Fotó: Gecse Noémi
Egy orvosi rendelő hiányzik leginkább Hargitafürdőről – tudtuk meg a Csíkszeredához 1968-ban csatolt hegyvidéki kistelepülés lakosaitól. A tavaly befejezett felújításokkal szinte mindenki elégedett, azonban a megkérdezettek szerint még bőven akad tennivaló a fürdő- és üdülőhelyen.
2016. október 31., 10:072016. október 31., 10:07
Lassan egy éve, hogy befejezték Hargitafürdő infrastruktúrájának felújítását, amely többek között 4,3 kilométeres úthálózat rendbetételét, közel 300 parkolóhely kialakítását, az esővíz-elvezetés megoldását, valamint a közvilágítási rendszer kialakítását foglalta magába. Minapi ottjártunkkor arra voltunk kíváncsiak, hogy miként érintették a felújítások a település mindennapjait, elégedettek-e a helybéliek a jelenlegi helyzettel, illetve arra is rákérdeztünk, hogy szerintük milyen beruházásokra lenne még szükség.
Azt, a sokak által emlegetett problémát mi is tapasztalhattuk, hogy az üdülőtelephez vezető, 138A jelzésű megyei út állapota továbbra is bőven hagy kívánnivalót maga után. Hargitafürdőre érve meglepetésünkre nem zsúfolásig telt parkolók és mozgalmas közösségi élet fogadott, hanem éppen ellenkezőleg: a turistaparadicsomként emlegetett üdülőhely leginkább egy „szellemvároshoz” hasonlított, az utcán alig lehetett embereket látni, a vendéglátó egységek egy részét zárva találtuk, a parkolók pedig két autó kivételével mindenhol üresek voltak.
Még sok tennivaló van
A helybéli Tófalvi Ernő a felújítás ideje alatt Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának hargitafürdői megbízottjaként követte végig a munkálatokat, a végeredménnyel pedig elmondása szerint nagyon elégedett. „Nagy változás történt Hargitafürdőn, és ennek nagyon örülünk. Rendezettebb, tisztább lett, ennek köszönhetően nincs por, így nem kell mindennap többször sepregetni. Akad néhány ember, aki mindig talál hibát mindenben, és példának okáért olyasmiket kifogásolnak, hogy az új úton túl gyorsan mennek az autók, azonban a helyiek 95 százaléka elégedett, és csak jót tud mondani. A visszatérő turisták is nagyon el voltak ragadtatva, a mofetták a felújítást követően egyre több turistát vonzottak idegen országokból is, a visszajelzések mindig pozitívak. Ahhoz, hogy ez így meg is maradjon, gondozni kell, és vigyázni rá. Igaz apróbb hibák becsúsztak a befejezett fejlesztésekbe, de munka hiba nélkül nincsen. Ennek ellenére azonban még nagyon sok tennivaló van” – hangsúlyozta Tófalvi.
Orvosi rendelő kellene
A megkérdezettek véleménye sok esetben eltért, azonban egy dologban mindenki egyetértett: az orvosi ellátás teljes hiánya óriási problémát jelent Hargitafürdőn. „Természetesen örülök a felújításoknak, szemmel is jól látható a különbség a régi állapotokhoz képest, azonban vannak hiányosságok. Járdákat kellene kialakítani, az utat végig meg kellene csinálni, sűrűbben járhatnának a buszok, de ami a legfontosabb: egy orvosi rendelő és egy gyógyszertár létesítése” – sorolta a helybéli Bálint Éva. Egy csíkszeredai házaspár elmondása szerint 20 éve vásárolták meg hétvégi házukat az üdülőhelyen, és nagyon elégedettek a jelenlegi állapottal, az utak rendbetétele kimondottan nagy segítséget jelent. Azonban ők is kiemeltek egy hiányosságot: elmondásuk szerint a közvilágítással vannak problémák, ugyanis csak minden második lámpa ég. Utóbbit Ráduly Erika, a Bagolykő Menedékház munkatársa is megerősítette: tapasztalatai szerint olyan is van, hogy reggel működnek a lámpák, este viszont nem. „Ettől eltekintve hasznosak voltak a felújítások, a turizmust azonban nem befolyásolta. Bár elég jó szezonunk volt, nem érkezett több turista, mint a korábbi években” – emelte ki Ráduly Erika. A náluk vendégeskedő, visszatérő magyarországi és marosvásárhelyi turisták szerint is jól látható a fejlődés, véleményük szerint a minőségi aszfaltút számít a legnagyobb újításnak.
Nincs mindenkinek autója
Turisztikai szempontból nagyot fejlődött Hargitafürdő a helybéli Both házaspár szerint. „Az utak és a közvilágítás rendbetétele sokat számított, azonban jelen pillanatban egy orvosi rendelő lenne a legfontosabb, sőt, már az sokat számítana, ha hetente legalább kétszer kijönne egy orvos” – hangsúlyozta Both Irén. Ezt emelte ki az ugyancsak helybéli Sánta Juliánna is: „rendőrség és könyvtár van, de orvos nincs, pedig egyértelmű, hogy nincs mindenkinek autója, amivel be tudja vinni a beteget Csíkszeredába.” A terepszemlénk során a mofettákkal kapcsolatosan is szerettünk volna érdeklődni a helyszínen, szombati ottjártunkkor azonban zárva találtuk a létesítményt.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!