
Tőkés Zsolt igazgató az iskolatörténeti kötettel. Nem szokványos évforduló
Fotó: Erdély Bálint Előd
Idén 350 éves a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, az évfordulós ünnepségek terveit viszont a járványhelyzet áthúzta. Ennek ellenére nem maradt el az ünnep, így a tantestület, a diákok és a munkaközösség is részese lehetett a jubileumnak.
2020. december 13., 21:372020. december 13., 21:37
2020. december 16., 10:442020. december 16., 10:44
Tudományos ülésszakkal, táborral, kiállítással, egyszersmind az intézményt megillető csinnadrattával készültek megünnepelni a református kollégium fennállásának 350. évfordulóját, ám előbb őszre, a tanévnyitóra kellett halasztani az eseményeket, majd
Az intézmény létezésének három és fél évszázadát tárgyaló tudományos előadás-sorozatról azonban nem mondott le a tanintézet vezetősége: a nagyközönség érdeklődésére is számot tevő, szakemberek által tartandó ülésszakot jövőre bepótolják.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Kissé ugyan furcsa lesz az alapítás 351. évében megtartani a jubileumi eseményt, ellenben
– magyarázta Tőkés Zsolt. A kollégium igazgatójától megtudtuk, hogy ősszel, a járványügyi szabályok lazításával a diáktábort is megszervezhették, ahol a százfős csapat az iskolatörténettel ismerkedhetett meg.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ugyancsak az évfordulóra készült a jelenlegi munkaközösséget bemutató tabló, valamint egy füzet is, amelyben az iskola minden mostani diákjának neve, illetve csoportképek is szerepelnek. Az épület első szintjén pedig elhelyezték a jeles évfordulót megörökítő emléktáblát is. Különösebb felhajtás nélkül történt minden az intézményvezető szerint, hiszen a jelenlegi helyzet nem engedte meg a rendezvények szervezését.
A gondviselésnek tulajdonítja az iskolatörténeti kötet megszületését az igazgató: tudván, hogy mekkora feladat összeállítani a 350 évnyi múltat, az intézmény vezetősége nem remélte, hogy még az évforduló évében elkészülhet a kiadvány. Ám nem így történt.
– elevenítette fel Tőkés Zsolt. A kötet létrejöttében Magyari Hunor fotográfus is közreműködött, a mintapéldányt már mi magunk is kézbe vehettük. „Dávid Gyula irodalomtörténész még egy-két szerkesztési apróságot elvégez, de egyébként készen van a kiadvány. Ellenben a bemutatást már jövőre hagyjuk, hátha lehet könyvbemutatót tartani majd” – tette hozzá az intézményvezető.
Az emléktábla és a könyvkiadás költségét, a programok létrejöttét a Bethlen Gábor Alapon keresztül a magyar kormány támogatta, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma egy mikrobuszt is ajándékozott az intézménynek az ünnepi alkalomból.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az iskolatörténeti kiállítást ellenben többször már nem halasztják, az interaktív tárlatot online fogják megnyitni és bemutatni. „A székelyudvarhelyi múzeum alapjai a református kollégium gyűjteményéből származnak, ugyanis a névadó Haáz Rezső valamikor a kollégium a tanára volt, érmegyűjteménye és a néprajzi gyűjtései mind a kollégium birtokában voltak, mint ahogyan a dokumentációs könyvtár állományának zöme is az iskolától származik. Tehát
– elevenítette fel az igazgató. A kiállítás huzamosabb ideig tart nyitva, hogy majd – remélhetőleg – tavasztól élőben is lehessen azt látogatni.
Minden igyekezetük mellett azonban az ünnep így is kissé félszegre sikerült. „Diákok nélkül nem az igazi” – tette hozzá Tőkés Zsolt, majd kifejtette, ismeretanyagot bármelyik iskola tud közölni, ebben a református kollégium sem különb másnál. „De a közösségnek nagyobb szerepet szánok, mint az egyéni teljesítménynek. Aztán ha van egyéni teljesítmény is, az már hab a tortán. Ellenben a közösség jelenti számomra a megmaradást, csak ebben látom a jövő biztosítását. Hogy hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában és hiszek a nemzetben. Mi pedig ezt hirdetjük és ebben a szellemben neveljük a gyermekeket” – summázott az intézményvezető.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!