Csíkszeredában noha nem dőlt meg, de elérték a korábbi júliusi melegrekordot
Fotó: Borbély Fanni
Noha rendkívül melegnek tűnt, és nemcsak tűnt, hanem az is volt, mégsem az idei júliust jegyzik a legmelegebb hetedik hónapnak az országban – „csak” a második legmelegebbnek.
2024. augusztus 15., 19:322024. augusztus 15., 19:32
2024. július havának átlaghőmérséklete Romániában 25,1 Celsius-fok volt az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint, ez pedig azt jelenti, hogy
A hónap folyamán 3,2 Celsius-fokkal volt melegebb az átlaghőmérséklet, mint az 1991-től 2020-ig tartó referenciaidő-intervallumban számolt medián.
A legmelegebb júliust (1901 és 2024 között) 2012-ben jegyezték fel, tizenkét évvel ezelőtt a havi átlaghőmérséklet Romániában 25,3 Celsius-fok volt, tehát 0,2 fokkal magasabb, mint most júliusban. Egyébként az országos átlagértékek az elmúlt három évtizedben gyakran meghaladták a 22 fokot, és az elemzett időszakban az értékek növekvő tendenciát mutatnak – áll az Országos Meteorológiai Szolgálat júliusi hónapra vonatkozó jelentésében.
Számos meteorológiai állomáson dőlt meg a melegrekord, vagy éppen elérték a korábban jegyzett legmagasabb értéket, köztük Székelyföldön is.
ami 0,3-mal magasabb, mint a 36,4 fokos hőség 1936 júliusából. Csíkszeredában elérték a korábbi 35,7 fokos rekordot, akárcsak Marosvásárhelyen a 39 fokot.
Hosszú évtizedek óta nem mértek olyan magas hőmérsékletet júliusban Székelyudvarhelyen, mint az elmúlt kedden. A 36,7 Celsius-fokos maximum-hőmérséklettel 88 éves melegrekord dőlt meg.
Hegyvidéken is rekordmeleg volt, a Bucsinon megdőlt a korábbi, 2007-ből való 28,6 fokos júliusi maximum: a hónap 15. és 16. napján is 29 fokot mértek idén.
2024 júliusa tehát rendkívül meleg volt, a nehézséget pedig csak tetézte, hogy a perzselő nappalokat a legtöbb helyen trópusi éjszakák követték. Egészen apró kivétellel, hogy a végére hagyjunk egy kis hűsítőt is: a legalacsonyabb hőmérsékletet a hónap folyamán az Omu-csúcson mérték, 0,7 fokot július 30-án, de Csíkszereda sem maradt el ettől nagyon, ugyanis azon a hajnalon 4 fok volt a hargitai megyeközpontban, a leghidegebb a lakott települések sorában.
És talán ma túl vagyunk a legmelegebb augusztusi napon is, de erről majd később...
Hűvösen indult a nap Erdély-szerte, de a hargitai megyeközpont külön világ: ott egyenesen hideg volt.
Nemzetközi tervpályázatot akar kiírni a marosvásárhelyi városháza Maros-parti parkok témával, amelynek végső célja közösségi és szabadidős parkok létrehozása. Első lépésként a városlakók véleményét várják, akik egy online kérdőívet tölthetnek ki.
Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
szóljon hozzá!