Néptánctáborba is mennek a hóvirágosok
Ha a kicsi gyerek megszereti a néptánccsoport közösségét, és szívesen vesz részt az oktatásokon, az élete részévé fog válni a néptánc – véli Szász Ferenc, a Hóvirág Néptáncegyüttes vezetője. Idén több mint 150 gyergyószentmiklósi gyerek és fiatal bizonyította állítását, valamennyien a Hóvirágnál kezdték az első tánclépéseket, vagy fejlesztették ezt a tudást. A picik és a kicsik csoportjai a legnépesebbek, ami jelzés arra, hogy még hosszú ideig biztosított az utánpótlás az együttesnél.
2017. június 20., 20:082017. június 20., 20:08
„Ha a szülő szereti a néptáncot, a népzenét, jár előadásokra, táncházba, valószínű, hogy a gyerekét ezen az úton indítja el.
– állítja a Hóvirág Néptáncegyüttes vezetője. Szász Ferenc és két kollégája több mint 150 gyermekkel és fiatallal foglalkozott idén, a visszajelzésekből tudják, hogy
„A nagyobbak mondják, hogy az iskolában a társaik felnéznek rájuk. Ez nagyon jó, mert egyfajta biztatást ad a folytatáshoz, és a táncnak az életben nagyon sok hasznát veszik a gyermekek.
– fogalmaz az oktató. Mint mondja, együtt nőnek fel a gyerekek, és a közös foglalkozásaikon, viselkedésükön is érződik a néptánc hatása. „Az öltözködést is meg tudja változtatni. A lányok nem szégyellik magukra ölteni a szoknyát – ami manapság igen nagy szó – vagy fiúkat látunk, akik a civil öltözetre felveszik a lajbit, kalapot tesznek a fejükre” – emeli ki Szász Ferenc.
Szász Ferenc, Nagy Zsuzsa és Portik Izolda Magdolna oktatja őket. Tudásukról év közben többször is számot adnak a gyerekek a közönség előtt, számos hazai és magyarországi felkérésnek tesznek eleget, és rendszerint gálaelőadással zárják az évadot. Az idei záróműsort – az együttes nagy létszáma miatt – két részre osztva mutatták be: csütörtökön és pénteken 4-4 különböző csoport lépett színpadra. Az előadásokon a szárhegyi Bartis Zoltán és zenekara biztosította a talpalávalót, és sokat emelt a hangulaton a Búzavirág énekcsoport fellépése is. A tavaly szeptember óta Nagy Zsuzsa vezetésével működő énekcsoport különböző tájegységek népdalaiból összeállított csokorral színesítette az előadást.
Több korosztály alkotja az együttest. Archív
Fotó: Pethő Melánia
A Hóvirágnál szeptemberben kezdődik és a következő év júniusában ér véget az évad. Ősszel rendszerint Kiskunmajsán lépnek fel a táncosok, decemberben pedig a gyergyói közönséget karácsonyi előadással ajándékozzák meg. Tél végén a városi farsangbúcsúztatók állandó fellépői, júniusban gálaműsoron adnak számot mindarról, amit év közben tanultak.
Három és fél évesek a legkisebb hóvirágosok, általában 4 éves korig a picik csoportjában ismerkednek az alapokkal. Számukra és a kicsik csoportjának is a népi játékok jelentik a foglalkozásokat, a csárdás alaplépéseit 3. osztályos korban kezdik tanulni. Azután „bonyolítják” a különböző táncrendek figuráival.
– mondja Szász Ferenc. Hozzáteszi, a gyerekek tánctudását vendégoktatók bevonásával is igyekeznek fejleszteni. „Nekünk is véges a tudásunk, ezért vannak meghívott oktatók is a Hóvirágnál” – magyarázza. Idén a legnagyobb korosztály felkészülését a székelyudvarhelyi Boros Béla és Boros Hilda táncoktatók segítették; méhkeréki táncokat tanítottak. Folytatást tervez ennek a típusú oktatásnak a Hóvirág, nyertes pályázat a biztosíték arra, hogy jövőben is lesznek plusz táncórák és előadás is, ahol bemutatják majd az ott tanultakat.
Archív
Fotó: Pethő Melánia
Nem kell jövőig várjon a közönség, hisz hamarosan a Hóvirág előadásában láthatja a Gyilkos-tó legendája című táncjáték felújított változatát. Az eredetileg 2009-ben bemutatott produkció új verzióját a Gyilkostói Népművészeti Sokadalom programjainak keretében mutatják be, július 23-án. „Ezen dolgozunk most. Vakáció van ugyan, de nálunk intenzív oktatás folyik. Délelőtt-délután próbálunk. Három csoport szerepel a darabban: a nagy, a közepes és a nagy Topánka. A vásári jelenetben 70 gyermek táncol egyszerre a színpadon” – tudatja Szász Ferenc. Elmondta,
És hogy telített legyen a nyár, tervezik, hogy részt vesznek a kiskunmajsai Lurkó táborban, illetve a remetei szervezésű Gyergyói Néptánctáborban. Már a jövő évad is körvonalazódni látszik – nyertes pályázatok révén táborozást, fesztivált szervez a Hóvirág, és ruhatárát is gazdagítja 7 rend női viselettel.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!