Azokra az elesettekre, eltűntekre, illetve túlélőkre emlékeztek szerdán este Marosvásárhelyen a katolikus temetőben álló Don-kanyari emlékműnél, akik távol hazájuktól, mínusz 40–50 fokos fagyban meneteltek megfelelő öltözék és fegyver nélkül, és akikről hosszú évtizedekig beszélni sem lehetett.
2022. január 12., 20:122022. január 12., 20:12
Fotó: Haáz Vince
Azokra az elesettekre, eltűntekre, illetve túlélőkre emlékeztek szerdán este Marosvásárhelyen a katolikus temetőben álló Don-kanyari emlékműnél, akik távol hazájuktól, mínusz 40–50 fokos fagyban meneteltek megfelelő öltözék és fegyver nélkül, és akikről hosszú évtizedekig beszélni sem lehetett.
2022. január 12., 20:122022. január 12., 20:12
A Don-kanyari offenzíva 79. évfordulóján, január 12-én az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete és a Marosvásárhelyi 23. Határvadász Hagyományőrző Csoport szervezésében rövid megemlékezést tartottak a szokásos helyen, a temető bejáratánál 2005-ben felállított emlékműnél.
Fotó: Haáz Vince
Ábrám Zoltán, az EMKE alelnöke
amely a számadatok szempontjából mennyiségi veszteséget jelentett, de még annál is szomorúbb, hogy ötven évig hallgatni kellett róla. Ahogy fogalmazott, most már elindult a megemlékezések folyamata, Marosvásárhelyen húsz éve alakult egy emlékbizottság, amelynek kezdeményezésére minden január 12-én megemlékezést tartanak, illetve
Fotó: Haáz Vince
Jövőre, a doni offenzíva 80. évfordulójára nagyobb megemlékezést szeretnének szervezni, kiállítással, konferenciával, a korábbi években megszervezett emléktúra felelevenítésével – mondta Ábrám Zoltán, aki után Benkő József történész beszélt, majd Benkő Mihály református lelkipásztor mondott áldást.
A koszorúzást és gyertyagyújtást követően a magyar és székely himnuszok eléneklésével ért véget a megemlékezés.
Fotó: Haáz Vince
Emlékezéstörténet
Az EMKE szervezésében 2003-ban emlékeztek meg első alkalommal a Don-kanyari áldozatokra, akkor sikerült még hét túlélőt is felkutatni, akik közül ma már senki nincs életben. Abban az évben kezdeményezték a római katolikus temetőben az emlékműállítást is. 2005 óta Bocskai Vince alkotásánál minden évben megemlékeztek az 1943. januári tragikus eseményekre, néhány alkalommal emléktúrát is szerveztek, hogy jobban megértsék azt, amit a Szovjetunió területén, mínusz 40–50 fokos fagyban átéltek a magyar katonák.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!