Fotó: Boda L. Gergely
Ezekben a hetekben minden végzős diák számára a legnagyobb feladat a sikeresen letett érettségi. De vajon gondolnak-e a közben a következő lépésre, a pályaválasztásra? A nevelés-lélektani tanácsadó szerint nem igazán.
2015. május 29., 13:352015. május 29., 13:35
2015. május 29., 13:432015. május 29., 13:43
Muica Ottó iskolapszichológus két marosvásárhelyi szakközépiskolában – az Avram Iancu Iskolaközpontban és a Ioan Vlasiu Szakközpiskolában – dolgozik, ami azt jelenti, hogy idén mintegy 150 végzős pályaválasztását kellett figyelemmel kísérnie, szakmailag támogatnia.
Elmondta, iskolapszichológusként minden évben kötelességük képességfelmérő teszteket, pályaválasztással kapcsolatos kérdőíveket kitöltetni a tizenkettedikesekkel. „Ezek során három dolgot szoktunk megvizsgálni: a diákok képességeit, érdeklődési körét és a majdan végzendő munka után járó anyagi jutalmat. Az érdekes az egészben az, hogy a diákok pályaválasztási kritériumai között első helyen áll a munkahely anyagi vonzata, ezt követi az érdeklődési faktor és utolsóként jelennek meg a képességek, tehát az, hogy azért választja azt a szakmát, mert ő abban jó. Mindez összhangban van azzal az általános közvélekedéssel, hogy mindenekelőtt a pénz a legfontosabb” – fogalmazott Muica Ottó a felborulóban lévő sorrendről.
A szakemberek ugyanis úgy vélekednek, hogy ideális esetben a diák tisztában van képességeivel, kipróbálásukra lehetősége van, és mindezek figyelembe vételével dönt a jövőjéről. Szakközépiskolákban tevékenykedő tanácsadóként, Muica Ottó furcsállja, hogy azokban a tanintézetekben is pályaorientációs tevékenységeket kell tartani, ahol a diákok eleve négy éven keresztül egy szakmát tanulnak. Közben azt is tapasztalja: az előbb említett kötelező felmérésen túl, a fiatalok elenyésző számban keresik fel őt pályaválasztással kapcsolatos kérdésekkel.
Kérdésünkre, hogy a tizenkettedikesek mennyire tudják azt, hogy mihez szeretnének kezdeni a középiskola elvégzése után, az iskolapszichológus elmondta: a diákság zömének fogalma sincs, „csak ténfereg”, inkább az érettségire koncentrál. „Gyakran felteszem a kérdést, hogy hol, mit szeretnének továbbtanulni, és azt a választ kapom, hogy előbb tegyék le az érettségit, aztán majd meglátják” – mesélte Muica Ottó. Megkérdeztük azt is, mit üzenne a tanácstalan, döntésképtelen diákoknak: „Mindenképp gondolják át, hogy az eddigiekben milyen területeken teljesítettek jól, és döntéskor ezt részesítsék előnyben. Fontos az is, hogy szeressék a jövendőbeli munkájukat, munkahelyüket” – hangzott a tanács.
A szakközépiskolákban nem igazán érezhető, vagy nem kerül a felszínre a „szülő mást akar, mint a gyerek” szindróma. Azt tapasztalni azonban, hogy a szülők nem figyelnek kellőképpen oda a pályaválasztás során felmerülő problémákra, ami az oktatási rendszer hibája is, hisz a szakember szerint az együttműködést e téren már az általános iskolában el kell kezdeni.
Muica Ottó úgy véli: mindezek után, vigasztalóan hangozhat, hogy a tizenkettedik osztály utáni döntések nem pecsételik meg végérvényesen a fiatal sorsát, de fontos szem előtt tartani – úgy szülőnek, mint gyereknek – a tényt, hogy akkor tudunk a legjobban teljesíteni, ha belső motivációból cselekszünk.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
A Maros Művészegyüttes idén két villámcsődülettel is megünnepli a tánc világnapját április 29-én, kedden.
Öt házkutatást hajtottak végre és 10 személyt őrizetbe vettek a rendőrök pénteken Mezőrücsön. Az illetőket testi sértéssel, valamint a közrend és köznyugalom megzavarásával gyanúsítják.
Bárki tehet bejelentést, ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy egy nyilvános hely tűzvédelmi intézkedései rendben vannak – jelezte a Maros megyei tűzoltóság, amely több mint egymillió lej értékben szabott ki bírságot három hónap alatt.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
szóljon hozzá!