Néptánctáborba is mennek a hóvirágosok
Ha a kicsi gyerek megszereti a néptánccsoport közösségét, és szívesen vesz részt az oktatásokon, az élete részévé fog válni a néptánc – véli Szász Ferenc, a Hóvirág Néptáncegyüttes vezetője. Idén több mint 150 gyergyószentmiklósi gyerek és fiatal bizonyította állítását, valamennyien a Hóvirágnál kezdték az első tánclépéseket, vagy fejlesztették ezt a tudást. A picik és a kicsik csoportjai a legnépesebbek, ami jelzés arra, hogy még hosszú ideig biztosított az utánpótlás az együttesnél.
2017. június 20., 20:082017. június 20., 20:08
„Ha a szülő szereti a néptáncot, a népzenét, jár előadásokra, táncházba, valószínű, hogy a gyerekét ezen az úton indítja el.
– állítja a Hóvirág Néptáncegyüttes vezetője. Szász Ferenc és két kollégája több mint 150 gyermekkel és fiatallal foglalkozott idén, a visszajelzésekből tudják, hogy
„A nagyobbak mondják, hogy az iskolában a társaik felnéznek rájuk. Ez nagyon jó, mert egyfajta biztatást ad a folytatáshoz, és a táncnak az életben nagyon sok hasznát veszik a gyermekek.
– fogalmaz az oktató. Mint mondja, együtt nőnek fel a gyerekek, és a közös foglalkozásaikon, viselkedésükön is érződik a néptánc hatása. „Az öltözködést is meg tudja változtatni. A lányok nem szégyellik magukra ölteni a szoknyát – ami manapság igen nagy szó – vagy fiúkat látunk, akik a civil öltözetre felveszik a lajbit, kalapot tesznek a fejükre” – emeli ki Szász Ferenc.
Szász Ferenc, Nagy Zsuzsa és Portik Izolda Magdolna oktatja őket. Tudásukról év közben többször is számot adnak a gyerekek a közönség előtt, számos hazai és magyarországi felkérésnek tesznek eleget, és rendszerint gálaelőadással zárják az évadot. Az idei záróműsort – az együttes nagy létszáma miatt – két részre osztva mutatták be: csütörtökön és pénteken 4-4 különböző csoport lépett színpadra. Az előadásokon a szárhegyi Bartis Zoltán és zenekara biztosította a talpalávalót, és sokat emelt a hangulaton a Búzavirág énekcsoport fellépése is. A tavaly szeptember óta Nagy Zsuzsa vezetésével működő énekcsoport különböző tájegységek népdalaiból összeállított csokorral színesítette az előadást.
Több korosztály alkotja az együttest. Archív
Fotó: Pethő Melánia
A Hóvirágnál szeptemberben kezdődik és a következő év júniusában ér véget az évad. Ősszel rendszerint Kiskunmajsán lépnek fel a táncosok, decemberben pedig a gyergyói közönséget karácsonyi előadással ajándékozzák meg. Tél végén a városi farsangbúcsúztatók állandó fellépői, júniusban gálaműsoron adnak számot mindarról, amit év közben tanultak.
Három és fél évesek a legkisebb hóvirágosok, általában 4 éves korig a picik csoportjában ismerkednek az alapokkal. Számukra és a kicsik csoportjának is a népi játékok jelentik a foglalkozásokat, a csárdás alaplépéseit 3. osztályos korban kezdik tanulni. Azután „bonyolítják” a különböző táncrendek figuráival.
– mondja Szász Ferenc. Hozzáteszi, a gyerekek tánctudását vendégoktatók bevonásával is igyekeznek fejleszteni. „Nekünk is véges a tudásunk, ezért vannak meghívott oktatók is a Hóvirágnál” – magyarázza. Idén a legnagyobb korosztály felkészülését a székelyudvarhelyi Boros Béla és Boros Hilda táncoktatók segítették; méhkeréki táncokat tanítottak. Folytatást tervez ennek a típusú oktatásnak a Hóvirág, nyertes pályázat a biztosíték arra, hogy jövőben is lesznek plusz táncórák és előadás is, ahol bemutatják majd az ott tanultakat.
Archív
Fotó: Pethő Melánia
Nem kell jövőig várjon a közönség, hisz hamarosan a Hóvirág előadásában láthatja a Gyilkos-tó legendája című táncjáték felújított változatát. Az eredetileg 2009-ben bemutatott produkció új verzióját a Gyilkostói Népművészeti Sokadalom programjainak keretében mutatják be, július 23-án. „Ezen dolgozunk most. Vakáció van ugyan, de nálunk intenzív oktatás folyik. Délelőtt-délután próbálunk. Három csoport szerepel a darabban: a nagy, a közepes és a nagy Topánka. A vásári jelenetben 70 gyermek táncol egyszerre a színpadon” – tudatja Szász Ferenc. Elmondta,
És hogy telített legyen a nyár, tervezik, hogy részt vesznek a kiskunmajsai Lurkó táborban, illetve a remetei szervezésű Gyergyói Néptánctáborban. Már a jövő évad is körvonalazódni látszik – nyertes pályázatok révén táborozást, fesztivált szervez a Hóvirág, és ruhatárát is gazdagítja 7 rend női viselettel.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!