Fotó: Pál Árpád
Megemlékező gyertyagyújtással, közös balladaénekléssel kezdődött szombaton a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Házban a tizenkilencedik alkalommal megrendezett Homoród menti „családos” népdalvetélkedő. A résztvevők településük viseletében régi, eredeti dalokat énekeltek.
2017. március 05., 10:472017. március 05., 10:47
2017. március 05., 12:282017. március 05., 12:28
A vetélkedőn a négy nemzedéket képviselő közösségeknek, csoportoknak régi, településükre jellemző eredeti népdalokat kellett bemutatniuk, ugyanakkor a bírák figyelembe vették a hiteles „családi összképet” – férfi, nő, gyerekek (minden korosztályból) – , illetve a népviseletet is. A vetélkedő fő célja, hogy a generációk hallják egymást énekelni, de az is lényeges, hogy a közösségek megtanulják különválasztani a nótát a népdaltól, amire évről évre nagyobb igény mutatkozik részükről.
A népdalvetélkedők már jó ideje az iskolákba szorulnak, kizárólag gyerekek vesznek részt rajtuk: ez azonban egészen másról szól, hiszen „rengeteg nótafa alussza álmát a Homoród mentén, mert nem kap mikrofont, nem kap lehetőséget” – véli Haáz Sándor szervező, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője.
„A vetélkedő sajátossága, hogy generációkat összekeverve mutatkozzanak be a települések – ennek olyan színe lesz így a színpadon, mint amilyen a családi tűzhely volt száz évvel ezelőtt, amikor még nem tudták, hogy arra később nosztalgiázva gondolunk vissza. Ezt a csodálatos korszakot igyekszünk újjáépíteni a színpadon” – mondta el Haáz Sándor.
Nyolc Homoród menti falu – Szentkeresztbánya, Homoródremete, Kápolnásfalu, Lövéte, Homoródalmás, Szentegyházasfalu, Homoródszentmárton, illetve Homoródszentpál –, valamint három más vidék – Békéscsaba, Pusztina és Madéfalva – csoportjai szálltak versenybe. A fellépés sorrendjét sorshúzás döntötte el, egy produkció legtöbb fél órás lehetett. A legfiatalabb résztvevő másfél éves, míg a legidősebb a kilencvenhárom éves kápolnási Lőrincz Gábor volt. A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is négy korcsoportban versenyeztek, így a 7–12, a 12–20, a 20–60 és a 60–100 év közöttiek mutathatták be tudásukat a Szalay Zoltán néprajzkutató, Györfi Erzsébet népdalénekes és Török Viola rendező alkotta szakmai zsűrinek. Minden versenyző egy általa választott és egy, a bírák által kért éneket adott elő.
„Tavaly tizenketten jöttünk el, most pedig huszonhaton, ami nem kis dolog, figyelembe véve, hogy egyre nehezebb összegyűjteni a résztvevőket: mindenki elfoglalt, nehéz megfelelő időpontot találni a próbákhoz” – mesélte Sorbán Enikő népdalénekesnő, az almási csoport irányítója.
Idén a negyvenegy főt számláló szentegyháziak közössége bizonyult a legnépesebbnek, míg a homoródremeteiek tízen képviselték falujukat. Igaz ugyan, hogy az utóbbi csapat volt a legkisebb, azonban ha figyelembe vesszük, hogy a település lakossága alig haladja meg a negyvenet, az ő képviseletük volt a legszámottevőbb.
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!