Adorján és a Páva csapata a budapesti Gourmet fesztiválon népszerűsítették az erdélyi gasztrohagyományokat
Fotó: Páva étterem
Hagyománytisztelet, frissesség és szezonalitás – ezek a kulcsszavak vezérlik a székelyudvarhelyi Páva éttermet a megújulásuk során, amivel egész Erdélyben egyedit szeretnének alkotni.
2022. június 04., 09:002022. június 04., 09:00
Farm to table, vagyis a farmtól az asztalig – a fogalom, bármennyire is egyszerű, egészen összetett folyamatokat rejt magában. Nem jelent egyebet, minthogy a farm to table elv mentén működő étterem nagyon szűk régióból,
így garantálva a lehető legfrissebb és legjobb minőségű fogások elkészítését.
„Semmi egyebet nem kell tennünk, csupán megnézni, hogyan éltek és főztek nagyanyáink, majd ugyanezt követni” – vallja Trucza Adorján, a Páva étterem tulajdonosa, aki maga is tisztában van vele, hogy milyen
Mindezzel az árudömpinggel nem egyszerű szembemenni, és nagyon sokan nem is akarnak. „Számos olyan piaci szereplőt látni, akik, annak ellenére, hogy többszáz éves hagyományaink vannak, más kultúrák konyháját másolják, ráadásul nem jól” – véli Adorján. Szerinte a farm to table elv követése sem olyan könnyű, hiszen megbízható, jó minőségű és állandóan elérhető beszállítókat kell találni.
Szabadon tartott, Erdélyben honos báznai malac
Fotó: Páva étterem
„Rendkívül szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen
a tehenek gyakorlatilag teafüvet legelnek” – mondja Adorján, aki arról is beszámolt, hogy a koncepció megvalósításához sikerült partnereket találni.
„Vannak tenni akaró és a minőséget értékelő partnereink:
együtt dolgozunk a Kongó Farmmal és a Berkével, akiktől kiváló hústermékek érkeznek,
Bancsi-Rigó István kimondottan a Páva számára is termeszt zöldséget, illetve
egy új kolleganőnk a közeli erdőkből, mezőkről gyűjt növényeket és gombákat, majd azokat savanyítja, így még gazdagabbá téve a Páva kínálatát.
Több hónapja dolgozunk ezen a koncepción, és büszkék vagyunk rá, hogy a teljes csapatunk és partnereink is magukénak érzik ezt a projektet, hiszen közös munkával sokkal könnyebb álmodni” – emelte ki.
A helyi erdőkből és mezőkön szedett növényekből és virágokból is rengeteg finomság készül
Fotó: Páva étterem
Konkrétumokat is említett, például a hagyományos állagmegőrzési technikákra kívánnak nagy hangsúlyt fektetni, 21. századi formában akarják visszahozni a befőtteket, különböző eltett savanyúságokat, eceteket, hiszen úgy látják, rendkívül sok és értékes alapanyag van, amiket nem konzerválunk. Sokkal több mindent fel tud mutatni Székelyföld, mint a savanyú káposzta, és egy munkatársuk már kimondottan azon dolgozik, hogy ezekből minél többet megmutathassanak.
A Pávában mindig is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy az erdélyi és magyar konyha hagyományos fogásait hozzák közelebb a modern kor vendége számára, azonban a farm to table elv garanciát nyújt a minőségre, amit a Pávában azzal is erősítenek, hogy
„Nagyanyáink is pontosan ezt az elvet követték – nem tudták, de tették, hiszen akkor neve nem volt, de lényege semmit sem változott azóta. Erre az örökségre kell büszkének lennünk, ezt kell továbbvinnünk” – mondta Adorján.
A Páva vezetője arról is beszámolt, hogy vállaltan ezt az elvet követő étteremről nem tud Erdélyben, így
„Nem a teljes étlapunk fog farm to table rendszerben készülni, de a kínálatunk egy jelentős része igen, és igyekszünk egyre nagyobb hangsúlyt fektetni erre a vonalra. Óriási öröm számunkra, hogy van, amiből és akivel dolgozni, hiszen
Hogy a piac is felkészült-e, azt még nem tudjuk, de azt már látjuk, hogy más hasonló éttermekhez képest alacsonyabb árakkal tudunk dolgozni” – értékelte Adorján.
„Most egy kísérleti év előtt állunk, rengeteg mindent ki akarunk próbálni, és meg akarunk mutatni. Hiszünk benne, hogy idővel a teljes étterem át tud állni a farm to table elvre, és csakis azzal tudunk foglalkozni, ami igazán a miénk. Ebben kulcsszerepet kapnak a partnereink is, akiket külön is be szeretnénk mutatni, és arról is meg vagyunk győződve, hogy hosszútávon az ilyen jellegű konyhák fognak leginkább prosperálni.
Úgy látom, hogy máshol is meg fognak jelenni ilyen kezdeményezések, és reméljük, hogy támogathatjuk egymást ezen az úton – mi biztosan nagy örömmel osztjuk meg mindazt a tapasztalatot, amire szert teszünk” – fejtette ki Adorján.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.