Fotó: Kristó róbert
Műemlék-jelentőségű területen állt, de nem volt műemlék maga az építmény, amelyet a múlt hét folyamán bontottak le a csíksomlyói kegytemplom előtti térről.
2010. augusztus 03., 16:132010. augusztus 03., 16:13
2010. augusztus 03., 18:252010. augusztus 03., 18:25
Fotó: Kristó róbert
\"A somlyói rendezési tervben be vannak jelölve azok az objektumok, amelyeket le kell lebontani – magyarázta P. Péter Arthur OFM csíksomlyói házfőnök. – A vendégház is gyakorlatilag lebontásra van ítélve, csak kellene valamilyen alternatívát találjunk, hogy hol lesz az új vendégház. Az igazság az, gyakran előfordul, hogy a turisták nem találják a hegyet, nem látják, hol van a Somlyó-hegye, mivel a jelenlegi vendégház eltakarja. Az országzászló is lebontódott, de az országzászlónak a szimbóluma: a hármashalom meg a kettős kereszt meg fog jelenni a tervezett, templom melletti parkoló szoborparkjában.\"
A házfőnök hangsúlyozta, a betonépítmény kettőskeresztjét megőrizték, és próbálták úgy eltávolítani a hármashalom-jelképet is, hogy használható legyen, de összetört, ezért majd pótolniuk kell. Az országzászló-talapzat helyét befüvesítették. \"A rendezési terv lényege az, hogy a kegytemplom és a kolostor kellemes zöldövezetben, egy nagy parkban legyen – tette hozzá P. Péter Arthur OFM –, ezért minden késői építmény, a bódékat is beleértve, lebontódik a kegytemplom közeléből.\"
\"Úgy emlékszem, hogy ezt az országzászló-talapzatot 1940 őszén építették – mondta a csíksomlyói Bartalis Imre. - Valamikor nemzeti ünnepeken ott gyülekezett a lakosság, ott tartották a március 15-ei, Ezer székely leány napi ünnepségeket. Csupán rövid ideig volt fontos, utána tilos volt gyülekezni. Most sajnálom, hogy lebontották, mert úgy látszik, hogy a római katolikus egyház nemzeti jellege kezd eltűnni. Az Ezer székely leány napi ünnepi misén nem énekelték például a magyar vagy székely himnuszt, helyette olyan énekeket énekeltek, amiket a hívek nem tudnak\" - nehezményezte Bartalis Imre.
A csíksomlyói házfőnök szerint nincs szó a nemzeti jellegtől való elhatárolódásról, annál is inkább, mivel a tervezett parkolóban jeles ferencesek és magyar szentek szoborparkját alakítják ki, és oda helyezik át a lebontott építmény jelképeit is.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!