
Kikapcsolódásra tökéletes. A kulcsosházakat leginkább családok, baráti társaságok foglalják le
Fotó: Gábos Albin
A turisták a koronavírus-járvány két szigorítása „között” inkább a tengerpartot célozzák meg: miközben hétvégente több tízezer ember látogatja meg a román tengerpart üdülőtelepeit, addig a hegyvidékeken igényesen elkészített, csendes környezetű kulcsosházak jelentős része üresen marad.
2020. szeptember 13., 21:002020. szeptember 13., 21:00
Több portált is átböngészve megállapítottuk, székelyföldi viszonylatban temérdek választék van az erdei kulcsosházak terén. A korábbi években zsúfolásig megtelt és nehezen foglalható szállások nagy része szeptember elején akár egyik napról a másikra lefoglalható. Kevés olyan szállással találkoztunk, ahol telt ház lenne a következő időszakban.
Gyergyóújfalu közelében festői helyszínen, az erdő mellett fekszik a Simon Vendégház. A tulajdonostól érdeklődve megtudtuk, három éve épült a ház, ahol a főzés és sütés mellett dézsafürdőre is lehetőség nyílik.
– árulta el Simon Éva. A ház tulajdonosa hozzátette, a kiesésre az egyik magyarázat a külföldi vendégek távolmaradása lehet, hiszen idén kivétel nélkül csak belföldi vendégek szálltak meg náluk. Elmondta továbbá, leginkább családok vették ki a házat, akik lazítani szerettek volna néhány napot, másoknak viszont ez jelentette a tulajdonképpeni nyaralást. Ugyanakkor kisebb családi rendezvények, keresztelők megtartására is voltak idén megkeresések. Megtudtuk, általában 4 éjszakára szoktak náluk foglalnak, a nyári hónapokat tekintve pedig az augusztus jelentette a telt házat. „Szeptemberre ismét vannak már foglalások, de szerintünk az augusztus volt a csúcs” – értékelte Éva.
Az udvarhelyszéki Fenyéd egyik legmagasabb pontján található Hilltop Guesthouse Harghita tulajdonosa is hasonló tapasztalatokról számolt be. Náluk viszont sokkal inkább érezhető a külföldi vendégek távolmaradása. „Rengeteg foglalásunk volt Magyarországról, amelyeket szinte mind lemondták. Most augusztusban két nagyobb csoport érkezett volna Ausztriából, akik szintén visszamondták a foglalást. Ezzel szemben a helyi vendégek száma elenyésző” – közölte Karácsony-Gál Júlia. Bevallotta, ő sem tudja miért nem volt kelendő a belföldi vendégek előtt az ilyen típusú szállás, hiszen két szálláskereső portálon is megtalálható a vendégház, amely 15 fő befogadására alkalmas, felszerelt konyhával, kint pedig játszóházzal és főzési lehetőségekkel rendelkezik. „Talán túl későn mondták vissza a korábbi foglalásokat, ezzel tudjuk magyarázni a vendéghiányt. Jelenleg nem zsúfolt a naptárunk, szinte bármikor lehet foglalni nálunk” – közölte a Székelyudvarhelyre néző kilátással is rendelkező szállás tulajdonosa.
– ezt már a csíkpálfalvi Csűr Szálló üzemeltetőjétől tudtuk meg. A csíksomlyói kilátással büszkélkedő szállásnál úgy ítélték meg, 2019 nagyon jó évnek számított nekik, akkor ugyanis egymást érték a foglalások, most viszont a nyári szezon sem volt kiemelkedő. „Kisebb csoportok, négy tagú családok töltöttek itt pár éjszakát, de csakis belföldiek. Egy külföldi család temetésre kellett ideutazzon, ők voltak az idei egyetlen külföldi vendégeink” – fűzte hozzá a nő. Mint mondta, a korábbi években Magyarországról és Franciaországból is többen ellátogattak a falusi környezetben levő, 12 férőhellyel rendelkező szállóba.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!