Külső támogatással és a hívek segítségével ravatalozókápolna épült a Ditró községhez tartozó Orotván. A végtisztesség hajlékának felszentelésére vasárnap délelőtt, a szentmisét követően került sor.
2012. november 18., 18:072012. november 18., 18:07
2012. november 18., 18:382012. november 18., 18:38
A ravatalozókápolna felépítése összefogásból valósult meg, a közel 200 ezer lej értékű befektetést Hargita Megye Tanácsa 80 ezer lejjel, Ditró község önkormányzata 70 ezer lejjel támogatta, a helyi hívek adakozásából több mint 40 ezer lej gyűlt össze, a Gyergyóditrói Közbirtokosság pedig a szükséges faanyag biztosításával segítette az építkezést – sorolta a megvalósításban anyagi segítséget vállalók nevét Trucza Sándor, az orotvai egyházközség plébánosa. Hozzátette: a pénzben kifejezett értéknél jóval többe került az építkezés, a ravatalozó ugyanis nem készülhetett volna el a hívek kalákában végzett munkája, illetve másfajta segítségnyújtása nélkül, ugyanakkor néhány helyi vállalkozó felajánlása is nagyban hozzájárult a munkálatok előrehaladásához.
„Az orotvai hívek talán még fel sem tudják fogni, hogy mekkora értéket jelent számukra ez a ravatalozókápolna” – mondta a szentelésre nagy számban összegyűlt falubelieknek a plébános. Kifejtette, az egyházközségben mindeddig otthonaikban ravatalozták fel elhunyt hozzátartozóikat a hívek, a faluközpontban, a temető mellett épült ravatalozó mostantól méltó helye lesz a virrasztóknak, a végtisztességadásnak, a temetési szertartásoknak.
Nem kizárt, hogy az új létesítménnyel részben megváltoznak a kistelepülésen eddig élő szokások, ám az emberi értékek, a bajban, a szenvedésben lévők segítése nem szenvedhet csorbát – hangzott ez a ravatalozószentelésen. „Úgy gondolom, hogy egy erős közösség úgy tud átvenni bármi újat, hogy értékei nem vesznek el, hanem gyarapodnak. Akik eddig családi házhoz mentek leróni kegyeletüket, részvétükről, együttérzésükről biztosítani a gyászolókat, azok ide is meg fogják tenni az utat. Hiszem, hogyha valaki segíteni akar bármilyen módon azoknak, akik elvesztettek valakit a szeretteik közül, meg fogja találni a segítség módját úgy is, hogyha nem családi háztól, hanem a ravatalozóból kísérnek valakit utolsó földi útjára” – fogalmazott az eseményen részt vevő Petres Sándor. A megyei önkormányzat alelnöke elismerését fejezte ki a fejlődés útján levő község egyházi és világi vezetőinek a közösségi igény újabb megvalósításáért.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!