Fotó: Pinti Attila
Rendkívül nehéz szívvel fogadták a csíkszeredai tejgyár alkalmazottai az egység októberi bezárásának és munkahelyük elvesztésének hírét. Többen közülük évtizedek óta ott dolgoznak, átélték viszontagságos történetének sok mozzanatát. A váratlan fordulatért a multinacionális vállatoknál uralkodó profitéhséget, a pénzfókuszú mentalitást teszik felelőssé, de azzal együtt nem tűnik számukra racionális lépésnek a tejgyár bezárása, hiszen az utóbbi években nyereségesen működött. Az egyik alkalmazottal beszélgettünk, akinek nevét kérésére nem hozzuk nyilvánosságra.
2024. június 18., 21:122024. június 18., 21:12
2024. június 19., 22:312024. június 19., 22:31
A gyár régi dolgozója lapunknak elmondta, mióta pénteken megkapták az egység bezárásának hírét, nem tudja azt feldolgozni, és ebben a kollektíva nem lelt semmiféle támogatásra, segítségre a vezetőség részéről. Ami tulajdonképpen nincs is, mert
ráadásul az egységen belül is több kisebb, külön jogi személyiséggel rendelkező, külön számlázó, adózó cég van: a begyűjtés, termelés, eladás el van különítve. Így nem látták át a belső folyamatokat, de arról
nincs adóssága, modern, megfelel a mai követelményeknek, ezért is felháborító, fájdalmas és érthetetlen számukra a bezárása.
Az pedig végképp abszurdum, mondta, hogy most is képzésekre küldik őket, mikor már nem lesz szükség a tudásukra. Végső soron a hiányzó empátiát rótta fel a Lactalis multinacionális vállalatnak, amelynek – több más hazai hasonló termelőegységgel egyetemben – őszig még része a csíki tejgyár.
„Ezt megengedheti az ország magának? Miként engedheti meg a kormány, hogy egy jól menő gyárra lakatot tegyenek?! Abból többé nem lesz semmi!” – háborgott a panaszos alkalmazott a gyár előző tulajdonosát hibáztatva a történtekért: szerinte nem kellett volna privatizálni a környék gazdáinak megélhetést jelentő egységet.
Még néhány hónapot működik, aztán beszünteti a termelést a Lactalis cégcsoporthoz tartozó csíkszeredai tejfeldolgozó üzem, amelynek bezárásáról pénteken értesült a nyilvánosság. Csíkszereda polgármestere és a cégcsoport képviselői hétfőn egyeztettek.
Nem alaptalanul terjedt el a hír korábban, hogy bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis. Mint kiderítettük, a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, ezért több tejcsarnok is bezárt, illetve a felvásárlási árat is nevetségesen alacsonyra tették.
Bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis tejfeldolgozó: az üzem mind a 95 munkavállalóját elbocsátják, a csíkszeredai egység feladatait a Lactalis négy másik romániai üzeme veszi át – írja az MTI a vállalat közleményére hivatkozva.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
4 hozzászólás