Illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Karácsony közeledtével véradási és adománygyűjtő kampányt szerveztek a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói a betegek, illetve az intézeti körülmények között nevelkedő gyerekek számára.
2017. december 17., 13:262017. december 17., 13:26
A marosvásárhelyi regionális vérközpont munkatársai december 7–14. között ismételten véradási kampánnyal hívták fel a figyelmet a vérkészítmények fontosságára, hiszen a többéves tapasztalat szerint a téli ünnepi időszakban nehézkes eleget tenni a műtétekhez, sürgősségi beavatkozásokhoz szükséges vérigénynek. A MOGYE hallgatói csatlakoztak a kezdeményezéshez, és a véradás mellett adományként 200 étkezési utalványt is „megszereztek”, amelyekkel
A vérközpont szóvivője, Marinela Lazăr tájékoztatása szerint Romániában pénzbeli juttatás nem, hanem a kérésre kibocsátott 7 étkezési utalvány jár a véradásért – a véradók ezt adományozták a gyermekotthonnak. Ha valaki nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, akkor ezt előre jelezheti, ahogyan azt is, hogy felajánlja valamely jótékonysági szervezetnek. A szakember szerint
ezért a szükséglet kielégítéséért a vérközpont munkatársai Dicsőszentmártonban, Szászrégenben, Medgyesen és Kolozsváron is szerveznek kampányokat.
Azok a személyek adhatnak vért, akik 18 és 60 év közöttiek, súlyuk több mint 55 kg, egészségesek, a véradást megelőző 6 hónapban nem volt műtéti beavatkozásuk. Azok, akik 60. életévük előtt rendszeres véradók voltak és megfelelő egészségügyi állapotnak örvendenek, 65 éves korukig adhatnak vért. Két véradás között legalább két hónapnak kell eltelnie, férfiak esetében évi 5, nők esetében évi 4 alkalom a megengedett. Egy alkalommal egy személytől egy egységnyit, azaz 450 ml vért vesznek le, ez mintegy 8-10 percet vesz igénybe, és mennyiségben 60 perc alatt, a sejtek szempontjából 2-3 hét alatt újratermelődik egy egészséges emberi szervezetben. Romániában átlagosan a 18 és 60 év közötti egészséges lakosságnak csupán mintegy 2 százaléka számít rendszeres véradónak. Marosvásárhelyen naponta mintegy 80 adag vérkészítményre lenne szükség. Romániában három másodpercenként van igény vérkészítményre, és az ország lakosságának megközelítőleg 60 százalékának az életben egyszer nagy valószínűséggel szüksége lesz vérre.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!