Aki ügyes, annak a napi betevő kijön a „flakonozásból”

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Nagy érdeklődés mutatkozik a betétdíjas visszaváltó rendszer iránt: azokat a palackokat, üvegeket és italos dobozokat, melyeket a betétdíj kifizetése után mégis eldob a vásárló, visszaváltják a guberálók, akik gyakorlatilag a szemetesekből gyűjtik össze azokat, majd „keresnek pénzt” vele. A visszaváltó automatáknál egyre gyakoribb tapasztalat, hogy sorba kell állni, hiszen éppen a guberálók váltják vissza a zsákszámra összegyűjtött italcsomagolásokat. Az így kapott értékjegyek készpénzre is beválthatók, emiatt sokan bevételi forrásként tekintenek rá.

Bencze Emese

Tamás Attila

2024. május 28., 07:472024. május 28., 07:47

A betétdíjas rendszer bevezetése óta érezhetően csökkent a műanyaghulladék mennyisége, ráadásul szemmel láthatóan kisebb iparág épült a palackvisszaváltásra: vannak akik kihasználják a „piaci rést”, és

a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe.

Az újrahasznosítás mellett tehát egyeseknek megélhetést is nyújt az új rendszer.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Csíkszeredában dübörög a „palackbiznisz”

Amikor Csíkszeredában három fiatalembert arról kérdeztünk, hogy az összegyűjtött flakonok és sörösdobozok visszaváltásával mennyi pénz jön össze, azt mondták, hogy a napi 3-400 lej is „kijön”,

az értékjegyeket pedig a bevásárlóközpontok pénztárainál váltják készpénzre.

Egy másik alkalommal már szervezett visszaváltást láthattunk: a kétablakos automatába párhuzamosan adagolták az italcsomagolásokat: amíg ketten a flakonokat és sörös dobozokat dobálták be, addig egy harmadik személy az automata által el nem fogadottakat gyűjtötte egy másik zsákba. Ha valamelyik italcsomagolást azért nem akarta elfogadni az automata, mert túlságosan sérültnek bizonyult – össze volt gyűrve – egy-egy fújással ezt is sikerült kiküszöbölni. Végül,

a mintegy tízperces munka után 130 és 140 lejes értékjegyekkel távoztak a guberálók.

Az egyik helyi nagyáruház pénztáránál a gyakorlatban is láthattuk, hogy miként is működik az értékjegyek készpénzre váltása: egy fiatalember 35 és 45 lejes értékjegyekkel állt sorba,

a pénztáros pedig miután beszkennelte az értékjegyet, aláíratta azt a tulajdonosával (hogy ne lehessen újra felhasználni), majd készpénzben kiszámolta a rajta szereplő összeget.

Ugyanez volt a folyamat a másik értékjeggyel is, a „vásárló” pedig végül 80 lejjel távozott az üzletből anélkül, hogy bármit is vásárolt volna.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Székelyudvarhelyen is van piaca a visszaváltható csomagolásoknak

Székelyudvarhelyen műanyag palackokkal megpakolt zsákokkal igyekvő két illetőt kérdeztünk meg, hogy naponta körülbelül mennyi pénzt keresnek a szelektív hulladék közül kiválogatott visszaváltható italcsomagolásokkal. Elmondásuk szerint

sokan „foglalkoznak” ezzel a városban, így körülbelül 50 lejt tudnak naponta összeszedni.

Beszélgetésünkből az is kiderült, hogy délután vagy estefelé mennek leginkább gyűjtögetni, a hulladékszállító ugyanis reggelente jár.

Azt is megtudtuk, hogy a leadott italcsomagolásokért kapott bizonylatot felmutatva van ahol készpénzt is kaphatnak, vannak viszont olyan kereskedelmi egységek, ahol nem váltják készpénzre az értékjegyet, „csak” levásárolni lehet. Kérdésünkre azt is elmondták, hogy

azok a kereskedelmi egységek, ahol készpénzt kaphatnak a visszaváltott italcsomagolásokért, népszerűbbek az ő köreikben.

