Vadorzók áldozata lehetett Udvarhelyszéken egy nyomkövető rendszerrel ellátott barnamedve – legalábbis erre utalnak azok a történések és vizsgálatok, melyekről szerdán tájékoztatott a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
2015. június 03., 21:002015. június 03., 21:00
2015. június 04., 10:562015. június 04., 10:56
A megfigyelők által M2-nek keresztelt fiatal felnőtt hím egyed nyakörve utoljára Farkaslakáról továbbította a GPS-lokációkat.
A Milvus Csoport által felszerelt nyomkövető óránként rögzítette a barnamedve GPS-helyzetét, az elmentett adatokat pedig hétóránként közvetítette. A digitális térképekre helyezett koordináták szerint május 25-én este tizenegy órakor a medve Korond környékén tartózkodott, majd két órával később már egy farkaslaki gazdaságból küldte az adatokat – számol be közleményben az esetről a természetvédelmi egyesület, hozzátéve, hogy a nyakörvek pár méteres pontossággal rögzítik a helyeket, így azok a gazdaságok, ahol ez az eszköz a továbbiakban „megfordult”, világosan láthatók a Google Earth alkalmazás segítségével.
A megfigyelők május 27-én este tizenegykor kapták az utolsó helyadatokat: valamikor az ezt követő hét órában – még mielőtt a nyakörv a legfrissebb adatokat is továbbíthatta volna – a kutatási felszerelést megsemmisítették, véglegesen megszüntetve az adatszolgáltatást. Mint Domokos Csabától, a medveprojekt koordinátorától megtudtuk, a Milvus Csoportnál azért gyanakodnak orvvadászatra, mert rendkívül feltűnő, hogy a medve – vagy a nyakörv – Korond környékéről két óra alatt gyakorlatilag nyílegyenesen Farkaslakára érkezett, majd megszűntek az információk róla. A továbbiakban a Milvus Csoport a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesülettel együttműködve (utóbbiakhoz tartozik az a vadászterület, ahol a vadorzás történt) jelentette az esetet a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon, ahol – a természetvédők információi szerint – már nyomoznak is az ügyben.
A megfigyelésről
A Milvus Csoport természetvédői – partnereikkel, például a vadász- és sporthorgász-egyesülettel közösen – azért látják el nyomkövetőkkel a barnamedvéket, hogy kiderítsék, miként használja a faj a természetes élőhelyeket, melyek a telelő- és táplálkozóhelyek, melyek a kritikus élőhelyfragmentációs forrópontok stb. Ebből a szempontból – mint írják – M2 rendkívül „segítőkész” egyednek bizonyult: 2013 április végétől (abban a huszonöt hónapban, amíg az állaton volt a háromezer eurós nyakörv) több mint 13 ezer lokációt továbbított egy 1120 négyzetkilométeres területről. Abban a pillanatban, amikor a feltételezések szerint illegálisan lelőtték, illetve nyakörvét megsemmisítették, a medve sikertörténete véget ért – közlik a természetvédők. A begyűjtött információk hozzájárulhatnak a faj biológiájának és ökológiájának alaposabb megismeréséhez és megértéséhez, a faj hatékonyabb romániai megőrzéséhez, illetve az emberekkel való békésebb együttélés megteremtéséhez.
A védettségről
Romániában a barnamedve szigorúan védett faj, védelmét mind a hazai törvénykezés, mind pedig az ország által aláírt és elfogadott nemzetközi egyezmények előírják. A 2006/407-es vadászati törvény – beleértve annak további kiegészítéseit és változtatásait – értelmében a barnamedvét illetően az illegális tettek kártérítési értéke 40 ezer euró – tájékoztat a természetvédelmi egyesület, kitérve arra is, hogy ugyanezen törvény a vadorzást szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal bünteti.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Úszómedence és edzőterem is lesz az új szabadidőközpontban, amelynek alapozási munkálatai egy hónapja kezdődtek el a régi székelykeresztúri edzőpályánál. Összességében harmincmillió lejes beruházásról van szó.
szóljon hozzá!