Megszabadulhatnak egy plusz nyűgtől a diákok és a pedagógusok. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Úgy tűnik, utoljára írnak félévi dolgozatokat idén a diákok, a tanévszerkezet félévekre történő felosztásának eltörlésével ugyanis ezek a felmérések is eltűnnek majd. Az ötmodulos tanév azonban nem hoz majd öt átlagjegyet, sőt, inkább egyetlen év végi átlagra számíthatnak a diákok. A pontos részletek azonban csak az iskolaszervezési szabályzat (ROFUIP) megváltoztatásával lesznek nyilvánosak.
2022. május 08., 20:192022. május 08., 20:19
Az iskolákban már a tanárok is mondogatják a diákoknak, hogy szeptembertől másként lesz a tanév, és nem csak azért, mert korábban kezdődik a 2022–2023-as iskolai év, ami öt modulra oszlik majd a félévek helyett.
Az Edupedu.ro oktatási hírportál forrásai szerint is megszűnik a következő tanévtől a kötelező szakdolgozatírás, és a diákok év végén egyetlen átlagjegyet kapnak majd. Hasonlóan nyilatkozott korábban Sorin Cîmpeanu oktatásügyi miniszter is: azt mondta, támogatja a kötelező szakdolgozatok eltörlését, amelyek „sajnos bebizonyították, hogy hiábavalóak, már nem érik el a céljukat”. Ami az osztályzatokat illeti, az Edupedu.ro forrásai szerint ezentúl nem lesz egységes számú osztályzat a tantárgy heti óraszámától függően, hanem ezt a számot minden tanár maga határozza majd meg.
A Székelyhon megkeresésére Kallós Zoltán oktatási államtitkár elmondta, biztosra csak annyit lehet tudni, amennyit eddig is, vagyis, hogy mikor kezdődik a következő tanév és hogyan tagolódik. Jelenleg is dolgoznak a romániai tanintézmények működési és szervezési keretszabályzatának (ROFUIP) a megváltoztatásán, amely eddig előírta a félévi dolgozatokat, és azt, hogy két félévre oszlik a tanév.
– fejtette ki az államtitkár. Hozzátette: az, hogy ezentúl öt modulra oszlik a tanév, véleménye szerint sokat nem változtat a tanításon, mivel a vakációk ezután is nagyjából ugyanazokban az időszakokban lesznek, mind eddig voltak, azonban picit nagyobb szabadságot kapnak a pedagógusok a tananyag megtervezésében, abban, hogy miként osztják azt be. Az elképzelés valóban az, hogy jövőtől majd egy éves átlagjegye legyen a diákoknak – mondta Kallós Zoltán, aki arról nem tudott biztosat mondani, hogy mikor várható a megváltozott működési rendszabályzat nyilvánossá tétele, de szerinte a közeljövőben mindenképp sor kerül rá.
Félévzáró dolgozatokat amúgy 5–8. osztályban románból, matematikából és anyanyelvből írnak a diákok, nyolcadik osztályban pedig földrajzból vagy történelemből. Középiskolában a román és az anyanyelv mellett a szaknak megfelelően változott ez, más tantárgyból írtak a matematika-informatika szakos tanulók, mint a filológiai, pedagógiai osztályok diákjai, vagy a természettudományi területen tanulók.
Hogy mennyire voltak helyénvalóak a félévi dolgozatok? Kallós Zoltán oktatási államtitkár szerint ezen még vitáznak a szakemberek.
– magyarázza az államtitkár.
Kallós Zoltán ugyanakkor úgy látja, a nagy áttörést nem az fogja meghozni a tanügyben, hogy vannak-e dolgozatok vagy sem, hanem az, amikor végre meglesznek az új kerettantervek, és elkezd szellősebbé válni a tananyag, és amikor majd úgy próbálják frissíteni a tananyagszerkezetet, hogy összeegyeztetik azzal, hogy milyen ütemben változott és fejlődött a technológia és a társadalom. Erre azonban véleménye szerint várhatóan idén ősztől még nem kerül sor, csak a 2023–24-es tanévben.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Áttér a téli időszámításra október 27-étől, vasárnaptól Románia, ennek értelmében hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét arról, hogy a többségi nemzethez tartozó állampolgárok a nemzeti kisebbségekével azonos feltételek mellett alakíthatnak egyesületeket.
Nemzetközi vezetői engedély igényelhető a gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivataltól (DRPCIV) Romániában – tájékoztat közleményében a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
A bonyhádi evangélikus temetőben, római katolikus szertartás szerint kísérik utolsó útjára Potápi Árpád János államtitkárt csütörtökön, 16 órakor – derül ki a csütörtökön elhunyt államtitkár Facebook-oldalán közzétett gyászjelentőből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet részeként.
szóljon hozzá!