
Kikapcsolódásra tökéletes. A kulcsosházakat leginkább családok, baráti társaságok foglalják le
Fotó: Gábos Albin
A turisták a koronavírus-járvány két szigorítása „között” inkább a tengerpartot célozzák meg: miközben hétvégente több tízezer ember látogatja meg a román tengerpart üdülőtelepeit, addig a hegyvidékeken igényesen elkészített, csendes környezetű kulcsosházak jelentős része üresen marad.
2020. szeptember 13., 21:002020. szeptember 13., 21:00
Több portált is átböngészve megállapítottuk, székelyföldi viszonylatban temérdek választék van az erdei kulcsosházak terén. A korábbi években zsúfolásig megtelt és nehezen foglalható szállások nagy része szeptember elején akár egyik napról a másikra lefoglalható. Kevés olyan szállással találkoztunk, ahol telt ház lenne a következő időszakban.
Gyergyóújfalu közelében festői helyszínen, az erdő mellett fekszik a Simon Vendégház. A tulajdonostól érdeklődve megtudtuk, három éve épült a ház, ahol a főzés és sütés mellett dézsafürdőre is lehetőség nyílik.
– árulta el Simon Éva. A ház tulajdonosa hozzátette, a kiesésre az egyik magyarázat a külföldi vendégek távolmaradása lehet, hiszen idén kivétel nélkül csak belföldi vendégek szálltak meg náluk. Elmondta továbbá, leginkább családok vették ki a házat, akik lazítani szerettek volna néhány napot, másoknak viszont ez jelentette a tulajdonképpeni nyaralást. Ugyanakkor kisebb családi rendezvények, keresztelők megtartására is voltak idén megkeresések. Megtudtuk, általában 4 éjszakára szoktak náluk foglalnak, a nyári hónapokat tekintve pedig az augusztus jelentette a telt házat. „Szeptemberre ismét vannak már foglalások, de szerintünk az augusztus volt a csúcs” – értékelte Éva.
Az udvarhelyszéki Fenyéd egyik legmagasabb pontján található Hilltop Guesthouse Harghita tulajdonosa is hasonló tapasztalatokról számolt be. Náluk viszont sokkal inkább érezhető a külföldi vendégek távolmaradása. „Rengeteg foglalásunk volt Magyarországról, amelyeket szinte mind lemondták. Most augusztusban két nagyobb csoport érkezett volna Ausztriából, akik szintén visszamondták a foglalást. Ezzel szemben a helyi vendégek száma elenyésző” – közölte Karácsony-Gál Júlia. Bevallotta, ő sem tudja miért nem volt kelendő a belföldi vendégek előtt az ilyen típusú szállás, hiszen két szálláskereső portálon is megtalálható a vendégház, amely 15 fő befogadására alkalmas, felszerelt konyhával, kint pedig játszóházzal és főzési lehetőségekkel rendelkezik. „Talán túl későn mondták vissza a korábbi foglalásokat, ezzel tudjuk magyarázni a vendéghiányt. Jelenleg nem zsúfolt a naptárunk, szinte bármikor lehet foglalni nálunk” – közölte a Székelyudvarhelyre néző kilátással is rendelkező szállás tulajdonosa.
– ezt már a csíkpálfalvi Csűr Szálló üzemeltetőjétől tudtuk meg. A csíksomlyói kilátással büszkélkedő szállásnál úgy ítélték meg, 2019 nagyon jó évnek számított nekik, akkor ugyanis egymást érték a foglalások, most viszont a nyári szezon sem volt kiemelkedő. „Kisebb csoportok, négy tagú családok töltöttek itt pár éjszakát, de csakis belföldiek. Egy külföldi család temetésre kellett ideutazzon, ők voltak az idei egyetlen külföldi vendégeink” – fűzte hozzá a nő. Mint mondta, a korábbi években Magyarországról és Franciaországból is többen ellátogattak a falusi környezetben levő, 12 férőhellyel rendelkező szállóba.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!