Fotó: Pál Árpád
Megemlékező gyertyagyújtással, közös balladaénekléssel kezdődött szombaton a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Házban a tizenkilencedik alkalommal megrendezett Homoród menti „családos” népdalvetélkedő. A résztvevők településük viseletében régi, eredeti dalokat énekeltek.
2017. március 05., 10:472017. március 05., 10:47
2017. március 05., 12:282017. március 05., 12:28
A vetélkedőn a négy nemzedéket képviselő közösségeknek, csoportoknak régi, településükre jellemző eredeti népdalokat kellett bemutatniuk, ugyanakkor a bírák figyelembe vették a hiteles „családi összképet” – férfi, nő, gyerekek (minden korosztályból) – , illetve a népviseletet is. A vetélkedő fő célja, hogy a generációk hallják egymást énekelni, de az is lényeges, hogy a közösségek megtanulják különválasztani a nótát a népdaltól, amire évről évre nagyobb igény mutatkozik részükről.
A népdalvetélkedők már jó ideje az iskolákba szorulnak, kizárólag gyerekek vesznek részt rajtuk: ez azonban egészen másról szól, hiszen „rengeteg nótafa alussza álmát a Homoród mentén, mert nem kap mikrofont, nem kap lehetőséget” – véli Haáz Sándor szervező, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője.
„A vetélkedő sajátossága, hogy generációkat összekeverve mutatkozzanak be a települések – ennek olyan színe lesz így a színpadon, mint amilyen a családi tűzhely volt száz évvel ezelőtt, amikor még nem tudták, hogy arra később nosztalgiázva gondolunk vissza. Ezt a csodálatos korszakot igyekszünk újjáépíteni a színpadon” – mondta el Haáz Sándor.
Nyolc Homoród menti falu – Szentkeresztbánya, Homoródremete, Kápolnásfalu, Lövéte, Homoródalmás, Szentegyházasfalu, Homoródszentmárton, illetve Homoródszentpál –, valamint három más vidék – Békéscsaba, Pusztina és Madéfalva – csoportjai szálltak versenybe. A fellépés sorrendjét sorshúzás döntötte el, egy produkció legtöbb fél órás lehetett. A legfiatalabb résztvevő másfél éves, míg a legidősebb a kilencvenhárom éves kápolnási Lőrincz Gábor volt. A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is négy korcsoportban versenyeztek, így a 7–12, a 12–20, a 20–60 és a 60–100 év közöttiek mutathatták be tudásukat a Szalay Zoltán néprajzkutató, Györfi Erzsébet népdalénekes és Török Viola rendező alkotta szakmai zsűrinek. Minden versenyző egy általa választott és egy, a bírák által kért éneket adott elő.
„Tavaly tizenketten jöttünk el, most pedig huszonhaton, ami nem kis dolog, figyelembe véve, hogy egyre nehezebb összegyűjteni a résztvevőket: mindenki elfoglalt, nehéz megfelelő időpontot találni a próbákhoz” – mesélte Sorbán Enikő népdalénekesnő, az almási csoport irányítója.
Idén a negyvenegy főt számláló szentegyháziak közössége bizonyult a legnépesebbnek, míg a homoródremeteiek tízen képviselték falujukat. Igaz ugyan, hogy az utóbbi csapat volt a legkisebb, azonban ha figyelembe vesszük, hogy a település lakossága alig haladja meg a negyvenet, az ő képviseletük volt a legszámottevőbb.
Három, Székelyudvarhelyről származó vizuális művész alkotásait mutatják be szülővárosukban november 14-én, csütörtökön. A tárlat az Elmozdított képek címet kapta.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.
szóljon hozzá!