
Kissé elhanyagolt a Bolyai tér. Az iskola időközben megújult, most a tér kellene kövesse. Archív
Fotó: Haáz Vince
A Bolyai és a Bernády tér felújítsa kapcsán alakult ki élesebb vita csütörtökön a marosvásárhelyi önkormányzat soros tanácsülésén. Egyesek szerint szegény a város, hogy túl sok pénzt költsön a közterek felújítására, mások szerint a minőségi alapanyagokat és az egyedi kivitelezést meg kell fizetni.
2023. február 23., 16:272023. február 23., 16:27
Marosvásárhelyen a Bolyai tér a város egyik legjellegzetesebb helye, nemcsak azért, mert nagyon sokan járnak a tér nevét adó elméleti középiskolába, de azért is, mert szerves része a belvárosnak, és szinte minden városba látogató turista fényképezkedik a Bolyaiak szobrával.
A Bolyai tér átalakítása érdekében a jelenlegi városvezetés ötletbörzét hirdetett meg, kiválasztva a legjobb tervet – hamarosan ennek megvalósítása következik. A marosvásárhelyi önkormányzati képviselőknek a februári soros ülésen kellett szavazniuk a Bolyai tér átalakításáról szóló megvalósíthatósági tanulmányról. Több román nemzetiségű képviselő azt sérelmezte, hogy a szavazásra bocsátott iratban túl magas árak szerepelnek. Példaként említették, hogy
A határozattervezetben két végösszeg szerepelt, az egyik 5 millió lejről, a másik 6 millió lejről szólt. Radu Pescar szerint
Iszlai Tamás tervező, RMDSZ-es tanácsos szerint a Bolyai tér a város egyik legfontosabb tere, az átalakítása minőségi alapanyagokat és nagy odafigyelést igényel. Kiemelte, hogy
Kelemen Márton arról beszélt, hogy hiába próbáljuk meg Nagyszebenhez, Kolozsvárhoz, vagy akár Nagyváradhoz hasonlítani a várost, ha a tanácsosok arról beszélnek, hogy a legolcsóbb járdalapot kellene használni. „A Bolyai tér tervezett átalakítása, felújítása az elkövetkező száz évre szól” – hangzott el az érvelés.
A Bolyai térhez kapcsolódó tervezet végül nem kapta meg a szükséges szavazatot, csak a 11 RMDSZ-es tanácsos szavazott igennel, emiatt vissza kell még térni rá.
A csütörtöki ülés napirendjén szerepelt a Bernády tér felújításáról szóló megvalósíthatósági tanulmány is. Mint ismert ez volt, az egyik nyertes terv a tavalyi részvételi költségvetésben. Most jutottak el oda, hogy elfogadják a megvalósíthatósági tanulmányt, ezután következhet a versenytárgyalás és a kivitelező kiválasztása. A tanácsosok kisebb egyeztetés után megszavazták a megvalósíthatósági tanulmányt, így szabad utat kapott a városlakók által javasolt és megszavazott terv.
Az áram drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint.
Szeptemberben augusztushoz képest 56 lejjel, azaz 1 százalékkal 5443 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Több mint 170 bírság, 7 bevont jogosítvány és 8 forgalmi engedély – ez a mérlege annak az átfogó közúti ellenőrzésnek, amelyet a Hargita megyei rendőrök tartottak hétfőn a közlekedésbiztonság növelése érdekében.
Közel száz középiskolába látogat el országszerte a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem november 10–14. között, hogy a magyar diákoknak bemutassa a 2026-os szakkínálatát, valamint hogy miért érdemes a Sapientiát választani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz kedd este közölte, hogy sikerült kompromisszumra jutni a helyi közigazgatás reformjáról a koalícióban.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerdán 10 órától tüntetést szervez a bukaresti kormánypalota előtti téren, amelyet felvonulás követ a parlament melletti Alkotmány térig.
Az érdekvédelmi tömörülés a nyár végén indított pert az állami megszorító intézkedések miatt, amelyek következtében az egészségügyi rendszerben dolgozó alkalmazottak egy részének csökkent a bérpótléka, és többletszabadnapokat veszítettek el.
Jelentős drágításra készülnek a marosvásárhelyi taxisok, azt tervezik, hogy kilométerenként két lejjel emelik a fuvardíjat. Nincs könnyű dolguk, hiszen Marosvásárhelyen két riválisuk is van, akik változó, kedvezményes díjszabással szállítanak.
Az utolsó bruttó fizetés 65 százalékának megfelelő bírói nyugdíjat és a nyugdíjkorhatár 15–20 évig tartó fokozatos emelését tartja kívánatosnak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) alelnöke.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) lezárta egy Argeș megyei mulatós előadó ügyében folytatott vizsgálatát, és összesen 1,612 millió lej eltitkolt jövedelmet állapított meg. A román sajtó úgy tudja, a tegnap Olaszországban elfogott Dani Mocanuról van szó.
szóljon hozzá!