A diákok közlekedésének támogatását nem fix összegben állapítják meg, hanem a szállítási költségekhez igazítják. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egységesen havi kétszáz lejes szociális ösztöndíjjal és az ingázás árának visszatérítésével segítik azokat a vidéki diákokat, akiket sokak szerint diszkrimináció ért azzal, hogy eltörölték a más településen tanuló középiskolások havi 200 lejes ösztöndíját. A közvitára bocsátott sürgősségi rendelet amellett, hogy megemeli az ingázó diákok költségtérítésére szánt összegeket, azt is előírja, hogy előre kapnák meg a diákok az úgynevezett ingázási pénzt.
2022. szeptember 20., 08:582022. szeptember 20., 08:58
2022. szeptember 20., 09:012022. szeptember 20., 09:01
Tovább folytatódik az ösztöndíjak körüli vita: amint arról már beszámoltunk, a Nép Ügyvédje (ombudsman) is bírálta az oktatási minisztériumot azért, mert kikerült az ösztöndíjak közül az a szociális juttatás, amelyet azok a vidéki környezetből származó diákok kaphattak, akik kénytelenek egy másik helyre menni középiskolába, mert otthonukban nincs ilyen oktatási intézmény.
A 2021–2022-es tanév második felétől bevezetett havi 200 lejes ösztöndíjat anyagi háttértől függetlenül kapták azok a diákok, akik más településre jártak iskolába. Ez az összeg sok ingázónak a havi útiköltség kiegészítését jelentette ott, ahol nem áll rendelkezésre az iskolásoknak ingyenes vonat, a buszbérleteket ugyanis csak bizonyos keretek között számolják el az iskolák.
Az ösztöndíj eltörlése miatt már vizsgálódik az Országos Diszkriminációellenes Tanács is, ahová feljelentés érkezett az ügyben, de
A tanügyminiszter szerint nem járnak rosszul a vidéki diákok ezután sem, ugyanis ingázási támogatást kapnak majd, amelynek rendszerét nagyban megváltoztatják, ugyanakkor aki tényleg rászorul, az megpályázhatja a szociális ösztöndíjak egyikét, amelyek összegét egységesen havi 200 lejben határozták meg – ennek az összege tavaly duplázódott meg, 2020-ban még csak 100 lej volt. A kedvezményezettek körébe sorolják a kisjövedelmű családok gyermekeit, az árva és félárva diákokat, de a krónikus betegségekkel küzdő vagy fogyatékkal élő kiskorúakat is.
Az ingázási költségek elszámolására vonatkozó sürgősségi rendeletet közvitára is bocsátották közben. Ezt a támogatást nem fix összegben állapítják meg, hanem a szállítási költségekhez igazítják. Az Edupedu.ro oktatási szakportálon megjelent rendeletből kiderül, hogy az ingázó diákoknak 3 kilométer távolságig havonta 50 lejt számolnának el – ez eddig 30 lej volt. A 3 kilométert meghaladó távolságok esetén ez az 50 lej/hó összeg kilométerenként 5 lejjel emelkedne – eddig ez az összeg 3 és 50 kilométer közötti távon kilométerenként havi három lejjel, 50 kilométer felett pedig kilométerenként havi 1 lejjel volt kiegészíthető. A tervezetben szerepel az is, hogy ha a bérletek összegét nem fedezi a minisztérium által kiszámolt támogatás, személyenként akár 50 százalékkal is növelhetik a juttatás értékét.
A sürgősségi rendelet azt is kimondja, hogy a tanulmányaik helyszínén bentlakásos vagy befogadó családoknál lakó tanulók számára havonta négy oda-vissza utazás költségét fedező összeget kell biztosítani.
Még zajlanak a kifizetések az elmúlt tanévre
Miközben a 2022–23-as tanév ösztöndíjairól vitáznak, még nem fejeződött be a múlt tanévre járó juttatások kifizetése több helyen. Marosvásárhelyen összesen 7334 diák kap ösztöndíjat a 2021–2022-es kiváló tanulmányi eredményeik vagy a szociális helyzetük miatt. Marosvásárhely költségvetését kiegészítették a hallgatók ösztöndíjának kifizetéséhez szükséges teljes összeggel, így következő lépésként az oktatási intézmények kifizetik a 3900 tanulmányi és a 3434 szociális ösztöndíjakat a 2021–2022-es tanévre. Állami visszaosztásokból 2,17 millió lej jutott Csíkszeredának is a múlt héten az iskolai ösztöndíjak fedezésére, így összesen immár 4,63 millió lejt fordíthat tanulmányi ösztöndíjak folyósítására a Hargitai megyeközpont.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!