Ami nem veszhet ködbe

Ami nem veszhet ködbe

Olajos Béla festőművész művészalbumát – kiállítással egybekötve –, valamint Olajos Váczy Magda Mielőtt a köd leszáll című önéletírását mutatják be pénteken 17 órától a csíkszeredai Kriterion Galériában.

Szőcs Lóránt

2010. november 24., 17:322010. november 24., 17:32

Két, szinte ködbe vesző egykori alkotót „mentett meg” a Csíkszereda Kiadóhivatal. Az Olajos házaspár, ha nem is Csíkszeredában élt, az itt lakó lányuk, Szakáts Zsuzsanna révén kötődik a városhoz.

„Mi (Szakáts Zsuzsanna és férje – a szerk.) 1976-ban költöztünk Csíkszeredába. A szüleim persze, Szatmáron éltek, de nagyon sokat jártak itt. Főleg édesapám, nagyon szerette a Székelyföldet. Rengeteget kirándultunk együtt a környéken. Néhány festményén megörökítette tájainkat is. Különben egy nagyon visszahúzódó ember volt, és akkoriban már sokat betegeskedett. Legtöbbször Csíkszeredában kezeltettük. Végül egy nem idejében diagnosztizált pre-infarktus nyomán hunyt el. Édesanyám is utolsó éveit nálunk töltötte. Mindenáron meg szerette volna írni emlékiratát. Szerencsére, 1998-ban elkészültünk vele. Mikor itt lakott, Bács Károly történelemtanár segített neki begépelni ezeket a sorokat. Sokat vitáztak élénken a történelemről. Habár már akkoriban elkészültünk, rájöttem, hogy az a legjobb, ha az emlékiratot édesapám művészalbumával együtt jelentetjük meg. A két kötet ugyanis nagyszerűen kiegészíti egymást. Az emlékirat az egyéni sors mellett egy fontos kortörténeti rajz, ami – mivel édesanyám újságíró is volt – nagyon olvastatja magát. Szerintem azzal kell kezdeni és a Banner Zoltán által szerkesztett művészalbummal folytatni” – emelte ki portálunknak Szakáts Zsuzsanna.

Félbeszakadt újságírói karrier

„Az írás mindent, mindenkit pótol” – jegyzi meg a kortársait már elvesztő Olajos Váczy Magda (1909–1999) a Mielőtt a köd leszáll című önéletírásában. A kötet előszavában Banner Zoltán Olajos Váczy Magdát „sokoldalú tehetséggel megáldott nőként, írói vénájú újságíróként, az önfeláldozó művészfeleségként, az aggódva szerető asszonyként, anyaként és nagymamaként” jellemzi.

Gyermekkorát vidéken tölti, hamar elveszíti az első világháború frontjáról hazaérkező édesapját, akit a háborúnál sokkal több áldozatot szedő spanyolnátha vitt el. Nagyszülőkhöz kell költözniük, 10 éves korában szakad félbe mikolai szülőházhoz kötődő gyerekkora. A nagyszülőknél tapasztalja a Tanácsköztársaság által Erdélybe elhozott első kommunista rendszer abszurditását. Maga a falu Direktóriumába kinevezett „elnök elvtárs”, Nagy Pál, akinek pillanatnyilag fejébe szállt a dicsőség, látja be – néhány hónap után –, hogy nem tudja az írás-olvasás feladatát ellátni, unja hivatalát és inkább a mezei munkát végezné. 1919 húsvétjának nagyszombatján érkeznek a szétvert Székely Hadosztály menekülő katonái. Magda a húsvéti ünnepi asztalra szánt kalácsot osztogatja szét a szerencsétlenek között.

1920 után a románok szállják meg a Partiumot, és megkezdődik „a kettős birtokosok kálváriája”. Váczy Magda nagyszüleinek birtoka ugyanis a határon túl marad, eléggé nehéz megművelni az anyaországon szakadt földeket.

Az édesanya két lányával Szatmárnémetibe költözik, Magda a zárdában folytatja tanulmányait, ahol egy életre útravalót kap a magyar irodalmat és a rajzot oktató apácatanítóktól. Az írás és a rajz határozza meg további életét.

