Fotó: Balázs Katalin
Színpadélen egyensúlyozva közlekedett csak Haáz Sándor; a ditrói művelődési ház nagyszínpadát ugyanis teljesen megtöltötte a Szentegyházi Gyermekfilharmónia száznál is több zenésze, dalosa. Huszonöt esztendeje voltak a jelenlegi fellépők szülei a ditrói színpadon, s amint a karnagy nevetve ígérte, negyed évszázad múlva újra jelentkeznek.
2013. augusztus 15., 19:392013. augusztus 15., 19:39
2013. augusztus 15., 19:532013. augusztus 15., 19:53
A ditrói kéttornyú templom százéves ünnepének részeként lépett fel a világhírre szert tett filharmónia, jelmondatát hozva: „Nótánk szálljon, ily szép nap csak ritkán virrad ránk”. A többnyire szentegyházi gyerekekből álló, ez alkalommal három gyergyói zeneiskolással is kiegészült csapat énekelt a bárányával addig játszó kislányról, míg a nyáj szétszéledt, utánoztak bőrdudát, volt az előadásban patkolókovács-muzsika, a határőr székelység katonadalaiból csillantottak meg, megidézték a török pasát, majd román, francia nyelvű ének csendült, hogy aztán a Szózattal zárják nagy tapsot érdemlő produkciójukat.
Ásítozó tanárnak hitvány a tanítványa
A harmincegy esztendős Szentegyházi Gyermekfilharmónia Ditróból magyarországi turnéra indult. A hárombusznyi csapat búcsúzásakor kérdeztük Haáz Sándort:
– Dallal köszöntötték a jubiláló ditróiakat, most szavakban mit üzenne ennek a közösségnek?
– Olyan témát fogalmaztunk mi itt meg, amit a ditróiak nálunk is jobban tudnak, valószínű, hiszen a Petres- és Köllő-dinasztia jóval előttünk jár zenében. Vagyis: zene és ének nélkül nem igazán érdemes élni, dolgozni. Ennek a daloló kedvnek úgy érzem, ma este teljes mértékben helyet adtunk. Ha dudorászva megy haza a közönség, elmondható, hogy ez egy szép ünnepi este volt.
– Mit lehet mondani biztatásként annak a zenetanárnak, aki azért nem indít kórust, mert fél, hogy a gyerekek távol maradnak, azt mondják, ma már ciki kóristának lenni?
– Mindenképpen azt javasolom annak, aki katedrára megy zenetanári minőségben, hogy bátran, örömmel énekeljen. Mert a gyermekek azt lesik meg, hogy a tanár mit csinál; őt utánozzák. A diák a tanár képmása, egy unott, unalmas, ásítozó tanárnak csakis hitványkodó és buta diákjai lesznek. Sokféle furfangja van annak, hogy lehet a gyerekeket rávenni, hogy énekelve szép és megéri, de ezt nem a főiskolán tanítják. Erre a katedrán lehet és kell rájönni, de mindennél fontosabb, hogy a tanár szeresse az éneket, szeresse azt, amit csinál, mert amit érez, azt sugározza.
– A filharmónia ditrói fellépésére sem volt belépti díj, csak hangfelvétel-vásárlással, adományokkal lehetett pótolni a költségekbe. Van olyan meghívás, amelyre az anyagiak hiánya miatt kell nemet mondjon a Szentegyházi Gyermekfilharmónia?
– Persze! Sok ilyen meghívás van. Viszont mi szeretünk két lábbal a földön állni, és józanul gondolkozni. Több lábon állunk anyagilag ebben a világban, például van egy saját turisztikai vállalkozása a gyermekfilharmóniának, a Múzeum Szálló. Ez egy nagyon érdekes padlásszállás, amit elsősorban a cserekapcsolatokra ajánlunk fel. Így lehetséges, hogy a fogadókészség irányunkban is aránylag nagy, akármerre megyünk, főleg a Kárpát-medencében. Tulajdonképpen ez a műsor, amit a Gyerekfili játszik, elsősorban magyar identitású embereket érint meg mélyebben. De nem igaz, hogy a nyugatiak nem csodálkoznak rá ennyi vidáman énekelő gyerek látványára.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!