Tőkés Zsolt igazgató az iskolatörténeti kötettel. Nem szokványos évforduló
Fotó: Erdély Bálint Előd
Idén 350 éves a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, az évfordulós ünnepségek terveit viszont a járványhelyzet áthúzta. Ennek ellenére nem maradt el az ünnep, így a tantestület, a diákok és a munkaközösség is részese lehetett a jubileumnak.
2020. december 13., 21:372020. december 13., 21:37
2020. december 16., 10:442020. december 16., 10:44
Tudományos ülésszakkal, táborral, kiállítással, egyszersmind az intézményt megillető csinnadrattával készültek megünnepelni a református kollégium fennállásának 350. évfordulóját, ám előbb őszre, a tanévnyitóra kellett halasztani az eseményeket, majd
Az intézmény létezésének három és fél évszázadát tárgyaló tudományos előadás-sorozatról azonban nem mondott le a tanintézet vezetősége: a nagyközönség érdeklődésére is számot tevő, szakemberek által tartandó ülésszakot jövőre bepótolják.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Kissé ugyan furcsa lesz az alapítás 351. évében megtartani a jubileumi eseményt, ellenben
– magyarázta Tőkés Zsolt. A kollégium igazgatójától megtudtuk, hogy ősszel, a járványügyi szabályok lazításával a diáktábort is megszervezhették, ahol a százfős csapat az iskolatörténettel ismerkedhetett meg.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ugyancsak az évfordulóra készült a jelenlegi munkaközösséget bemutató tabló, valamint egy füzet is, amelyben az iskola minden mostani diákjának neve, illetve csoportképek is szerepelnek. Az épület első szintjén pedig elhelyezték a jeles évfordulót megörökítő emléktáblát is. Különösebb felhajtás nélkül történt minden az intézményvezető szerint, hiszen a jelenlegi helyzet nem engedte meg a rendezvények szervezését.
A gondviselésnek tulajdonítja az iskolatörténeti kötet megszületését az igazgató: tudván, hogy mekkora feladat összeállítani a 350 évnyi múltat, az intézmény vezetősége nem remélte, hogy még az évforduló évében elkészülhet a kiadvány. Ám nem így történt.
– elevenítette fel Tőkés Zsolt. A kötet létrejöttében Magyari Hunor fotográfus is közreműködött, a mintapéldányt már mi magunk is kézbe vehettük. „Dávid Gyula irodalomtörténész még egy-két szerkesztési apróságot elvégez, de egyébként készen van a kiadvány. Ellenben a bemutatást már jövőre hagyjuk, hátha lehet könyvbemutatót tartani majd” – tette hozzá az intézményvezető.
Az emléktábla és a könyvkiadás költségét, a programok létrejöttét a Bethlen Gábor Alapon keresztül a magyar kormány támogatta, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma egy mikrobuszt is ajándékozott az intézménynek az ünnepi alkalomból.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az iskolatörténeti kiállítást ellenben többször már nem halasztják, az interaktív tárlatot online fogják megnyitni és bemutatni. „A székelyudvarhelyi múzeum alapjai a református kollégium gyűjteményéből származnak, ugyanis a névadó Haáz Rezső valamikor a kollégium a tanára volt, érmegyűjteménye és a néprajzi gyűjtései mind a kollégium birtokában voltak, mint ahogyan a dokumentációs könyvtár állományának zöme is az iskolától származik. Tehát
– elevenítette fel az igazgató. A kiállítás huzamosabb ideig tart nyitva, hogy majd – remélhetőleg – tavasztól élőben is lehessen azt látogatni.
Minden igyekezetük mellett azonban az ünnep így is kissé félszegre sikerült. „Diákok nélkül nem az igazi” – tette hozzá Tőkés Zsolt, majd kifejtette, ismeretanyagot bármelyik iskola tud közölni, ebben a református kollégium sem különb másnál. „De a közösségnek nagyobb szerepet szánok, mint az egyéni teljesítménynek. Aztán ha van egyéni teljesítmény is, az már hab a tortán. Ellenben a közösség jelenti számomra a megmaradást, csak ebben látom a jövő biztosítását. Hogy hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában és hiszek a nemzetben. Mi pedig ezt hirdetjük és ebben a szellemben neveljük a gyermekeket” – summázott az intézményvezető.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!