Egyes visszaváltó automaták egyébként legtöbb 25 lejes értékjegyet adnak ki, így ha valaki mondjuk 150 lejre ad le csomagolást, az összesen 6 értékjegyet kap, melyeket külön-külön is felhasználhat különböző vásárlások során, ezek az értékjegyek pedig egy évig érvényesek. Ugyanakkor nem mindegyik automata korlátozza 25 lejesre az általa kiadott értékjegyek felső határát.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A vendéglátóipari egységek is lehetnek nyertesei a rendszernek

Nem csupán a guberálók tudnak „jól keresni” az új rendszerrel, hanem a vendéglátóipari egységek tulajdonosai is, akik rászámolják az 50 banis betétdíjat az italcsomagolásokra, vendégeik viszont legtöbb esetben nem viszik azokat magukkal – még ha felhívják a figyelmüket rá, akkor sem – , így a tulajdonosok összegyűjtik és visszaváltják azokat.

Egy udvarhelyszéki vendéglátóipari egység működtetője elmondása szerint így „keresett” legutóbb közel 500 lejt a visszaváltással.

Az egyik székelyudvarhelyi üzletnél érdeklődve – ahol pénzre váltják az értékjegyeket – megtudtuk, hogy

napi szinten többször is adnak ki 100-150 lej közötti összegeket, havonta csupán néhányszor fordul elő azonban az, hogy ennél többet is.

Elmondásuk szerint a guberálók nagyon értenek már az automatákhoz, ezért egyre ritkábban fordul elő, hogy problémába ütközve hozzájuk fordulnának.

korábban írtuk

Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével
Sokan egy fizetésnyi összeget is megkeresnek a visszaváltható csomagolások összegyűjtésével

Akadnak, akik szépnek mondható összegeket keresnek azzal, hogy pillepalackokat, üvegeket és fémdobozokat gyűjtenek össze és adnak le a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében.

Országos jelenség

A Krónika nemrégiben román hírportálok anyagait szemlézte a jelenségről, amelyekből kiderült, hogy az országban olyanok is vannak, akik olyannyira szorgalmasan és kitartóan gyűjtik az üres palackokat, hogy akár

többet is kereshetnek, mintha egy munkahelyen dolgoznának.

A visszaváltással megkeresett összeg a legelszántabbaknál a 4000 lejt is elérheti a jobb időszakokban egyes nyilatkozók szerint.

Mint a Krónika írta, néhányan igazi foglalkozásként űzik a gyűjtögetést, és

bevallásuk szerint több pénzt keresnek, mint sok romániai munkás.

Egy jászvásári férfi például elmondása szerint napi 100 lej körül keres pénzt az italcsomagolások visszaváltásából, amit élelmiszerre költ.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

Ez a fajta pénzkereseti lehetőség tehát gyakorlatilag egy piaci rés, hiszen az italcsomagolásért a vásárló kifizeti az 50 banis betétdíjat, ha azonban nem váltja vissza, a felelőtlen felhasználó által kukába dobott, visszaváltható palackokat összegyűjtik, majd annak rendje és módja szerint beteszik a visszaváltó automatába, az 50 banis betétdíjért cserébe,

a sok kicsi sokra megy alapon pedig egész szép összegek jöhetnek ki a visszaváltott csomagolásokból.

Ennek a folyamatnak pedig meg van az előnye is, tulajdonképpen a rendszer elérte a célját, hiszen míg korábban leginkább a fogyasztók „jóérzésén” múlott a palackok szelektív gyűjtése, a betétdíj bevezetésével, és a fent említett piaci rés létrejöttével, talán mégis több műanyag és alumínium italcsomagolást hasznosítanak újra, mint korábban.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben

Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben
2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás
2025. április 03., csütörtök

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton

Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton
2025. április 03., csütörtök

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból
2025. április 03., csütörtök

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában

Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson

A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson
2025. április 03., csütörtök

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze

Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze