Az Európai Unió Bírósága nyújthat megoldást az Electrica Furnizare-val pereskedő energiafogyasztók számára
Fotó: Székelyhon
Csőd, hatalmas válsághelyzet és a megmaradás kérdése veszélyezteti azokat a vállalkozásokat és önkormányzatokat, amelyeknek jóval a piaci ár felett számlázta ki a gázszolgáltatást az Electrica Furnizare. A jogi útra került ügy eddig kilátástalannak tűnt, azonban van egy új megoldás, ami egészen az Európai Unió Bíróságáig vezet.
2022. október 01., 09:032022. október 01., 09:03
2022. szeptember 27., 09:122022. szeptember 27., 09:12
Óriási méreteket ölt az a válsághelyzet, ami a gázszámlák befizetése miatt alakult ki egyes vállalatoknál és önkormányzatoknál. A problémát az okozta, hogy az Electrica Furnizare – aminek ügykezelésébe kerültek a HarGaz Rt. egykori fogyasztói, miután az visszavonta a gázszolgáltatói engedélyét –
Az említett gázszámlák kifizetése több intézményt is csődveszélybe sodort, eddig számos vállalkozás és önkormányzat választotta az ügy jogi útra terelését, ám ezek kétes kimenetelűeknek bizonyulnak. Az ügyben új információ került napvilágra, lapunk kérésére Fazakas László székelyudvarhelyi ügyvéd beszámolt az általa felkutatott lehetséges jogorvoslatról.
Hosszas kutakodás és vizsgálódás után körvonalazódott, hogy nem reménytelen felvenni a jogi harcot a szolgáltató ellen – közölte lapunkkal Fazakas. A 73-as számú európai uniós irányelv szerint megtörtént az uniós országok gázszolgáltatóinak liberalizációja – az energiaelosztás, -szolgáltatás, -kitermelés, -raktározás és az infrastruktúra leválasztása, – ami több ízben is értetlenkedést váltott ki.
– fejtette ki. Elmondása szerint létezik azonban egy úgynevezett biztonsági protokoll, ami szerint
Ilyen esetben – mondta Fazakas – az uniós irányelvek rendkívül nagy átláthatóságot követelnek a szolgáltató és az állam részéről, amelyeket vis maior szolgáltatóként – Furnizor de forțe majoră (FFM) – nevezett meg.
Fazakas elmondása szerint itt nem feltétlenül a nevek közötti különbség a probléma – ha az ugyanarra a szolgáltatói tevékenységre enged következtetni – hanem az, hogy más funkciót és szolgáltatói minőséget képvisel a két megnevezés.
„Bár előírnak átláthatósági kötelezettségeket, a HarGaz licencének visszavonása után az Electrica Furnizare ezt nem teljesítette” – mondta Fazakas. Mint a jogi szakértő jelezte, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) által 2020-ban kibocsátott rendelkezések szerint
Fazakas szerint az Electrica okosan bánt a dátumokkal, hiszen a szolgáltató nem vádolható kései számlakibocsátásokkal, a rendelkezésre álló hatályos törvények szerint ugyanis belefértek a számlázásra vonatkozó időkeretbe.
– részletezte Fazakas. Abból a szempontból viszont a szolgáltató nem tett eleget a hatályos rendelkezéseknek, hogy van egy ötnapos kiértesítési határidő az átvételtől kezdve – hangsúlyozta.
Az ügyvéd szerint a polgárjogi törvény ezt az esetet abszolút semmisséggel bünteti, közben felhívja a figyelmet arra, hogy
Fazakas szerint az ügyben egyenesen az Európai Unió Bíróságához kell fordulni. Nyomatékosította, személyes véleménye szerint
„Az Electrica ezek ellen védeni fogja magát, mondván, hogy a gázt elfogyasztották; továbbá azt is felhozhatja, hogy a Hivatalos Közlönyben meg volt hirdetve, és hogy egyébként is ilyen a törvényi rendelkezés” – sorolta Fazakas, aki ezek ellenére
Szerinte ez iskolapéldája Dávid és Góliát harcának: „az Electrica jogászai valószínűleg a kisujjukból rázzák ki azt, amit mi töredelmes munkával tudtunk összeszedni a nem kis mennyiségű szabályozásból”. Lépéselőnyük ellenére reményt keltő az – mondta Fazakas –, hogy tudomása szerint
A vállalkozások helyzetéről megjegyezte, hogy létfontosságú minden érintett számára a helyzet, hiszen: „hónaponként 10 ezer eurós számlákról van szó, de olyan esetek is vannak, ahol a számlák a 200 ezer eurót is meghaladják, ez meg felér az említett intézmény épületének piaci árával” – hangsúlyozta az ügyvéd.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
3 hozzászólás