Fotó: Pinti Attila
Rendkívül nehéz szívvel fogadták a csíkszeredai tejgyár alkalmazottai az egység októberi bezárásának és munkahelyük elvesztésének hírét. Többen közülük évtizedek óta ott dolgoznak, átélték viszontagságos történetének sok mozzanatát. A váratlan fordulatért a multinacionális vállatoknál uralkodó profitéhséget, a pénzfókuszú mentalitást teszik felelőssé, de azzal együtt nem tűnik számukra racionális lépésnek a tejgyár bezárása, hiszen az utóbbi években nyereségesen működött. Az egyik alkalmazottal beszélgettünk, akinek nevét kérésére nem hozzuk nyilvánosságra.
2024. június 18., 21:122024. június 18., 21:12
2024. június 19., 22:312024. június 19., 22:31
A gyár régi dolgozója lapunknak elmondta, mióta pénteken megkapták az egység bezárásának hírét, nem tudja azt feldolgozni, és ebben a kollektíva nem lelt semmiféle támogatásra, segítségre a vezetőség részéről. Ami tulajdonképpen nincs is, mert
ráadásul az egységen belül is több kisebb, külön jogi személyiséggel rendelkező, külön számlázó, adózó cég van: a begyűjtés, termelés, eladás el van különítve. Így nem látták át a belső folyamatokat, de arról
nincs adóssága, modern, megfelel a mai követelményeknek, ezért is felháborító, fájdalmas és érthetetlen számukra a bezárása.
Az pedig végképp abszurdum, mondta, hogy most is képzésekre küldik őket, mikor már nem lesz szükség a tudásukra. Végső soron a hiányzó empátiát rótta fel a Lactalis multinacionális vállalatnak, amelynek – több más hazai hasonló termelőegységgel egyetemben – őszig még része a csíki tejgyár.
„Ezt megengedheti az ország magának? Miként engedheti meg a kormány, hogy egy jól menő gyárra lakatot tegyenek?! Abból többé nem lesz semmi!” – háborgott a panaszos alkalmazott a gyár előző tulajdonosát hibáztatva a történtekért: szerinte nem kellett volna privatizálni a környék gazdáinak megélhetést jelentő egységet.
Még néhány hónapot működik, aztán beszünteti a termelést a Lactalis cégcsoporthoz tartozó csíkszeredai tejfeldolgozó üzem, amelynek bezárásáról pénteken értesült a nyilvánosság. Csíkszereda polgármestere és a cégcsoport képviselői hétfőn egyeztettek.
Nem alaptalanul terjedt el a hír korábban, hogy bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis. Mint kiderítettük, a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, ezért több tejcsarnok is bezárt, illetve a felvásárlási árat is nevetségesen alacsonyra tették.
Bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis tejfeldolgozó: az üzem mind a 95 munkavállalóját elbocsátják, a csíkszeredai egység feladatait a Lactalis négy másik romániai üzeme veszi át – írja az MTI a vállalat közleményére hivatkozva.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
4 hozzászólás