Elkezdődött a centenáriumi ünnepségsorozat Ditróban

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Nagytemploma fennállásának századik évében programok sokaságával ünnepel Gyergyóditró közössége; a centenáriumi év kezdetét a március 15-i megemlékezésen jelentette be Puskás Elemér polgármester.

Pethő Melánia

2013. március 15., 21:102013. március 15., 21:10

2013. március 17., 18:162013. március 17., 18:16

Ünnepi szentmise és koszorúzás után a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Házban folytatódott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére tartott megemlékezés Gyergyóditróban; ezzel a mozzanattal vette kezdetét az az egész évet átfogó ünnepségsorozat, melyet a település nagytemploma fennállásának századik évfordulója alkalmával szervez a község önkormányzata, plébániája és a Ditrói Közbirtokosság.

A centenáriumi év kezdetét Puskás Elemér polgármester jelentette be, ünnepi beszédében az összefogás fontosságára világított rá. Ennek hiányával magyarázta a mohácsi vész és az 1848-as magyar forradalom gyászos végkifejletét, illetve azt a tényt, hogy a magyarság számos vereséget, sikertelenséget jegyez történelmében. Jó példaként említette azt a ditrói összefogást, melynek eredményeképpen 1913-ban felépült a Jézus Szent Szíve-templom az akkori egyháztanács, a közbirtokosság és a település elöljáróságának közös akarata és áldozata révén. „Hogyha össze tud fogni a magyar ember, akkor képes nagyot alkotni” – vonta le a következtetést a polgármester, és közölte, az építő, megtartó jellegű törekvés jelenleg is létezik Ditróban. Ennek egyik példája a templom centenáriumi ünnepségsorozatának megszervezésében, anyagi támogatásában és lebonyolításában nyilvánul meg, ezeket a feladatokat – akárcsak a száz évvel ezelőtti templomépítést – az egyháztanács, a helyi önkormányzat és a Ditrói Közbirtokosság közösen vállalta fel.

„Összefogásunk egy nagyon kis szelet a magyarság történetében, de példaértékű” – fogalmazott a községvezető, arra buzdítva a település lakosságát, hogy az ünnepségsorozat programjain való részvételükkel csatlakozzanak a nemes szándékhoz. Kérte a lakókat, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a csíksomlyói búcsúra szervezett gyalogos zarándoklaton, ezzel fejezzék ki áldozatvállalásukat.

Centenáriumi könyv készült az alkalomra

A templomépítés és az idei ünnepségsorozat körülményeit centenáriumi könyvben is rögzítették a szervezők; a leírtakat a pénteki eseményen látta el kézjegyével Puskás Elemér polgármester, Baróti László Sándor plébános és Kovács Árpád András, a Ditrói Közbirtokosság vezetője. A szervezők arra kérnek mindenkit, aki résztvevője lesz az éves programok valamelyikének, a templommal, az ünnepséggel kapcsolatos megjegyzését írja bele a könyvbe, mely azon túl, hogy fennmarad az utókornak, egy képet is adhat a szervezőknek az eseménysorozat részvevőinek számáról.

Két iskola már büszkélkedhet a centenáriumi zászlóval

Centenáriumi zászló is készült az alkalomra – a templomot, a Jézus Szent Szíve-szobrot ábrázoló, illetve a „Ditrói nagytemplom százéves” feliratot tartalmazó lobogó hamarosan az Isten házát, a polgármesteri hivatalt és a közbirtokosság székházát fogja díszíteni, az év folyamán pedig helyi és Ditróval kapcsolatban lévő települések intézményeinek is ajándékoznak egy-egy példányt a szervezők.

A pénteki eseményen a Puskás Tivadar Iskolaközpont és a Siklódi Lőrinc Általános Iskola igazgatói vehették át a centenáriumi jelképet.„Az összefogásban mi is partnerek leszünk” – jelentette ki Román Sándor, a Puskás Tivadar Iskolaközpont vezetője, és ígéretet tett arra, hogy a zászlót jól látható helyre helyezik az intézményben.

„Üzenettel bír az a tény, hogy a zászlót éppen az 1848-as forradalom emléknapján és a nagytemplom fennállásának századik évfordulóját ünneplő programsorozat kezdetén kapjuk. Az üzenet számunkra az, hogy mi egy közösség vagyunk, közös az akaratunk, közösek a céljaink, az értékeink. Üzenet, hogy a közös célok megvalósítása és a közös értékeink megőrzése érdekében együtt kell munkálkodnunk, egymást kölcsönösen segítenünk” – fogalmazott a zászló átvételekor Laczkó Albert Katalin, a Siklódi Lőrinc Általános Iskola igazgatója. Kifejtette: ahhoz, hogy az együtt munkálkodás gyümölcsöző lehessen, az 1848-as forradalom magyar honvédjeinek lelkületét kell megélni, megtenni mindent azért, hogy a centenáriumi zászló, de minden más is, ami intézményeken, házakon lobog, megmaradjon az utókornak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei