Hirdetés
Hirdetés

82 ezren látogattak el a jubileumi Tusványosra

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Minden idők legsikeresebb és leglátogatottabb Tusványosa ért véget szombaton, megdőlt a tavalyi rekord is, ami a részvevők számát illeti: 82 ezren fordultak meg a jubileumi, 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Az esemény számottevő incidensek nélkül zajlott.

Péter Beáta

Iszlai Katalin

2019. július 28., 16:042019. július 28., 16:04

2019. július 28., 16:522019. július 28., 16:52

Lezárult a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, amelyen a tavalyi, rekordnak számító 75 ezer látogatónál is többen, mintegy 82 ezren fordultak meg.

Míg a fesztivál első két napján az esős időjárás miatt kevesebb fesztiválozó jelentkezett be a táborba, pénteken és szombaton 24, illetve 25 ezer ember volt kíváncsi valamelyik programra

– tudtuk meg Kristály Leheltől, a rendezvény sajtófőnökétől, aki azt is elmondta, mintegy 350 médiamunkás tudósított a rendezvényről.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

„Minden idők legsikeresebb és leglátogatottabb Tusványosát tudhatjuk magunk mögött, ugyanakkor a legjózanabb Tusványosát is, hisz elenyésző számban fordultak alkoholproblémával a mentőszolgálat munkatársaihoz, többnyire ficamodásokat és zúzódásokat, különböző sérüléseket kellett ellátniuk” – értékelte Kristály Lehel. Kifejtette, nincs tudomása számottevő incidensről, nem voltak szállásproblémák, és

az előző évekhez viszonyítva kevesebb medvés sztori jutott el hozzájuk.

Ebben az évben taxival is lehetőség volt biztonságosan eljutni a szállásra. A főstábbal együtt 270 szervező, önkéntes dolgozott a fesztivál zökkenőmentes lebonyolításán. A sajtófőnök szerint eredményes volt az újratölthető poharak bevezetése, sokak kezében volt látható a fesztivál ideje alatt. „Ezt jövőben is folytatjuk, megpróbáljuk fokozatosan átállítani a tábort ezen poharak használatára.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Idézet
Úgy láttam, az újratölthetős poharak megjelenése arra ösztönözte az embereket, hogy másfajta műanyagpoharakat is újratöltettek. Mindenképp egy környezettudatosabb diáktáborunk volt ezúttal.

Lehet, hogy ez a műanyagmentes júliusnak is köszönhető, vagy egyáltalán a mostanában felfokozódó klímapolitikai problémák miatt az emberek egyre érzékenyebbek a környezettudatosságra. Kevesebb szemét is gyűlt emiatt, és így

Idézet
nem csak egy józanabb, hanem tisztább Tusványost is zártunk.

A szervezők meglepetésekkel is előrukkoltak, például konfettiesővel, amelyekről Kristály fontosnak tartotta megemlíteni, hogy kilőtt konfettik környezetkímélő anyagból készültek, száz százalékban lebomlanak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Különösebb incidensek nélkül zajlott le a rendezvény

Számottevő incidens nélkül ért véget a jubileumi Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, és kevesebben is szorultak egészségügyi ellátásra a korábbi évekhez képest. Tavaly a Hargita Megyei Mentőszolgálat, partnerségben a Vöröskereszttel, illetve a Hargita megyei tűzoltóság elsősegélynyújtó csapata összesen 213 személyt kezelt az egészségügyi sátrakban.

Hirdetés

Idén csak a mentőszolgálat munkatársai és a Vöröskereszt önkéntesei teljesítettek szolgálatot Tusványoson öt asszisztenses és hat orvosos csapattal, kedd estétől vasárnap reggelig pedig 171 személyt kellett ellátniuk

– tudtuk meg dr. Domokos Ivántól, a megyei mentőszolgálat orvosigazgatójától. Legtöbben, 44-en kisebb sérülésekkel, vágásokkal, horzsolásokkal, sebekkel fordultak hozzájuk, 36-an láz, 27-en pedig gyomorfájás, hasmenés miatt. Súlyosabb alkoholmérgezés következtében 13 személyt láttak el, magas vérnyomás miatt 12-t, rándulások, ficamok, különböző ízületi panaszok miatt pedig tízet. Különböző bogárcsípések vagy kullancs miatt hatan szorultak segítségre, kiszáradás miatt öten, ájulás és égési sérülések miatt hárman-hárman, orrvérzés miatt pedig ketten.

•  Fotó: Hargita Megyei Mentőszolgálat Galéria

Fotó: Hargita Megyei Mentőszolgálat

Kevesebb számban súlyosabb eseteket is tapasztaltak azonban az egészségügyi szakemberek:

két személyt kábítószer-fogyasztás miatt láttak el, illetve két epilepsziás krízist, egy koponyatraumát és egy agyvérzést is jegyeztek.

Domokos Iván arra is kitért, hogy a 171 személy közül hatot szállítottak kórházba: az agyvérzést kapott pácienst, a koponyatraumás eset elszenvedőjét, mivel össze kellett varrni a sebet, a két tudatmódosító szer hatása alatt álló személyt, az egyik epilepsziás krízises pácienst, akinek ez volt az első ilyen jellegű panasza, valamint egy annyira részeg fesztiválozót, aki már szinte kómás állapotba került. Az orvosigazgató kihangsúlyozta:

noha az ellátottak száma átlagosnak mondható, aggasztó, hogy tapasztalataik szerint megnövekedett a tudatmódosító szereket használók száma.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Elmondása szerint több esetben is felmerült a gyanú drog hatása alatt álló személyekkel kapcsolatosan, de csak az említett két esetben sikerült bizonyítani, hogy valóban arról volt szó. Ráadásul valami új kombinációt próbáltak ki az érintettek, megnehezítve ezzel az egészségügyi személyzet munkáját.

A 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort 2020. július 21. és 26. között tartják.

korábban írtuk

Elűzte az esőt a Quimby
Elűzte az esőt a Quimby

Sár, csillagszórók, nulladik nap – megnyitotta kapuit a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Tusnádfürdőn. Noha az időjárás nem kedvezett a táborkezdésnek, ez nem szegte kedvét a tusványosozóknak.

korábban írtuk

Egy színpadon Nagy Feró és a Magna Cum Laude
Egy színpadon Nagy Feró és a Magna Cum Laude

Két fergeteges fellépéssel folytatódott a nagykoncertek sora a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor főszínpadán szerda este. A harmincadik Tusványos első napján a Beatrice és a  Magna Cum Laude lépett a közönség elé.

korábban írtuk

Kockacukor kiscsillagba rejtve
Kockacukor kiscsillagba rejtve

Kevesen mondhatják el, hogy többezres tömeg tombolt az esküvőjén, de azt is, hogy két neves zenekar is fellépett a bulin. Tusványoson viszont sok minden lehetséges, a második nap is történtek rendhagyó események.

korábban írtuk

Konfettiesőben tomboló tusványosozók
Konfettiesőben tomboló tusványosozók

Hatalmas tömegeket mozgattak meg a péntek esti nagykoncertek Tusványoson: az Anna and the Barbies és a Bagossy Brothers Company fellépéseire ezrek tomboltak, a hangulat fokozásáért pedig konfettiágyút is bevetettek.

korábban írtuk

Ilyenek voltunk Tusványos zárónapján
Ilyenek voltunk Tusványos zárónapján

Megtiszteltetés, hogy Tusványoson léphetnek fel – köszöntötte Ákos a közönséget szombat este, a fesztivál utolsó napján. A nagyszínpadi fellépések sorát a magyarországi énekes és zenekara zárta, megörvendeztetve a közönséget régi, bonanzás számokkal is.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 07., péntek

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás

Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.

Emberi sorsokat, érzelmeket mutat be a Magyar Menyasszony kiállítás
2026. augusztus 07., péntek

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők

Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.

Románul is helyt kell állni a hétfőn kezdődő írásbeliken – így készülhetnek a pótérettségizők
2026. augusztus 07., péntek

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt

Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.

Visszaküldte a parlamentnek Nicușor Dan a közel 900 medve kilövését lehetővé tevő törvényt
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban

A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.

Ha a helyzet indokolja, biztonsági intézkedéseket lehet elrendelni az országos villamosenergia-hálózatban
2026. augusztus 07., péntek

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós

Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.

Nem csak a medvék, a szemetelők ellen is védekezik Gyergyószentmiklós
2026. augusztus 07., péntek

Augusztus végéig még ingyenes lesz az első elektronikus személyi kiállítása

A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.

Augusztus végéig még ingyenes lesz az első elektronikus személyi kiállítása
Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Pénteken is rengett a föld Romániában

A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Pénteken is rengett a föld Romániában
Pénteken is rengett a föld Romániában
2026. augusztus 07., péntek

Pénteken is rengett a föld Romániában

2026. augusztus 07., péntek

Szeptember elejéig még marad a veszélyhelyzet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.

Szeptember elejéig még marad a veszélyhelyzet Parajdon
2026. augusztus 07., péntek

Pénteken történelmi mélyponton maradt a Duna vízhozama az országhatárnál

A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).

Pénteken történelmi mélyponton maradt a Duna vízhozama az országhatárnál
Hirdetés