Fotó: Barabás Hajnal
Az elnyomók célja volt, hogy a nemzeti szimbólumainkat elvegye tőlünk. De 1956 egy újabb nemzeti szimbólumot adott nekünk: a lyukas zászlót. És ez nem csak a magyar nemzetnek, de a világ minden nemzete számár a szabadságvágy kifejezésének jelképévé vált – hangzott el az október 23-i gyergyószentmiklósi megemlékezésen.
2023. október 23., 20:262023. október 23., 20:26
A római katolikus temetőben álló emlékműnél róják le évről évre a tiszteletüket 1956 hősei és mártírjai előtt a gyergyószentmiklósiak.
Ilyen volt Szilágyi Árpád is, aki Márai Sándor: Mennyből az angyal című versét szavalta el.
Ezt követően Csergő Tibor polgármester rámutatott, 1956 hagyatéka nem csupán a forradalom csillogó napjairól szól, hanem az azt követő megtorlásról, és azokról is, akik a forradalom leverése, a meghurcoltatások ellenére is kitartottak a magyar szabadság eszméje mellett. Büszkébbek lehetünk, hogy vannak köztünk is olyan személyek mint Szilágyi Árpád, aki
A forradalmat, amellyel visszaszereztük nemzetközi téren hitelünket, büszkeségünket, gyergyói embereknek is köszönhetjük – hangzott el.
Benedek Csaba történelemtanár felidézve a forradalom előzményeit, beszélve a Rákosi-rendszer elnyomásának sötét időszakáról, rámutatott:
Felszabadításként kellett elfogadni a kegyetlen szovjet megszállást, az elnyomó rendszer a magyar szimbólumot és a történelmet is el akarta tüntetni. Az ő olvasatukban a magyar történelem 1945-ben kezdődött. Nem véletlen, hogy ’56 követelési között ott találjuk a nemzeti ünnepek, szimbólumok visszaállítását.
„Az elnyomók célja az volt, hogy szimbólumainkat elvegyék tőlünk. De 1956 egy újabb nemzeti szimbólumot adott nekünk: a lyukas zászlót. Amely nemcsak a magyar nemzetnek, de az egész világ nemzetei száméra a szabadságvágy kifejezésének jelképévé vált.
– szögezte le Benedek Csaba.
Keresztes Zoltán plébános arra emlékeztetett, hogy az 1956 utáni erdélyi megtorlások során az akkori román hatalom
harmincezer embert tartóztatott le (nem csak magyarokat),
ötven halálos ítéletet hozott,
és az ismert adatok szerint 139 magyar ember halt bele a kínzásokba a börtönökben.
De azt most sem lehet tudni, hogy hány magyart végeztek még ki a romániai gulág valamelyik börtönében
Erdély és az erdélyi magyarság sorsát kívánták jobba fordítani, anyanyelvi kultúráját védelmezni, gyarapítani. Csak próbálták továbbadni a következő nemzedéknek a transzszilván gondolatot, a szülőföldön együtt élő nemzetek kölcsönös tisztelete és megbecsülése szellemében. Ez akkor halálos szó volt, megtorolandó főbűnnek számított. Ma rájuk emlékezünk. Rájuk, akik érezték szabadság ízét és képesek voltak meghalni érte” – fogalmazott Keresztes Zoltán. Zárásként Kós Károlyt idézte:
Az eseményt az Ipartestület Férfikara által előadott dalok, Cine Henrik szavalata és a Vaskertes Iskola gyermekcsoportjától hallható népdalok tették ünnepibbé.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!