétlődjön meg a múlt év végi hajrá, hanem kapkodás nélkül időben zárhassák le a dokumentációkat.
Fél évbe telik
A megye települései közül leggyorsabban a máréfalvi polgármesteri hivatalban végeztek a feladattal, ugyanis a polgármester szakterületét képezi az a munka, amely a tanulmány elkészítéséhez szükséges, így előnyben voltak más településekkel szemben. Kovács Imre elmondta, a településnek valamivel több mint öt hektárnyi gyepterülete van, és arra már korábban elkészítették az üzemtervet, ám előrelátók voltak, és már akkor vettek növény-, illetve talajtani mintákat a község többi gyepterületéről is, illetve elkészítették a vonatkozó dokumentációkat. A településvezető elmondta, nagyjából fél év kell a tanulmány elkészítéséhez, egyebek mellett azért, mert ajánlatos a megfelelő időben felmérni a gyepterületek terméshozamát és a növényzet tápértékét, ami a legelők esetében május közepe és június közepe között van, a kaszálókon pedig június közepe és július 20. között érdemes elvégezni a felmérést.
Végezetül azt is hangsúlyozta a szakember, hogy azokban az esetekben, ahol a közbirtokosság, önkormányzat korábban magán úton elkészíttette a legelőik üzemtervét, azt bele lehet foglalni a gyepterületek üzemtervébe, de nem váltja ki a teljes területre vonatkozó dokumentációt. Tehát szükséges az egységes üzemterv benne az önkormányzat, közbirtokosság és magánszemélyek gyepterületeivel, nem elegendő az azok egy részére készült dokumentáció.
Az üzemtervekről
A gyepterületekre vonatkozó üzemterveket szabályzó kormányrendelet által kötelezik a gyepterület-tulajdonosokat, hogy állítsanak össze egy tervet, amelyben a kaszálók, legelők technikai, szervezési, gazdasági és talajfeljavítási intézkedéseit összegzik. A dokumentáció elkészítéséhez a szakemberek talajminőség-vizsgálatot végeznek, figyelembe veszik a gyepterületek növényvilágát – a tapasztaltak alapján határozzák meg, hogy az adott területen milyen körülmények között lehet legeltetni, hektáronként mekkora jószágállományt képes eltartani. Emellett azt is megszabják, hogy milyen karbantartási munkálatokat kell végezni a területeken, hogyan lehet a talaj minőségét javítani.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!