Fotó: Barabás Ákos
Az erdészeti kihágásokat büntető törvény módosítása a szakma szerint sok szempontból kifogásolható, és nem eléggé átgondolt. Mint kiderült, nemcsak az illetéktelen fakitermelőket, az erdészeket is sokkal nagyobb bírságokkal sújthatják. A jogszabály szerdán lépett hatályba.
2016. október 19., 11:592016. október 19., 11:59
Az idei 51-es számú sürgősségi kormányrendelet, amely a korábbi, 2010-ben elfogadott 171-es számú törvényt módosítja, szerdán lépett hatályba, jelentősen megnövelve az erdészeti kihágásokért a hatóságok által kiróható bírságok összegét. A szaktárca szerint nemzetbiztonsági kérdés a törvénytelen fakitermelés megállítása, de a módosítások más változásokat is eredményeznek.
Cătălin Mutică, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője szerint az erdőtulajdonos magánszemélyeket is kötelezi a törvény, hogy kössenek szerződést az őrzésre és adminisztrálásra az erdészeti hivatalokkal, de ehhez rendelkezniük kell a tulajdonjogot igazoló hivatalos iratokkal. „Egy erdészeti hivatal nem vehet ügykezelésbe olyan területet, amelynek tulajdonosa nem rendelkezik megfelelő dokumentumokkal, nincs kijelölve a terület határa, ha nem él a tulajdonos és nincs lefolytatva a hagyatéki tárgyalás – sok ilyen eset van, a helyzet elég bonyolult” – vázolta az igazgató. Szerinte, mivel a törvény által kilátásba helyezett bírságok mintegy 30 százaléka az erdészekre vonatkozik, az országos átlagbér alatti fizetésekkel rendelkező alkalmazottaknak egy-két ilyen bírság után el kell adniuk valamit otthonról, hogy ki tudják ezeket fizetni.
„Sok és nagy összegű bírság érinti őket, mintha ők lennének az erdők ellenségei. Reméljük, ezek miatt nem hagyják ott állásaikat az erdészek” – értékelt Mutică, hozzátéve, nem a bírságoktól való félelem, hanem a mentalitás változása lenne szükséges ahhoz, hogy az emberek ne lopjanak fát az erdőkből.
A Csíki Magánerdészet esetében több mint ezer olyan szerződés válik semmissé, amelyeket magánszemélyekkel kötöttek korábban különböző kisebb területek őrzésére – ezt Májer Emese, a hivatal vezetője közölte kérdésünkre. „Azóta sokan meghaltak, eladták, volt olyan is, hogy valaki kézzel írott meghatalmazást adott arról, hogy az apja volt a tulajdonos. A hagyatéki eljárásokat nem folytatták le, lehetetlen helyzet áll elő” – érzékeltette a törvénymódosítás hatását. A szakember szerint túlzottak az erdészeket érintő bírságok, és azt sem értik a szakma képviselői, hogy miért volt szükség ezeket a változásokat sürgősségi kormányrendelettel, az erdészek képviselőivel történő megfelelő egyeztetés nélkül elfogadni. Májer Emese úgy látja, a kisebb lopásokat elkövetők, ha kicsi a pénzbírság, ha nagy, úgysem tudják ezt kifizetni, így esetükben a bírságok közmunkává alakítása történik ezután is.
Az életbe lépő törvénymódosítás szerint az erdészeti kihágások miatt alkalmazott bírságok összege jelentősen emelkedik, a területek törvényes tulajdonosait 1000-től 5000 lejig terjedő bírsággal sújthatják, ha nem biztosítják az őrzést, vagy nem jelölik ki a területek határait. Több, 1000-től akár 5000 lejig terjedő összegű szankció vonatkozik az erdészeti személyzetre is különböző kihágások esetén. 1000 és 12 000 lej közötti bírság jár mindazoknak, akik törvénytelenül vágnak ki fát, facsemetét vagy karácsonyfának valót lopnak, amennyiben a kár értéke nem haladja meg az adott fafajta „lábon álló” köbméterenkénti átlagértékének ötszörösét. Öt- és tízezer lej közötti büntetéssel, illetve a faanyag elkobzásával sújthatók azok, akik eredetet és törvényes kitermelést igazoló dokumentum nélkül szállítják, átveszik, tárolják vagy feldolgozzák a faanyagot – beleértve a karácsonyfának szánt fenyőt is. 3000–6000 lejt fizet az is, aki lejárt érvényességű kísérőlevéllel szállít fát. A törvénytelen szállításra használt járműveket elkobozhatják, ugyanakkor a csendőrség is bírságolhat.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!