Fotó: Gecse Noémi
A Hargita Megyei Törvényszék döntése értelmében pénzbírságot kell fizetnie Madéfalva polgármesterének a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzés végrehajtásának elmulasztásáért. A polgármester viszont kitart amellett, hogy azt a döntést végrehajtották, a feliratot levették, ezért fellebbezni fog.
2016. december 02., 10:042016. december 02., 10:04
A madéfalvi polgármesteri hivatal épületéről azután vették le az egynyelvű Községháza feliratot, hogy a polgármester és a helyi önkormányzat jogerősen is elveszítette a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által indított pert. Ez idén tavasszal, márciusban történt meg, pár héttel később, pünkösd előtt viszont, amikor az épület homlokzatát is felújították, román, magyar és német nyelven festették fel rá: Primărie, Községháza, Rathaus.
Az ADEC szeptember elején nyújtott be ismét keresetet a Hargita Megyei Törvényszékre, amelyben azt kérte, hogy a jogerős bírósági ítélet végrehajtásának elmulasztásáért bírságolják meg a községvezetőt. „Mivel a február 20-án hozott jogerős ítélet után több mint 30 nap telt el, és az alperes nem távolította el a feliratot, ezzel megsértette a 2004. évi 554-es törvényt, amely előírja, hogy ha a bíróság másképp nem rendelkezik, az ítéletet 30 napon belül végre kell hajtani” – írták a beadványban.
A Hargita Megyei Törvényszék most helyt adott az egyesület beadványának, és úgy döntött, hogy a felirat eltávolítására vonatkozó jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt Szentes Csabának az országos bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő összeget kell fizetnie bírságként minden nap késlekedésért. Ezt az összeget az említett végzés jogerőre emelkedése, azaz 2016. február 22-től számolják, és az akkori minimálbérnek megfelelően napi 210 lejt jelent – így jelenleg a bírság összege eléri az 57 ezer lejt. A törvényszék nem vette figyelembe a polgármester érveit, hogy a kifogásolt feliratot eltávolították, és az erről készült dokumentumokat is továbbították mind a feljelentőnek, mind a törvényszéknek.
Az elsőfokú ítélet megfellebbezhető a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán, Szentes Csaba kérdésünkre azt mondta, ezt meg is fogja tenni. A polgármester tőlünk értesült az elsőfokú ítéletről, amelynek közlése ezután történik meg. „Én továbbra is fenntartom, hogy azt a jogerős bírósági ítéletet végrehajtottam, erre nekem bizonyítékaim vannak. Ha ezt döntötték, biztos, hogy lépni kell” – érvelt a fellebbezés mellett a községvezető, aki először az ítélet indoklását szeretné megismerni. Az egyesület a korábbi perben arra hivatkozott, hogy a községháza megnevezésnek nincs román nyelvű megfelelője, ezt Magyarországról vették át, és törvénytelenül használják.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!