Románból azonban hetedikesen – szándékosan, előre eltervezetten –, mert a tanárhoz magyarul szól, elvágják. Szerencsére, lehetősége nyílik az anyaországban elvégezni a gimnáziumot.

A nyitott lelkű értelmiségi nem kallódik el, sőt a harmincas évek elején választhat, hogy elfogadja Mikola Andrástól a nagybányai művésztelepre szóló meghívást, vagy újságíró lesz. Az utóbbi mellett dönt. 1931-ben felveszik három hónapra gyakornoknak a Szatmári Újsághoz. Két hét múlva rábíznak egy riportot, a jól sikerült, érzékletes írással meggyőzi a szerkesztőséget. Ezt követően a bűnügyi újságírás terén ér el lenyűgöző eredményeket. Sajnos, a független polgári lap sorsát megpecsételik a nehéz idők, a harmincas évek világgazdasági válságai. A politikai cikkeket jegyző főszerkesztőt – vagy a titkosrendőrség, vagy nacionalisták, máig nem lehet biztosan tudni – megverik, és a szerkesztőséget is szétzúzzák. Az egykori újságíró kollégák nem mernek visszamenni dolgozni, helyüket bértollnokok veszik át.

A szerző nehéz fizikai munkára kényszerül, télen vagonokra fest feliratokat, címeket. Újságírói karrierje gyakorlatilag lezárul. Visszahívják ugyan a háború után induló helyi laphoz, de mivel a frontról hazatérő katonákról szóló tudósítását átírják, felmond. Az új kommunista hatalom nem akarja elengedni. Hiába fordul orvoshoz, aki az írásképtelenségére vonatkozóan – természetesen – hamis igazolást állít ki. Úgy vélik, hogy az előzőleg kiállított újságírói bizonyítványa garancia, hogy képes a feladatát ellátni, kénytelen más embert keríteni maga helyett.

Gyakorlatilag 1941-től, ahogy Banner Zoltán is megjegyzi Váczy Magda „életének legmerészebb vállalkozása és legmaradandóbb hozama ennek a különös sorsú, kivételes tehetségű alkotóembernek (Olajos Bélának – a szerk.) az oltalmazása, művészi kiteljesedésének elősegítése” lesz. Hiszen egyedül csak ő lehetett támasza, ő segíthette ebben az alkotó számára szinte teljesen ellenségesen működő – kommunista – környezetben.

Olajos Béla, „a rejtőzkődő képzőművész”

A kötetekből a képzőművész életpályája is nagyon pontosan és érzékletesen kirajzolódik. A gödöllői születésű Olajos Bélát hivatása 1941-ben Szatmárnémetibe rendeli. Anyaországból érkező tanártársaival azt a feladatot kapja, hogy újra színvonalassá tegyék a hajdan nagy hírnevű Állami Fa- és Fémipari Szakiskolát.

Szatmáron ismeri meg leendő feleségét, és bár a második világháború után a határ elköltözik, ő marad. Ezzel magyarázható az is, hogy a híres mester, Szőnyi István egyik kedvenc tanítványa meghúzódik. 1945-től, amikor is egyik kiállításáról három munkáját lopják el, nem rendez egyéni tárlatot.

Nem véletlen, hogy a róla készült művészalbumban Banner Zoltán megjegyzi: „a szatmári művészeti élet, de talán az egész második világháború utáni erdélyi művészet legrejtőzködőbb művésze volt, a korszak egyik legérzékenyebb festője, legálmatlanabb álmodozója és legderűsebb áldozata”. A trianoni határsorompó újbóli leereszkedése utáni ittmaradását a művészettörténész „titokzatos elrendelésnek” minősíti.

Alkotásait legjobban a Szőnyi István ars poétikája mentén lehet megfogni. „A művészet az érzelemhez szól. Egy műalkotásnak a reánk való hatása nem észokoktól függ. Ezért nem is tudjuk pontosan meghatározni, sem a művészet, sem a szép fogalmát, és azt sem tudjuk megindokolni, hogy valami miért tetszik. (...) Nem lehet megállapítani, zárt szabályba merevíteni a művészet megfoghatatlan lényegét.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!