Adorján és a Páva csapata a budapesti Gourmet fesztiválon népszerűsítették az erdélyi gasztrohagyományokat
Fotó: Páva étterem
Hagyománytisztelet, frissesség és szezonalitás – ezek a kulcsszavak vezérlik a székelyudvarhelyi Páva éttermet a megújulásuk során, amivel egész Erdélyben egyedit szeretnének alkotni.
2022. június 04., 09:002022. június 04., 09:00
Farm to table, vagyis a farmtól az asztalig – a fogalom, bármennyire is egyszerű, egészen összetett folyamatokat rejt magában. Nem jelent egyebet, minthogy a farm to table elv mentén működő étterem nagyon szűk régióból,
így garantálva a lehető legfrissebb és legjobb minőségű fogások elkészítését.
„Semmi egyebet nem kell tennünk, csupán megnézni, hogyan éltek és főztek nagyanyáink, majd ugyanezt követni” – vallja Trucza Adorján, a Páva étterem tulajdonosa, aki maga is tisztában van vele, hogy milyen
Mindezzel az árudömpinggel nem egyszerű szembemenni, és nagyon sokan nem is akarnak. „Számos olyan piaci szereplőt látni, akik, annak ellenére, hogy többszáz éves hagyományaink vannak, más kultúrák konyháját másolják, ráadásul nem jól” – véli Adorján. Szerinte a farm to table elv követése sem olyan könnyű, hiszen megbízható, jó minőségű és állandóan elérhető beszállítókat kell találni.
Szabadon tartott, Erdélyben honos báznai malac
Fotó: Páva étterem
„Rendkívül szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen
a tehenek gyakorlatilag teafüvet legelnek” – mondja Adorján, aki arról is beszámolt, hogy a koncepció megvalósításához sikerült partnereket találni.
„Vannak tenni akaró és a minőséget értékelő partnereink:
együtt dolgozunk a Kongó Farmmal és a Berkével, akiktől kiváló hústermékek érkeznek,
Bancsi-Rigó István kimondottan a Páva számára is termeszt zöldséget, illetve
egy új kolleganőnk a közeli erdőkből, mezőkről gyűjt növényeket és gombákat, majd azokat savanyítja, így még gazdagabbá téve a Páva kínálatát.
Több hónapja dolgozunk ezen a koncepción, és büszkék vagyunk rá, hogy a teljes csapatunk és partnereink is magukénak érzik ezt a projektet, hiszen közös munkával sokkal könnyebb álmodni” – emelte ki.
A helyi erdőkből és mezőkön szedett növényekből és virágokból is rengeteg finomság készül
Fotó: Páva étterem
Konkrétumokat is említett, például a hagyományos állagmegőrzési technikákra kívánnak nagy hangsúlyt fektetni, 21. századi formában akarják visszahozni a befőtteket, különböző eltett savanyúságokat, eceteket, hiszen úgy látják, rendkívül sok és értékes alapanyag van, amiket nem konzerválunk. Sokkal több mindent fel tud mutatni Székelyföld, mint a savanyú káposzta, és egy munkatársuk már kimondottan azon dolgozik, hogy ezekből minél többet megmutathassanak.
A Pávában mindig is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy az erdélyi és magyar konyha hagyományos fogásait hozzák közelebb a modern kor vendége számára, azonban a farm to table elv garanciát nyújt a minőségre, amit a Pávában azzal is erősítenek, hogy
„Nagyanyáink is pontosan ezt az elvet követték – nem tudták, de tették, hiszen akkor neve nem volt, de lényege semmit sem változott azóta. Erre az örökségre kell büszkének lennünk, ezt kell továbbvinnünk” – mondta Adorján.
A Páva vezetője arról is beszámolt, hogy vállaltan ezt az elvet követő étteremről nem tud Erdélyben, így
„Nem a teljes étlapunk fog farm to table rendszerben készülni, de a kínálatunk egy jelentős része igen, és igyekszünk egyre nagyobb hangsúlyt fektetni erre a vonalra. Óriási öröm számunkra, hogy van, amiből és akivel dolgozni, hiszen
Hogy a piac is felkészült-e, azt még nem tudjuk, de azt már látjuk, hogy más hasonló éttermekhez képest alacsonyabb árakkal tudunk dolgozni” – értékelte Adorján.
„Most egy kísérleti év előtt állunk, rengeteg mindent ki akarunk próbálni, és meg akarunk mutatni. Hiszünk benne, hogy idővel a teljes étterem át tud állni a farm to table elvre, és csakis azzal tudunk foglalkozni, ami igazán a miénk. Ebben kulcsszerepet kapnak a partnereink is, akiket külön is be szeretnénk mutatni, és arról is meg vagyunk győződve, hogy hosszútávon az ilyen jellegű konyhák fognak leginkább prosperálni.
Úgy látom, hogy máshol is meg fognak jelenni ilyen kezdeményezések, és reméljük, hogy támogathatjuk egymást ezen az úton – mi biztosan nagy örömmel osztjuk meg mindazt a tapasztalatot, amire szert teszünk” – fejtette ki Adorján.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.