Az ünnepi időszak fő kiadásait az ünnepi étkezés után az ajándékok jelentik. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Több mint ezer lej egy átlagos karácsonyi költségvetés idén Romániában, amelyből legtöbben mintegy 500 lejt szánnak ajándékokra – derült ki a CEC Bank és a Finzoom felméréséből, amelyből az is kitűnik, hogy az emberek majdnem fele kevesebb pénzt tud a karácsony megünneplésére szánni, mint tavaly.
2022. december 18., 20:562022. december 18., 20:56
A CEC Bank és a Finzoom banki összehasonlító portál tanulmánya szerint a karácsonyi ünnepekre szánt átlagos költségvetés idén egészen pontosan 1090 lej, ami bár 7 százalékkal több, mint tavaly, azonban ebben vaskosan benne van az infláció is. Ez abból is kiderül, hogy csupán a megkérdezettek 25,4 százaléka mondta azt, hogy több pénzt tud az idei karácsonyra szánni, mint tavaly. Az emberek közel fele, 46,8 százaléka szerint idén kevesebb pénz jut majd az ünnepi kiadásokra, míg 22,6 százalékuk körülbelül ugyanannyit költ majd az ünnepre, mint az előző évben.
S hogy miből költekezünk az ünnepre? A válaszadók 44,5 százaléka az aktuális havi fizetésre, 40,5 százalék a megtakarításaira támaszkodik, és csak 8,1 százalék reméli, hogy bónuszokat kap a munkáltatójától.
A tavalyi évhez képest viszont mintegy 10 százalékkal nőtt azok aránya, akik előre megtakarítottak az ünnepekre, és csökkent azok aránya, akik kölcsön felvételét tervezik, hiszen a 2021-ben még 12,5 százalék fordult kölcsönhöz a mostani 7 százalék helyett.
A felmérésből az is kiderül, hogy az ünnepi időszak fő kiadásait az ünnepi étkezés jelenti – ezt a válaszadók 50,4 százaléka említette, utána az ajándékok következnek 44,23 százalék szerint. Ami a karácsonyi vacsorára szánt költségvetést illeti, a romániaiak 27,7 százaléka 300 lejnél kevesebbet, 38,3 százalék 300 és 600 lej közötti összeget, 34 százalék pedig 600 lejnél nagyobb összeget szán erre.
A felmérést részben cáfolja Ildikó, aki a Székelyhonnak elmondta, hogy náluk a karácsonyi étkezés nem kerül annyiba, mint a tanulmányban szereplő átlag, az ajándékokkal azonban jócskán meghaladják az átlagosnak nevezett 500 lejt. „Hirtelen nem is tudom összeszámolni, hány embert szoktunk meglepni karácsonykor, mindig eszembe jut utolsó pillanatban valaki, akinek hiányzik még valami apróság, s biza az apróságokra is elmegy 50–100 lej” – mondja Ildikó, aki évek óta figyel arra, hogy tegyenek félre pénzt hónapokkal ezelőtt, hogy október-december között legyen miből vásárolni, így is november folyamán sikerült lenulláznia a bankszámláját.
– meséli Ildikó. Bevallja, messze meghaladja az 500 lejes keretet az ajándékaik értéke, de a karácsonyi vacsorát, ebédet nem szokták eltúlozni, nem költenek rá több száz lejt. Inkább úgy jellemezné, mint egy születésnapot vagy egy nagyobb vasárnapi ebédet, ráadásul előre megbeszélik a menüt és szétosztják, hogy ki mit készít, visz, így nem kell egy teljes menüsort valakinek egyedül elkészítenie.
Ajándékok tekintetében Zoltán is hasonlóan nyilatkozott, vagyis, hogy 500 lejből biztosan nem ússzák meg azokat, hiszen csak a lányának táblagépet hoz majd az angyal, ami önmagában öt-hatszáz lej. „Most fizettem ki egy könyvrendelést 300 lej értékben, amit a családban lévő gyerekek kapnak majd, a felnőttek ebben még benne sincsenek. Bár az idei évben még jobban meg szerettük volna húzni a költségeket, mint korábban, még úgyse látjuk, hogy tudnánk 1000-1200 lej alatt költeni ajándékokra” – mondja Zoltán. Hozzátette, karácsonyi vacsorára ők se költenek sokat, ugyanis hol egyik, hol másik nagyszülőnél esznek, netán disznót vágnak, így arra semmiképp sem megy el több száz lej.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!